USDD: TRON’da Merkezi Olmayan Stabilcoin

Merkezi Olmayan USD (USDD), TRON blok zincirinde algoritmik ve merkezi olmayan bir sabit paradır. TRX tarafından teminat altına alınan ve Terra USD’yi (UST) andıran bu stablecoin, TRON ekosisteminden yararlanarak merkezi olmayan ve birlikte çalışabilir bir alternatif sunmak amacıyla oluşturuldu.

Merkezi Olmayan USD (USDD) nedir?

Merkezi olmayan USD (USDD), TRON (TRX) blok zincirinin kurucusu Justin Sun tarafından Nisan 2022’de tanıtıldı. TRON blok zincirinde çalışan merkezi olmayan bir algoritmik sabit paradır. USDD tokenleri TRON DAO Rezervi tarafından verilir, DAO Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon anlamına gelir.

Bu stablecoin, kullanıcılara merkezi olmayan bir alternatif olan Tether (USDT) veya USD Coin (USDC) gibi merkezi sabit paralar sunmak için oluşturuldu.

USDD’nin ademi merkeziyetçiliği TRON blok zinciri tarafından garanti edilir ve kullanıcılarının kendilerini kripto para birimi piyasasının oynaklığından korumalarına izin verir.

Adından da anlaşılacağı gibi USDD, ABD dolarının fiyatını takip ediyor. Bu nedenle, değeri prensipte her zaman bir dolara eşittir. Bu sabit para, TRON ekosisteminin bir parçası olan BitTorrent Zinciri sayesinde Ethereum blok zincirinde ve BNB Zincirinde mevcut olduğundan, zaten birlikte çalışabilir.

Ethereum ile birlikte çalışabilirliği, ikincisinin Katman 2 çözümlerinin tümüne bir köprü içerir: Polygon (MATIC), Arbitrum, Harmony, Optimism ve diğerleri.

USDD fiyatı, daha sonra detaylandıracağımız esnek bir para politikası sayesinde dolar paritesini elde ediyor. TRX kripto para birimi, değerini garanti ettiği için bu sabit paranın dengelenmesinde merkezi bir rol oynar.

USDD fiyatı dolara nasıl sabitlenir?

Gerçek döviz kuru

USDD, ABD doları ile gerçek döviz kurunu belirlemek için merkezi olmayan bir sistem kullanır. Bu mekanizma şu şekilde çalışır:

  • TRON Network Süper Temsilcileri, gerçek dolar döviz kuru olduğuna inandıkları şeye oy verirler;
  • bu oylar her n blokta bir gerçekleştirilir ve bu oyların ağırlıklı medyanı döviz kurunu belirlemek için dikkate alınır;
  • doğru oy kullanmaya teşvik etmek için döviz kurunun bir standart sapması içinde oy kullanan Süper Temsilcilere ödüller verilir.

TRON ağının Süper Temsilcileri blokları oluşturur, işlemleri toplar ve karşılığında ödüller alır. Bu nedenle, gerçek USDD döviz kuruna oy vererek ödül kazanabilirler.

Döviz kuru üzerinde herhangi bir manipülasyondan kaçınmak için, oyların bir standart sapma aralığının dışına çıkması durumunda bu temsilciler cezalandırılmaktadır.

Bu oyları ikincisiyle sınırlamak, her kişinin Süper Temsilci olmak için 9999 TRX coini (Mayıs 2022’de yaklaşık 750 dolar) ödemesi gerektiğinden, daha sonra ağın katılımcıları tarafından seçilmesi gerektiğinden kötü niyetli davranışları içermeyi mümkün kılar. Bu satırları yazarken TRON ağında 358 tane var.

USDD Esnek Para Politikası

USDD stabilcoin arz ve talep kanununu takip eder. Protokol, sabit fiyatından (yani dolar ile paritesinden) bir sapma tespit ettiğinde, aşağıdaki gibi hareket eder:

  • Aşağı doğru saptığında USDD’nin dolaşımdaki arzının daralması;
  • Yukarı doğru saptığında dolaşımdaki arzın genişlemesi.

Somut olarak, USDD sabit fiyatından saptığında, TRX tokenine sahip bir tahkim mekanizmasının onu geri yüklemesi beklenir. Yani USDD doların altına düşerse 1 USDD’yi TRX eşdeğerinde 1 dolar ile değiştirmek mümkündür.

Bu, USDD’nin fiyatı token başına 0,90 ABD Dolarına düşerse, 1 USDD satın alıp protokole göndermeyi içeren bir arbitraj, karşılığında 1 ABD Doları eşdeğeri TRX almanıza izin vererek 0,10 ABD Doları kar elde etmenizi sağlar.

Protokole bu şekilde gönderilen USDD tokenleri yakılır ve bu şekilde alınan TRX tokenleri yeni verilen tokenlerdir. Bu durumda, dolaşımdaki TRX arzı yükselirken USDD’nin dolaşımdaki arzı düşer.

Bu mekanizma, protokole değiş tokuş yoluyla kar elde etmek için düştüğünde kullanıcıları USDD satın almaya teşvik eder, çünkü USDD’nin fiyatından bağımsız olarak protokol, karşılığında TRX tokeninde 1 doları garanti eder. Bu nedenle, kullanıcıların tahkimleri sayesinde stablecoin’in fiyatı doğal olarak 1 dolara geri yüklenecek.

