Celo (CELO) Coin Nedir ?

Celo, bazı devasa hedefleri olan yeni oluşum göstermiş bir kripto para birimidir. Daha da açacak olursak, global ölçekteki 6 milyar akıllı telefon kullanıcısı için daha seri, daha az maliyetli ve daha etkin bir para ticaret alternatifi oluşturmayı hedefliyor.

Celo Çalışma Prensibi ve Özellikleri

Celo, başka birçok dev kripto para biriminden değişik bir çalışma prensibi gösterir. İlk ​​olarak, Celo’yu kullanmak için kriptografi parolalarına, bir bilgisayara veya herhangi bir tek kelimelik dahi olsa kripto para dünyası bilgisine gereğiniz olmayacak ve Celo’yu kullanmaya başlamak oldukça seri ve basittir. Celo geliştiricileri daha şu andan itibaren iki madeni para geliştirdiler: Celo Doları ve Celo Euro.

Bu kripto para birimlerinin her ikisi de stabil oluşum gösteren paralardır, yani aynı itibari para birimlerine aynı değeri yansıtacak biçimde dizayn edilmiştir. Daha açacak olursak, şirketin bu sanal dünyadaki yönetimi için faaliyet gösteren bir token olan CELO isimli standart bir temin ögesi var.

Token Olarak Celo

Celo’nun üstlendiği vizyon, insanları evrensel olarak birbirine ilintilemek ve en fazla ihtiyaç duyanlara ekonomik disiplini oluşturmaktır, bütünü de blok zincir teknolojisinin katkılarıyla olmuştur. Celo tam olarak bir kripto para birimi değildir; aksine yeni, çeşitli kripto para birimleri barındıran bir ağdır. Bu yalnızca bir kripto para değil, birkaç kripto para anlamına gelir. Kompleks bir şekilde açıklamak gerekirse, birden fazla stablecoin.

Stablecoin Ne Demektir ?

Celo Doları ve Celo Euro gibi kripto paralar, sabit para olarak anlaşılır. Bu, Pazar hareketliliğinin bir oluşumun istek ve az miktarlarına bağımlı değil, daha farklı stabillenmiş dünyadaki gerçek ögelerin değerine ilintili olduğu manasına gelir. Celo Doları mevzu bahis olduğunda, kıymeti direkt ABD Doları’na bağlantılı hale gelmiştir. Çok kolay bir anlatımla bu, bir Celo Dolarının karşılığının bir ABD Dolarının değerine eşit durumda olacağı manasına gelir.

Celo Dolarının değeri, USD ve başka düzenli ögelerin karşılığına sahip çıktığından, kripto para birimine yatırım yapmak için herhangi bir teşvik uygulaması bulunmamaktadır. Aslında tam olarak buna hiç gerek de duymadı. Bitcoin ve Ethereum’dan konsept olarak farkı Celo, değer saklamak ve hapsetmek için değil, ilk olarak para aktarımı ve alımını sağlamak için kullanım gösterecektir.

Blok Zincir Tabanlı Stablecoin Yapısı

Başka kripto para birimlerinin geneli gibi, Celo da bir blok zinciri teknolojisine bağlı olarak iş yapar. Bu, yapıları şifreleme halinde koruyan ve bir token bir cüzdandan öbürüne her hareket gösterdiğinde yeni, güvenlikli bir dizi blok meydana getiren bir algoritmadır. Celo’nun oluşturduğu blok zinciri, merkezi olmayan bir yapıdadır ve Ethereum’un çalışma prensibine yakın akıllı kontratlara bağlı olarak işlem görür.

Bunun açılımı, Celo Blok Zinciri’nin kontrol etmekten görevli tek bir kişi veyahut şirket olmadığıdır. Bu yapının yerine, bütün olarak kontrol edilebilir ve daha yüksek dereceli güvenlik, kötü niyetli kişilerden ve ağ saldırılarından korunma, şeffaf hizmet anlayışı için de düzenli olarak takip edilir.

Celo Token Yapısı

Dolaşımdaki bütün Celo Coin, CELO’dan ve bir sıra diğer kripto para biriminden meydana gelen Celo Rezervi aracılığıyla finanse edilir. Celo esnek bir çalışma prensibine sahip olduğundan, piyasada aktif olarak faaliyet gösteren Celo Coin’lerin miktarı arzdaki orantısız değişimlere adapte olabilir. Kripto para birimleri sayesinde, kaynak, Celo Euro’yu piyasadan alırken kağıt üzerinde anlatılacak olunursa daha çok Celo Doları’nı piyasaya aktif halde servis edebilir ve bunun tam olarak aksi durumu da de oluşum gösterebilir.

Bancor (BNT) Coin Nedir ?

Celo Geliştirici Ekibi ve Yatırımcı Özellikleri

Celo’nun şu anda ortaklıklarında Deutsche Telekom, Andreessen Horowitz ve dev kripto dönüşüm platformu Coinbase’i de içine almak üzere 75 resmi üyesi bulunuyor. Fakat Celo’nun istikbali hakkında söz sahibi olan tek birey veyahut kuruluş bu yapılar değil. Herkes CELO’ya sahip olarak veya ağın iyileştirilmesine destek olarak Celo’nun yönetişim ağ toplu yapısına dahil olabilir.

