Celo (CELO): mobil ödeme ve stabilcoinlere adanmış bir blokzincir

Celo (CELO), CELO coin ve Celo Doları (cUSD) gibi ekosisteminin stabilcoinleri etrafında inşa edilmiş mobil ödemeye adanmış bir blok zinciridir. Dünya çapında 6 milyar akıllı telefon kullanıcısı olan ancak 100 milyondan az kripto para kullanan Celo Vakfı, erişilebilirlik odaklı çözümleriyle bunu düzeltmeyi hedefliyor.

Celo (CELO) nedir?

Celo (CELO), mobil ödeme çözümü sunan bir blok zinciridir. Proje Nisan 2020’de Amerika Birleşik Devletleri’nde doğdu ve başlangıç ​​​​cLabs ve Celo Vakfı tarafından geliştirildi ve tasarlandı.

Kripto para birimleri, fiat para birimlerine göre bir ödeme aracı olarak çeşitli avantajlar sunar. Bununla birlikte, Celo’nun ekibi için, kripto para birimlerinin bu şekilde toplu olarak benimsenmesinin önünde birkaç engel var.

Birincisi, varlıkların deterministik arzından ve ayrıca öngörülemeyen talepten kaynaklanan fiyat oynaklığı ile ilgilidir. Bu nedenle birçok kişi kripto para birimlerini bir ödeme aracı yerine bir değer deposu veya spekülatif araç olarak kullanır.

Bunları zincir üstü ödeme aracı olarak kullanmak isteyenler için, çoğu acemi için karmaşık olabilen cüzdan adreslerini değiştirmeleri gerekir.

Kolombiya, Filipinler, Tanzanya veya Kenya gibi gelişmekte olan ülkelerde yürütülen araştırmalar, Celo ekibinin sorunun küresel bir görüntüsüne sahip olmasını ve böylece akıllı telefonu olan herkesin kullanabileceği bir dizi finansal araçla mobilde bir blok zinciri geliştirmesini sağladı.

Başarılı ve verimli bir ödeme sistemi sağlamak için kripto para ile ödeme yapmanın herkes tarafından erişilebilir olması ve varlığın oynaklığının minimum düzeyde olması gerekir. Doğal olarak, Celo protokolü bu sorunu çözmek için bu yöne gitti.

Celo, ortak anahtarları kullanmak yerine doğrudan bağlantılarına para göndermek için çözümünü şifreli bir adresle sunar. Ödemeler sırasında kullanılan varlığın oynaklığına gelince, Celo protokolü, tümü CELO coinleri ve diğer kripto para birimleri rezervi tarafından desteklenen, esnek bir para politikasıyla stabilize edilmiş algoritmik stabil paralar sunar.

Bu hedefi gerçekleştirmek için ekosistem geliştiricileri Celo Wallet ve Valora’yı yarattı. Bunlar akıllı telefon merkezli ödeme sistemleridir. Celo (CELO), protokolün yerel varlığı iken, Celo Dollar (cUSD) ABD dolarının fiyatını takip eden en yaygın kullanılan sabit paradır. Celo Euro (cEUR) ve Celo Real (cREAL) gibi başkaları da var.

Celo’nun ekosistemi

Celo blok zinciri, Sushiswap, Beefy Finance ve diğerleri gibi Ethereum merkezi olmayan uygulamalarını (dApps) çalıştırmasını sağlayan Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumludur.

Bu EVM uyumluluğu sayesinde Celo, çok eksiksiz bir merkezi olmayan finans (DeFi) ekosisteminden ve Ethereum ile uyumlu blok zincirlerle yerel birlikte çalışabilirlikten yararlanır.

Hisse Kanıtı (PoS) blok zinciri

Proof of Stake konsensüsünü kullanan Celo blok zinciri, içinde çok önemli bir rol oynayan doğrulayıcılar tarafından yönetilir. Bunlar işlemleri doğrular ve yeni bloklar üretir. Ayrıca Celo’nun halka açık veri tabanındaki tasdik taleplerini denetlemekten de sorumludurlar.

Celo topluluğu, CELO tokenlerini belirleyerek doğrulayıcı gruplara oy verir. Bu gruplar en fazla 5 doğrulayıcıdan oluşabilir. Seçimler günlük olarak yapılır, bu nedenle her Onaylayıcının her gün yeniden seçilmesi gerekir. CELO token stakerları bunun için ödüllendirilir, ancak bir oylamanın ardından tokenlerini geri almak için 3 günlük bir süre olduğunu belirtmekte fayda var.

CELO token sahipleri tarafından sunulan tekliflerin oylamaya uygun olabileceği bir zincir üstü yönetişim sistemi de vardır. Bir teklif göndermek için tokenleri kilitlemek gerekir. Ardından, her gün en çok oyu alan üç teklif onay aşamasından geçer.

Bu aşamada, Celo Vakfı tarafından seçilen 9 kişiden oluşan bir çoklu imza adresi bu tekliflere lehte veya aleyhte oy verir. Bu aşamayı geçmek için 9 onaydan en az 3’ü gerekiyor. Gelecekte, bir Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO) bu rolü üstlenecek.

Son olarak, teklif son aşamadan geçer: referandum. Topluluk basitçe evet veya hayır oyu verebilir ve oyların ağırlığı, yatırılan CELO tokenlerinin miktarıyla orantılıdır. Çıkan sonuca göre teklif hayata geçirilecek.

Bir telefon numarasını ortak anahtar olarak kullanma

Celo, telefon numaralarının genel anahtar olarak doğrudan kullanımına izin vermez. Bunun yerine, kullanıcıların genel ve özel anahtarları geleneksel şekilde oluşturulur.

İkincisi, daha sonra ortak anahtarını, açık anahtarın bir telefon numarasıyla ilişkisini depolayan bir genel veritabanına kaydedebilir.

Bakımından hiçbir varlığın sorumlu olmadığı merkezi olmayan bir veritabanıdır. Bu adresler eşler arası bir ağ tarafından onaylandığından, herkes bir ağ doğrulayıcısı olarak içeriği doğrulayabilir.

Bir onay talebi göndermek için, yani ortak anahtarını bir telefon numarasıyla eşleştirmek için, bir kullanıcının bir onay ücreti (yaklaşık 0,05 cUSD) ödemesi gerekir, bu, kötü niyetli kullanıcıların çok sayıda istekle ağı aşırı yüklemesini önlemek içindir.

Ağ doğrulayıcıları daha sonra kullanıcıya imzalaması için bir mesaj göndermek için rastgele seçilir. İkincisi, mesajı kendi özel anahtarıyla imzalar ve bir onay akıllı sözleşmesine gönderir.

Son olarak, akıllı sözleşme, doğrulayıcının gerçekten mesajı gönderdiğini ve imzanın ortak anahtara karşılık geldiğini doğrular. Diğer doğrulayıcılar, imzalanacak mesajı gönderen doğrulayıcının işini doğru yaptığını ve kendi çıkarlarına hizmet etmeye çalışmadığını fikir birliği ile doğrulayacaktır.

Genellikle bir telefon numarası kullanılmasına rağmen, genel anahtarını herhangi bir şeyle eşleştirmek mümkündür. Bir başka harika özellik de, kullanımları ayırmak için bir adresi birden çok ortak anahtarla eşleme yeteneğidir.

Açıkçası, veritabanındaki adresler, veritabanında net bir şekilde görünmelerini önlemek ve böylece kötü niyetli kişilerin buradaki telefon numaralarını toplamasını önlemek için şifrelenir.

Celo çözümlerinin pratikliği

Celo protokolü, bireylerin bir telefon numarası kullanarak, örneğin, cüzdanları olmasa bile, numaralarını veritabanına kaydettirmeleri koşuluyla, doğrudan diğer bireylere para göndermelerine  izin verir.

cLabs tarafından geliştirilen bir uygulama olan Valora, son derece düşük ücretler ve örnek teşkil eden yürütme hızı için cUSD’yi doğrudan kişi listenize göndermenize olanak tanır.

Celo stabilcoinleri nasıl stabilize edilir?

Celo ekibi tarafından tanımlanan diğer engel, varlık oynaklığından geliyor. Bu sorunu çözmek için Celo, arzı ayarlayarak bunların değerini dengelemek için elastik arza dayalı kendi stabil paraları için kendi çerçevesini sunuyor.

Celo, Mento adlı bir otomatik piyasa yapıcı (AMM) tarafından desteklenen bir istikrar algoritmasına sahiptir. Mento’nun ana mekanizması, stabilcoin fiyatını dengelemek için CELO tokeninin arzının ayarlanmasında yatmaktadır. Açıklamalarımız için burada Celo Doları (cUSD) üzerinde duracağız.

Bu nedenle, cUSD’nin fiyatı Amerikan doları ile olan paritesinden saparsa (1 cUSD 1 dolara eşit olmalıdır), bir tahkim mekanizması pariteye dönmesine izin verecektir. Bu nedenle, cUSD’nin fiyatı 1 doların üzerine çıkarsa, herhangi biri CELO tokenindeki 1 dolar eşdeğerini yeni çıkarılan 1 cUSD ile takas ederek, piyasada satmak ve cUSD’nin kendi değerine dönmesine izin vererek bir arbitraj yapabilir.

USDD: TRON’da Merkezi Olmayan Stabilcoin

Bu şekilde değiştirilen CELO tokenleri rezervine gönderilecektir. Tersine, cUSD’nin fiyatı 1 doların altına saparsa, protokolde CUSD tokenlerinin satın alınmasından oluşan ve CELO tokenlerindeki 1 dolarlık eşdeğere karşı takas edilmesinden oluşan bir arbitraj, fiyatı yükseltmek mümkündür.

Bu şekilde alınan CELO tokenleri rezervden çıkarılır ve gönderilen cUSD tokenleri protokol tarafından yakılır. Bu arbitrajlar, doğal bir teşvik edici ekonomik mekanizma görevi görür, çünkü bunu yaparak, arbitraj yapan insanlar kar elde eder.

İki token arasındaki bu ilişki, algoritmik stabilcoin Terra USD (UST) ve tokeni LUNA’yı andırıyor. Bu nedenle, Mayıs 2022’de gerçekleşen LUNA ve stabilcoin UST’nin faciasını unutmamak gerekiyor.

Ancak, esnek para politikası ve bir araya gelen iki kripto para sisteminin yanı sıra Celo protokolünün Terra protokolünden birçok açıdan farklılaştığına açıklık getirilmelidir.

Celo, çok sayıda CELO’yu cUSD tokenleri ile takas etmek için Granda Mento adlı bir mekanizmaya sahiptir ve bunun tersi de geçerlidir. Aslında Mento, LUNA’da olduğu gibi önemli değişimler sırasında önemli kaymalara neden olabileceğinden, büyük ölçekli değişimler için pek uygun değildir.

Granda Mento, çok sayıda değişimi minimum kayma ile işleyerek bu tür istenmeyen olayları azaltmayı mümkün kılar. Örneğin, orada 50.000 cUSD takası sadece %2’lik bir kaymaya neden olur. Böylece bu borsalar için güçlü likidite sağlamak mümkündür.

Ancak bu alışverişler Mento’nun aksine anlık değildir. Gerçekten de Granda Mento ile, stabilcoin fiyatındaki minimum hareketi garanti etmek için tokenlar birkaç gün içinde değiş tokuş edilecek. Bu nedenle, tokenlerin protokolde kilitlendiği gerekli bir bekleme süresi  vardır.

Celo’nun Kripto Para Rezervi

Celo’nun stabilcoinlerini dengelemek için bir rezervi var. Güvenli bir şekilde saklanan kripto para birimlerinin bulunduğu bir akıllı sözleşmedir. Bu rezerv CELO, BTC, ETH, DAI ve MCO2’den oluşuyor. Bu varlıklar Celo’nun yönetimi tarafından seçilir.

Bu rezerv, Celo Reserve’de herhangi bir zamanda şeffaf bir şekilde görüntülenebilir. Rezerv oranı, toplam rezervlerin dolar miktarı ile Celo protokolünün stablecoin’lerinin değeri karşılaştırılarak orada gözlemlenebilir.

Bu oran, bu satırları yazarken 2.76’dır, yani rezerv, Celo’daki tüm stabilcoinlerin değerinin 2.76 katını karşılamayı mümkün kılar.

Fiyatlarını sabitlemek için tahkim mekanizması kapsamında yalnızca CELO tokeni sabit paralarla değiştirilebilir. Yaklaşık %50 oranında mevcut olan diğer rezerv kripto para birimleri, yalnızca CELO tokeninin oynaklığını azaltmak için tutulmaktadır.

Bu ilginç ve benzersiz bir mekanizmadır, çünkü CELO tokenleri, geleneksel olarak algoritmik stabilcoinleri teminat altına alan jetonlar gibi, bir değişim sırasında yakılmaz. Bunun yerine, basitçe rezervde tutulurlar ve Celo ekosisteminden stabilcoinlere olan talep arttıkça, rezervin sahip olacağı CELO tokenleri de artar.

Bu aynı zamanda Celo’nun stabilcoin’lerine olan talep arttıkça diğer varlıklardan  (rezervin %50’sini oluşturması beklenen) rezervlerini kademeli olarak yenilemek zorunda kalacağı anlamına geliyor.

CELO coinin rolleri nelerdir?

Gördüğümüz gibi, CELO üç ana rolü olan bir simgedir. İlk rolü, Celo blok zincirinin yönetimi ile ilgilidir. CELO tokenlerini önceden stake ederek bir teklif sunmanıza veya oylamanıza olanak tanır. Doğrulayıcı olmak, CELO tokenlerinin kilitlenmesini de gerektirir.

İkinci rolü, Celo Doları ve Celo Euro gibi CELO ekosistemindeki stabilcoinlerin fiyatını, arzını genişletme ve azaltma mekanizmaları yoluyla stabilize etmektir.

Son olarak, CELO token, Valora veya Celo Cüzdan uygulamalarında diğer kripto para birimlerinin yanı sıra bir ödeme aracı olarak kullanılabilir.

CELO Tokenomics

Yazma sırasında (Mayıs 2022) dolaşımda 440 milyon CELO token var. 2050 yılına kadar, maksimum arz olacak olan 1 milyar olmalıdır.

Bu arzın  400 milyonu (%40) kademeli olarak Epoch ödülleri olarak verilecektir : bu, üretilen her yeni blokla birlikte yeni CELO tokenlerinin basımı ve dağıtımı anlamına gelir.

Tokenomics Nedir? Token Ekonomisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu nedenle bunlar, CELO tokenlerinin doğrulayıcılarına ve stakerlarına maksimum arzın %30’una kadar, yani 300 milyon CELO token dağıtılacaktır. Bu ödüller ayrıca, maksimum arzın %10’una kadar topluluğa (ödüller, protokol geliştirme, vb.) sübvansiyon sağlamak için kullanılır, yani 100 milyon jeton, bunun 2 milyonu projenin karbon nötrlüğü için bir fona tahsis edilir.

CELO ekibi ve ortakları

Celo’nun takımı

Celo Vakfı, Celo blok zincirinin büyümesini ve gelişimini destekleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Projenin benimsenmesini zorlamaya yardımcı olur. cLabs, Celo ekosisteminin protokolünü ve ürünlerini geliştirmek ve iyileştirmek için Celo Vakfı tarafından görevlendirilen bir şirkettir.

Celo projesinin arkasında özellikle üç kişi var:

 • Rene Reinsberg : cLabs’in kurucu ortağı ve Celo Vakfı’nın başkanı;
 • Sep Kamvar : cLabs’in kurucu ortağı ve ortağı;
 • Marek Olszewski : cLabs’in kurucu ortağı ve CTO’su.

LinkedIn’de cLabs ve Celo Foundation ekibini bulun .

Celo Ortakları

Celo’nun birçok ortağı var. Üyelerinin tümü, ekosistemin kullanım durumlarını ve teknolojilerini geliştirerek Celo ekosistemini desteklemeye kararlıdır.

 • Utrust;
 • Deutsche Telekom;
 • Opera;
 • Klaytn;
 • Kadena;
 • Coinbase;
 • Request;
 • Ledger.

Celo Alliance’ın bu satırları yazarken (Mayıs 2022) 100’den fazla üyesi olduğu için ortaklar çoktur . Celo’nun kripto para birimlerini projelerine entegre edebilirler veya Klaytn gibi blok zinciri ile Celo arasındaki birlikte çalışabilirliği genişletebilirler.

Celo Coin nasıl satın alınır?

CELO, Binance , Coinbase, KuCoin, Gate.io veya OKX gibi birçok borsada mevcuttur.

 1. Binance’e kaydolun;
 2. Bir e-posta alacaksınız ve hesabınızı doğrulamak için bir bağlantıya tıklamanız gerekecek;
 3. Platforma para yatırın;
 4. Market menüsüne tıklayın ve  CELO/USDT çiftini arayın;
 5. Tek yapmanız gereken, seçtiğiniz miktar için CELO satın almak.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz