Tether (USDT) nedir ve nasıl satın alınır?

Tether USD olarak da adlandırılan ve hisse senedi kısaltması USDT olan Tether, Tether Limited şirketinin garantisi sayesinde farklı blokajlarda yayınlanan ve Amerikan doları (USD) tarafından desteklenen dijital bir tokendir.

Tether (USDT) fiyatı 

Özellikle Tether’in fiyatı ve kapitalizasyonu ile ilgili ana bilgileri aşağıda bulabilirsiniz :

 • Fiyat: Her zaman 1 dolara eşit olması gerekir
 • Sıralama: Tether’in diğer kripto para birimlerine kıyasla küresel sıralaması (sıralama, her bir kripto para biriminin piyasa değerine dayalıdır)
 • Piyasa değeri, Tether’in dolar cinsinden kapitalizasyonunu, yani dolaşımdaki toplam miktarı temsil eder
 • Hacim:  son 24 saat içinde işlem gören USDT tokenlerinin toplam miktarına karşılık gelir (dolar cinsinden)

Tether (USDT) nedir?

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi dolara endeksli bir tokendir. Tether Ltd. Tether Gold (XAUT), Tether EUR (EURT) veya Tether CNH (CNHT) gibi başka ürünler de sunar, ancak USDT ana ürünleri olmaya devam etmektedir.

Tether (USDT) nasıl çalışır?

Temel ilke basittir: Tether USD, Tether Ltd.’nin banka hesabında bulunan dolar rezervleriyle %100 teminatlandırılmıştır, yani her USDT (teoride) mevcut bir ABD dolarına karşılık gelir. Böylece şirket, USDT’yi dolar karşılığında almak isteyenlere USDT verebilmekte ve USDT karşılığında dolar vermeye de yetkilidir.

FTX Token (FTT): FTX Borsasının Kripto Parası

Bu nedenle fiyat, arz ve talep arasındaki denge ile korunur. Tether Ltd.’den 1$’a sürekli talep olduğundan, şirkete yeniden satmak için USDT’yi düşük bir fiyattan (<1$) almak avantajlı olabilir. Tersine, USDT’nin fiyatı doların üzerine çıkarsa, piyasada daha yüksek bir fiyata (>1$) satmak için şirketten USDT satın almaya değer olabilir.

Dolayısıyla bu denge, şirkete duyulan güvene dayanmaktadır.Bu güveni en üst düzeye çıkarmak için Tether Ltd. USDT yönetim bilgilerini web sitesinde şeffaf bir şekilde sunar. Ayrıca şirket, eşdeğer tutarın dolar (veya diğer para birimleri ve mallar) cinsinden olduğunu göstermek için düzenli denetimler gerçekleştirir.

Tether (USDT)’in Amacı 

Tether USD’nin (ve sabit paraların) kullanım amacı iki yönlüdür.

Birincil amaç, kripto para birimi değişim platformlarının gerçek dolarları yönetmek zorunda kalmadan ABD dolarına erişmesine izin vermektir. İtibari para birimini transfer etme ve saklama düzenlemeleri çok katı olduğundan, bu yalnızca kripto para birimlerini yöneten ticaret platformları için büyük bir avantajdır.

Tether USD’nin ikinci ilgi alanı, kullanıcılara kripto piyasasının oynaklığına karşı korunmanın bir yolunu sunmaktır. Kripto paralarını gerçekten yeniden satmak zorunda kalmadan, karşılık gelen vergi yüklerinden kaçınırlar.

Tether (USDT) nasıl satın alınır?

Binance, Bitfinex, Huobi, Bittrex, Poloniex gibi birçok kripto para borsa sitelerinden Tether USD (USDT) satın alabilir veya kripto paralarınızı USDT’ye dönüştürebilirsiniz. Ayrıca Uniswap veya Kyber Network gibi bazı merkezi olmayan değişim platformlarında da mevcuttur.

Tüm kripto varlıklarının USDT ile değiştirilemeyeceği ve bazen USDT elde etmek için kripto varlıklarınızı Bitcoin’e (veya diğer büyük kriptolara) dönüştürmeniz gerekeceği unutulmamalıdır.

Tether (USDT) Avantajları ve Dezavantajları

Avantajları

 • USDT, dünyanın en güçlü para birimlerinden biri olan dolara sabitlendiğinden, çok istikrarlıdır ve kripto para birimi oynaklığına karşı korunmak için iyi bir yoldur.
 • Ayrıca istikrarı nedeniyle USDT, çevrimiçi ödemeler yapmak için yararlı olabilir.
 • USDT, borsaların gerçek dolarlara dokunmak zorunda kalmadan ABD doları cinsinden fiyatlandırmasına izin verir
 • USDT en popüler ve tanınan sabit paradır.

Dezavantajları

 • USDT, dolara dayalıdır ve bu nedenle aynı enflasyona maruz kalır. Kendini kısa vadeli dalgalanmalardan korumanın iyi bir yolu ise, uzun vadede itibari para birimlerinin satın alma gücündeki düşüşten kurtulmayı mümkün kılmaz.
 • USDT’yi elinde tutmak, Tether Ltd olan merkezi oyuncuya güvenmekle eşdeğerdir. :
  • Şirket, dilerse işlemlerinizi (özellikle Ethereum’daki akıllı sözleşmede bulunan işlev) sansürleyebilir. Tether, 2017’den bu yana toplam 7,9 milyon USDT içeren 39 hesabı dondurdu. Ayrıca, bu USDT ile sınırlı değil, çünkü rakip stablecoin’lerden (USDC) biri de Temmuz 2020’de bir hesap dondurması yaşadı.
  • Şirket ortadan kaybolursa, stablecoin’in rotasını 1 dolarda tutmak için artık hiçbir nedeni kalmayacak.
 • Tether Ltd. özellikle Bitfinex ile bağlantısı nedeniyle sorunlu bir geçmişe sahip ve sahip olduğunu söylediği dolar ve varlık rezervlerine sahip olmayabilir.
 • Tüm merkezi sabit paralar gibi, USDT bir eyalet yasağının ardından (Bitcoin’in aksine) kaybolabilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here