Celo’nun reformcu yönetişim modeli aynı anda her kullanıcının Celo ağının hacminin büyümesinin yer alabileceği manasına gelir. Örneğin, katılımcılar, kullanıcıları doğrulayarak veya doğrulayıcıları belirleyerek, program kod dizinlerine eklemeler yaparak Celo’nun yazılımının geliştirilmesine birinci elden yardımcı olabilirler. Celo’ya bu biçimde katkıda bulunan katılımcılar, daha az işlem tutarı ile ödüllendirilir, katılımcıların ağın gelişim göstermesi ve verim anlamında iyileştirilmesinde yer almalarına olanak tanır.

Celo Coin Avantajları

Celo ağı, yerleşik paraların kullanım durumunu sağlar. Stablecoin’ler, kripto para birimleri evreni için hala diğerlerine nazaran yenidir ve birkaçı, Diem başladığında bir sonraki en popüler sanal ödeme seçeneği olmalarını öngörmektedir. Fakat bu kripto para birimini diğerlerinden ayıran temel özellik bu değil. Huzurlarınızda Celo Coin’in eşsiz diğer üç muazzam yönü.

Celo, sadece blok zincir geliştiricileri veya fintech meraklıları için değil, herkes için bir kripto para birimi haline gelmeyi amaçlıyor. Bu sebepten ötürü Celo Coin’leri iletmek ve almak için çok bir şeye gereğiniz olmayacak. Celo, sadece bir akıllı telefon ve internet sağlayıcısyla faaliyet göstermek üzere dizayn edilmiştir.

Diğer kişilere Celo Doları veya Celo Euro aktarmaya gelince, Celo ile para alışverişi yapmak; günümüzde sıkça yaptığımız mesaj aplikasyonlarından birbirimize yazı yazmak kadar pratik ve basittir. Aktarıcılar, ekonomi alanlı bir işlem yapmak için alıcının telefon numarasına ihtiyacı olabilir ve tıpkı Valora gibi Celo’yu çalıştıran ve barındıran bir cüzdandan hesap açmak isterseniz, cep telefonu numarasından başka bir işleme gereksiniminiz olmamaktadır.

Global Çapta Celo Projesinin Konumu

Evrensel olarak birbirine ilintili bir finans merkezinde yaşıyor olsak da tüketim ögelerinin maliyetlerindeki artış ve düşüş halen yerel bir dikkat çekici mekanizma olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple Celo kripto para birimleri, Avrupa için Celo Euro ve ABD için Celo Doları ile eş zamanlı işlem, işlev görecek yapıda dizayn edildi.

Celo’nun bütün ağı, ortak bir kaynaktan ortaya konan kripto para birimlerine yaslanmaktadır. Dahası, denetim birimi yararlı gördüğünde ileriyi okuyabilecek yeni kripto para birimlerinin lansmanı için bir oluşuma sahiptir.

Celo, tanıdık gelebilecek diğer kripto para birimlerinden bütünüyle apayrıdır. İlk ​​olarak, tümü ile ademi merkeziyetçi bir yapıdadır. İleri gidecek olursak bazı kripto para birimleri, akıllı telefonlar aracılığıyla çalışır ve katılımcılara bu yapının içerisine girebilme olanağı sunar. İşte Celo kripto para birimi aracılığı ile para ticaretine başlamak için birkaç sebep daha.

Celo Coin’leri dönüştürmenin asıl can alıcı noktası, banka havalesi yapmaktan çok daha uygun fiyatta olmasıdır. Banka havaleleri, bilhassa uluslararası çalışma gösterdiğinde, çoğunlukla can sıkıcı fiyatlara tabidir. Dahası, aktarılan paranın karşı tarafa geçmesi ise birkaç iş günü kadar da sarkabilir. Buna yönelik, Celo ile para ticareti oluşturmak, arkadaşlarınıza ve aile bireylerinize para aktarırken ortaya çıkan aracıları bertaraf etmenize yardımcı olur.

Celo, koruma altına alınmış blok zinciri teknolojisinden yeni katılımcılara onaylamaktan görevli belirlenmiş doğrulamasına uzanan, sizi ve paranızı dolandırıcılardan korumak için faaliyet gösterir. Çiçeği burnunda kripto para birimi katılımcıların çoğunlukla siber saldırı tehdidinden çekindikleri göz önüne alındığında, Celo’nun çok basamaklı koruma sağlayıcıları, kullananlara ağın güvenliğinden herhangi bir şüphesi olmadan etkin gösterebilir.

İleri zamanda Celo, yatırımcılar yöneliminden hem online hem de karşı karşıya varlık ve hizmetler için tutar almak için de işlem yapabilir. Yine, Celo’nun sahtekarlık güvenlik platformları hem yatırımcıya hem de katılımcıya, kripto para ileti veya almanın potansiyel zorluklarının zorunda olmayacağına dair teminat sağlayacaktır.

Celo teknik yapısını irdeleyecek olursak bir diğer tanımlamayla bir anlatımla, kripto para birimi şeklinde para ticareti, bir arkadaşınıza mesaj göndermek kadar kolay olduğunda piyasada popüler platform haline ulaşacaktır. Bir kripto dönüşüm uygulamasında daha evvel kripto para birimleri temin ettiyseniz veya sattıysanız, bu belirlemenin ne kadar akla yatan bir seçenek olduğunu görmek kolaydır.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here