Yeni TRX tokenlerinin çıkarılması madencilik güçlerini azalttığından, kısa vadede Süper Temsilciler böyle bir değişimin maliyetini üstlenirler: stake edilen TRX’in dolaşımdaki TRX arzına oranı azalır. İkincisi, bu kısa vadeli oynaklığı ortadan kaldırır, ancak bu, protokol takaslarının maliyetlerini topladıkları için uzun vadede telafi edilir.

Tersine, USDD stablecoin’in fiyatı jeton başına 1,10 dolara yükselirse, kullanıcılar 1 USDD almak için protokole eşdeğer TRX’te 1 dolarlık işlem yapabilirler.

Böylece, ikincisi bu USDD tokenlerini piyasada yeniden satabilecek ve bu özel durumda fiyat 1,10 dolar olduğu için kar elde edebilecek. Bu mekanizma USDD’yi normal  dolar seviyesine sıfırlamak için kullanılır.

TRON DAO Rezervi

Bu rezerv, USDD tokenlerini çıkarmaktan ve USDD’yi fonlarıyla teminat altına alarak istikrarını sağlamaktan sorumludur. Ayrıca, ödeme yapmak için gerçek para birimi olarak kurmayı hedefliyor.

Bu nedenle rezerv USDD için bir merkez bankası görevi görür ve sahiplerini yılda %30’luk cazip bir oranla ödüllendirir. Bu faiz oranını uygulayarak merkezi ve merkezi olmayan kuruluşların bu sabit parayı kabul etmesine yardımcı olur.

USDD’nin istikrarını teminat altına almak ve sağlamak için, TRON DAO Rezervi USDD’yi daha fazla teminat altına almak için 10 milyar dolar artırmayı planlıyor. Bu satırları yazarken USDD’yi teminat altına alması beklenen bu varlıkların bileşimini doğrulamanın mümkün olmadığı belirtilmelidir.

TRON DAO Rezervi bugüne kadar beş üye tarafından yönetilmektedir. Bunlar: Alameda Research, Amber Group, Poloniex Exchange, Ankr ve Mirana.

Multichain ve MULTI Coin nedir?

Bu üyeler, protokolle ticaret yaparken yeni USDD tokenleri basma haklarına sahiptir. Protokol TRX tokenleri aldığında, token yakmaya adanmış bir akıllı sözleşmeye aktarılır. Ardından, TRON DAO Rezervi, geçerli döviz kuruna dayalı olarak USDD token eşdeğerini hesaplar.

Son olarak, rezerv bu USDD’leri yetkili sözleşmeden aktarır ve çok imzalı bir düzenleme yoluyla dolaşıma sokar. USDD tokenleri bu şekilde yeni oluşturulur.

Stabilcoin’in piyasaya sürülmesi sırasında, yetkili bir sözleşmeyle 1 milyar token gönderildi. Yazma sırasında, 271 milyon ABD Doları ödenmemiş durumdadır. Bu, 729 milyon tokenin henüz çıkarılmadığı ve sözleşmede olduğu anlamına gelir.

Tron DAO Rezervi üyeleri bu nedenle yeni USDD tokenlerinin verilmesini denetler.

USDD ile merkezi olmayan finans (DeFi)

USDD, bir stablecoin olduğu için daha az riskli bir şekilde faiz üretmek için kullanılabilir ve teorik olarak dolar ile paritesini koruması gerektiği için kilitleme sırasında kalıcı kayıp geçerli değildir.

Gördüğümüz gibi, TRON DAO Rezervi USDD için yıllık %30 faiz oranı belirledi. İşte bu stabilcoin ile getiri elde etmenin mümkün olduğu platformların bir listesi:

  • Sunswap: USDT/USDD likidite havuzunda likidite sağlamak;
  • JustLend: borç verme platformu için likidite sağlamak;
  • Sun.io: USDT/USDD/TUSD 3 havuzunda likidite sağlamak;
  • Poloniex: USDD hissesi.

USDD ne için kullanılır?

USDD, algoritmik ve merkezi olmayan bir stabilcoindir. TRON, Ethereum ve BNB Chain blok zincirlerinde mevcuttur.

Kullanıcılarının kendilerini piyasa oynaklığından korumalarına, ödeme yapmalarına ve staking ile veya farklı merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarına likidite sağlayarak yıllık faiz oranı kazanmalarına olanak tanır.

USDD’nin ademi merkeziyetçiliği, sansüre dayanıklı olmasını sağlar. TRON (TRX) değerlemesi ve TRON DAO Rezervinin desteği, bu sabit paranın değerini garanti etmek için çok önemlidir.

USDD nasıl satın alınır?

USDD, yazı yazılırken yalnızca birkaç merkezi platformda mevcuttur: Poloniex ve Huobi Global. Bununla birlikte, merkezi olmayan platformlardaki seçenekler daha fazladır: Uniswap, Pancake Swap, Curve ve TRON’daki Sun.io ve SunSwap gibi platformlar.
USDD almak istiyorsanız, USDD stake için yerel olarak tasarlanmış uygulamalarla etkileşime girebilmek için TRON blok zincirinde satın almanızı öneririz.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz