Kripto Para Birimlerinde Gas ücreti Nedir ?

Gas ve gas ücretleri terimleri, işlemlerin doğrulanmasının maliyetinin bir ölçüsü olarak Ethereum ağında görülmüştür. Bu işlemler, kripto takasları, takas, ticaret, kripto transferlerini içerir. Gas konsepti, ETH kriptosunun gerçek değeri ile Ethereum blok zincirindeki işlemleri doğrulamak için kullanılan hesaplama gücünün maliyeti arasında ayrım yapılmasına yardımcı oldu. Zamanla, kriptodaki gas ücretleri, diğer blok zincirlerindeki işlemleri doğrulamak için kullanıcılardan alınan ağ ücretleriyle eşanlamlı hale geldi.

Peki kriptoda gas nedir ? gas ne demek ? Neden küçük, tek bir işlem için onlarca, hatta bazen yüzlerce dolar harcamanız gerekiyor ? Ve bunun başka bir yolu var mı ?

Kriptoda gas ücretlerinin nasıl çalıştığını ve kripto işlemlerini gerçekleştirirken zor kazanılan paranızı nasıl biriktireceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Kripto para biriminde gas nedir ?

Kriptodaki gas nedir ? Basitçe söylemek gerekirse, gas, Ethereum’daki belirli bir işlemi doğrulamak için gereken bilgi işlem gücüdür. Bitcoin gibi diğer blok zincirlerinde gasa “ağ ücretleri” denir.

Ethereum şu anda piyasadaki en popüler blok zinciridir ve 3.000’den fazla DApp’e (merkezi olmayan uygulamalar) ev sahipliği yapar, çoğu blok zincirindeki DApp sayısının 4 katıdır. Çoğu geliştirici, zengin özelliklere sahip ve kullanımı kolay olduğu için projelerini Ethereum üzerine inşa etmeyi tercih ediyor. 

Ethereum gibi iş blokajlarının kanıtı üzerindeki madenciler, madencilik için hesaplama gücü veya elektrik kullanarak her işlemi doğrular. Kullanıcı olarak siz, bu güç için gas veya şebeke ücretleri şeklinde ödeme yapmalısınız.

İşlemler blok zincirlerinde nasıl doğrulanır ?

Bir blok zincirinde iki ana doğrulama yöntemi vardır: Proof of Work (PoW) ve Proof of Stake (PoS) mekanizmaları. 

PoW blok zincirleri, işlemlerin madencilerden gelen karmaşık hesaplamalarla doğrulandığı ağları ifade eder. Bu hesaplamalar çok fazla elektrik gerektirir ve bu da daha yüksek gas ücretlerine yol açar. Ethereum ve Bitcoin, PoW blok zincirlerinin altına girer.

PoS blok zincirleri, işlemleri onaylamak için büyük miktarda enerji gerektirmediğinden, kullanıcılar daha az ağ ücreti öderler. PoS ağlarına örnek olarak Cardano ve Cosmos verilebilir. Ethereum’un gelecekte gas ücretlerini azaltmak için bir hisse protokolü kanıtı olmayı planladığını belirtmekte fayda var.

Ethereum’da gas nedir ?

Ethereum bir PoW blok zinciri olduğundan, madenciler işlemleri doğrulamak için bilgisayar gücünü kullanır. Gas ücretlerinin getirilmesi, Ethereum’da kullanılan hesaplama gücünün maliyetini Ethereum kripto para biriminin maliyetinden ayırmaya yardımcı oldu. 

Gas, yaklaşık 0.000000001 ETH birimi için başka bir kelime olan Gwei cinsinden ölçülür. Doları sentle karşılaştırmaya benzer.

Gas, Ethereum ağına özgü bir terim olsa da, günümüzde ‘kripto gas ücretleri’ diğer blok zincirlerdeki ağ ücretleriyle eşanlamlı hale geldi.

Bir blok zincirinde kripto gas ücretleri nasıl hesaplanır ?

Artık “Kriptoda gas nedir?” biliyorsunuz, bir blok zincirinde gerçekleştirmeniz gereken her işlem için ağ ücreti ödeyeceksiniz. 

