UST neden çöktü ve Terra ekosisteminin geleceği nedir?

Haftanın başında, piyasadaki en büyük üçüncü stablecoin olan Terra’nın UST’si fiyatının düştüğünü ve değerinin %75’inden fazlasını kaybettiğini gördü. Size gerçekte ne olduğunu ve bunun kripto para birimleri ve merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemi için neden büyük bir tehdit olduğunu açıklayacağız.

UST’nin fiyatı neredeyse %75 oranında düştü

Birkaç gün içinde, Terra Ekosisteminin (LUNA) UST kuru gerçek bir kabus gördü. Stablecoin, doların fiyatından koptu ve ilk olarak 0,65 dolara düştü, ardından geçici olarak yükselip 0,22 dolara kadar düştü, böylece tüm sektörü sarstı.

Şaşırtıcı, hatta sezgisel görünebilir, ancak sabit paralar aslında sabit olmaları gereken para biriminin seyrinden ayrılabilirler, en azından bazıları öyle. Bunu anlamak için, farklı stablecoin kategorilerini anlamak gerekir.

USDT veya USDC gibi sabit paralar, doğrudan bir maddi varlık havuzu tarafından desteklenerek dolar fiyatına sabitlenir. Tersine, UST gibi algoritmik sabit paralar, dolar ile sabitlerini korumak için bir algoritmaya güveniyor.

Basitçe söylemek gerekirse, kullanıcılar tarafından düzenlenen bir tahkim mekanizması sayesinde UST’nin fiyatı korunur. Somut olarak, UST’nin fiyatı düştüğünde, toplam arzı azaltmak ve dengeye kadar değerini artırmak için 1 UST’yi 1 dolarlık LUNA ile değiştirmek mümkündür. Bu durum diğer yönde de geçerlidir.

Ancak, bu strateji büyük bir risk taşır. Çok kısa sürede çok sayıda UST satılması durumunda, hacimler, arbitrajın tepki verecek ve trendi tersine çevirecek zamanı olmayacak şekilde olacaktır. Ve tam olarak bu oldu.

UST neden çöktü?

UST ve LUNA cehennemi yaşıyor

Birkaç ay içinde UST, piyasadaki en büyük sermayeli stablecoin’lerinde üçüncü pozisyona yükselmeyi başardı. Bunun ana nedeni, şimdiye kadar dolaşımdaki toplam miktarın %52’sini veya 10 milyar doları ele geçiren Anchor’dur. Ve iyi bir nedenle, protokol UST stake için yıllık %19,5 getiri sunuyor.

Ödüller UST olarak ödendiği için her gün yeni paralar yaratıldı. Bununla birlikte, yukarıda açıklandığı gibi, 1 basılmış UST, 1 dolarlık LUNA’nın yanmasına neden olur. Başka bir deyişle, birkaç ay içinde fiyatının 10 arttığını gören sürekli bir yukarı yönlü baskı uygulandı.

Gördüğünüz gibi, piyasa yükselişini sürdürdüğü sürece her şey yolunda. Ama belli ki bu sistemin bir karşılığı var ve bunu geçtiğimiz günlerde tecrübe ettik. Geçen haftanın sonunda, gergin bir jeopolitik bağlamda ve Amerikan Federal Rezervinin açıklamalarının ardından kripto para piyasası düşüş yaşadı.

Tüm altcoinler gibi, LUNA da Bitcoin’in (BTC) düşüşünü takip ediyor. Bir panik halinde, UST sahipleri arbitraj mekanizmasından yararlanır ve LUNA eşdeğerini basmak için UST’yi yakar ve hemen hedge etmek için satarlar. Bu , LUNA’nın fiyatı üzerinde, kaçınılmaz olarak uçuruma yol açan aşağı yönlü bir baskı yaratır.

UST tarafında yaşanan olaylar

Her an tutuşmaya hazır, patlayıcı bir kokteyl için tüm malzemelere sahibiz. Tetik bu hafta sonu geldi. Curve Finance’te bir likidite havuzunu hedef alan sözde bir saldırı, likiditeyi boşaltmak için 350 milyon $ UST kullandı ve başlangıçta UST’nin 0,97 $’a düşmesine neden oldu.

Ancak, tahkim mekanizması sıkışıyor ve UST fiyatının endekslenmesini doğru şekilde geri yükleyemiyor. Luna Foundation Guard’ın (LFG) devreye girdiği yer burasıdır. Stablecoin’in güvenliğini sağlamaktan sorumlu olan vakıf, UST’yi geri almak ve fiyatı yükseltmeye çalışmak için Bitcoin rezervlerini sattı.

Hatırlatma olarak, 2022’nin başından bu yana, LFG bir güvenlik rezervi oluşturmak için 2 milyar dolar değerinde Bitcoin biriktirdi. Özellikle, LUNA karşılığında indirimli bir fiyata Bitcoins Over The Counter (OTC) satın almak için yatırım fonlarıyla işbirliği yaptı.

Ne yazık ki, LFG’nin stratejisi UST’nin gidişatını düzeltmek için mücadele ediyor. 20 milyar dolar sermayeli bir stablecoin ile karşı karşıya kalan 2 milyar rezerv yeterli değildi. Ayrıca, ortalama 42.000 dolara satın alınan bu bitcoinler, zorunlu satış anında zaten değerlerinin %15’inden fazlasını kaybetmişti.

Satılan 2 milyar dolar değerindeki BTC, pazarın önde gelen kripto para biriminin 600 milyar dolarlık piyasa değeriyle karşılaştırıldığında önemsiz görünse de, etki paniğe neden olmak için yeterliydi.

Kripto piyasasını panik sardı

Duyguların kripto para piyasasının durumunu belirlediği iyi bilinen bir gerçektir. UST’ye yönelik saldırı şüpheleri, doların fiyatının derecesi ve stablecoin’in güvenlik sisteminin başarısızlığı ile karşı karşıya kalan bu durum, büyük bir panik hareketinin başlangıcıdır.

Anchor protokolünde kilitlenen ve yalnızca bir haftada %85 oranında düşen toplam değerin kanıtladığı gibi, kullanıcılar UST’lerini yığınlar halinde satıyorlar.

Sonuç olarak, UST’nin fiyatı düşmeye devam ediyor. LFG güvenlik rezervi, Terra vakfına ait çeşitli Bitcoin cüzdanları gibi boş. Stablecoini geride tutmak için artık herhangi bir güvenlik önlemi yok, güven tamamen kayboldu, panik ekosistemi vurmaya devam ediyor.

Öte yandan, merkezi borsalarda durum daha da kötüye gidiyor. Satış paniği ile karşı karşıya kalan Binance, UST’de platformundan para çekme işlemlerini geçici olarak engellemeye karar vererek yangını körükledi.

Bunu anlamak için stablecoinlerin diğer kripto para birimleri gibi çalışmadığını söylemelisiniz. Bitcoin düşerse, her zaman eski desteklere verilen satın alma emirleri olacaktır: 28.000 $, 20.000 $ ve daha düşük. Bir stablecoin için bu mevcut değil.

UST fiyatı, satın alma emri hacimleri için alt sınırın altına düştüğünde, hiçbir alım emri belirlenmediği için fiyatı aşağı tutacak hiçbir şey kalmadı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here