İşlemler, bir cüzdandan diğerine geçmek gibi kripto gerektiren her şeyi içerir :

  • Çevrimiçi bir hesaptan kripto para yatırma ve çekme.
  • Harmoni kriptosu gibi kriptoları bir cüzdandan diğerine aktarmak.
  • Kripto alım satımları ve borsaları.

Gaz ücretleri iki faktöre bağlıdır:

  1. İşleminizin boyutu veya işlemin daha fazla ağ kaynağı kullanmasını sağlayabilecek diğer faktörler. Daha az karmaşık işlemler için ücretler daha düşüktür.
  2. Ağda doğrulanmayı bekleyen işlem sayısı (ağ tıkanıklığı). Daha az tıkanıklığı olan ağlarda ücretler daha düşüktür. 

Ethereum ağı üzerine inşa edilen DeFi projeleri genellikle delicesine yüksek gas ücretlerinden muzdariptir. Bunun nedeni, Ethereum ağının zaten bir tıkanıklık sorunu olmasıdır.

Kripto gas limitleri nelerdir ?

Gas limiti, belirli bir çeviriyi işlemek ve doğrulamak için ödemeye hazır olduğunuz maksimum gas miktarıdır (hesaplama gücü). Ethereum, tercih ettiğiniz gas limitini belirlemenize izin verir, ancak tüm ETH işlemleri için 21.000 birim olan standart bir gas limiti de vardır. 

Gas limitinizi belirlemek zordur çünkü doğru miktarda gas ayarladığınızdan emin olmanız gerekir. 

Daha düşük bir gas limiti belirlerseniz ve gasınız madenciler işleminizi onaylamayı bitirmeden biterse, madenciler tamamlanmamış işlemde bilgisayar gücünü zaten tükettiğinden kullanılmış gası geri alamazsınız.

Ancak, ihtiyacınız olandan daha yüksek bir gas limiti belirlediyseniz, kullanılmayan gazı geri kazanabilirsiniz.

Yeterli gas olduğunda ve madencilerin işlemlerinizi doğrulamaması durumunda bile, yine de gas ücreti ödemeniz gerektiğini unutmayın.

Kripto gas fiyatı nedir ?

Gas fiyatı, bir birim gasın fiyatıdır. Bir Ethereum, bu Gwei ile ölçülür. Gasın fiyatı, hesaplama gücünün arz ve talebine veya blok zincirindeki tıkanıklığa bağlı olarak artabilir. Daha az talep olduğunda, fiyatlar daha düşüktür ve bunun tersi de geçerlidir.

Kripto gas ücretlerinde nasıl daha az ödeyebilirsiniz ?

Artık gas ücretlerinin nasıl çalıştığını bildiğinize göre, bir kripto DeFi ürünü kullanırken daha düşük ücretler ödediğinizden nasıl emin olabilirsiniz ? İşte birkaç yol.

Çok sayıda küçük işlem yapmak, her işlem için gas ücreti ödemeniz gerektiği anlamına gelir. Bu size daha fazla gas ücretine mal olabilir. Bekleyip tüm bu küçük miktarları toplu bir tutarda birleştirirseniz, işlemlerinizde önemli miktarda tasarruf edebilirsiniz.

Ağ etkinliğinin düşük/sıkışık olmadığı zamanlara dikkat edin

Acil olmayan işlemleri yeniden planlayarak kripto paranızı taşımaktan çok tasarruf edebilirsiniz. Ağ tıkanıklığı genellikle ağdaki kripto kullanıcılarının sayısına dayalı olarak öngörülebilir kalıpları takip eder.

Ethereum gas fiyat tablosu, Cumartesi ve Pazar günleri 09:00 – 10:00 civarında daha az aktivite ve dolayısıyla daha düşük gas fiyatları (89 ile 99 Gwei arasında) gösterir. Bunlar, daha düşük gaz ücretleriyle işlem yapmak için iyi zamanlar olabilir. 

Acil olmayan işlemler için yavaş işlem seçeneğine gidin

Hemen onaylayan işlemler, daha uzun süren işlemlerden önemli ölçüde daha pahalıdır. Bekleyebileceğiniz zaman, yavaş seçeneğini seçin. 

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here