THORChain (RUNE) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

THORChain (RUNE), zincirler arası merkezi olmayan borsalar (DEX) için ortak bir temel sağlamak amacıyla Cosmos altyapısına dayalı bir blok zinciridir. THORChain tamamen ademi merkeziyetçi olmak istiyor: projenin arkasında hiçbir şirket yok, kendi kendini yöneten bir topluluk. Bu blok zincirinin özelliklerini ve RUNE coinin rollerine derinlemesine göz atalım.

THORChain nedir?

THORChain (RUNE), 2018’de doğmuş bir protokoldür. Geliştiricilerine göre, bu projenin çözmeye çalıştığı sorun, kripto para birimlerinin toplu olarak benimsenmesi için önemli bir unsurun olmamasından kaynaklanmaktadır: değişmez ve merkezi olmayan bir araç.

Gerçekten de bugün, Bitcoin ve Litecoin (LTC) gibi yerel varlıkların ticaretini yapmak için Binance veya Coinbase gibi merkezi bir borsaya kaydolmak ve Müşterini Tanı (KYC) prosedürlerini tamamlamak gerekiyor.

Merkezi olmayan borsalar (DEX), Wrapped tokenler veya Atomic Swaplar gibi çözümler mevcut olsa bile, bu tür varlıkların ticaretine izin vermez, yeterince verimli değildir ve yalnızca sorunu ortadan kaldırır.

Örneğin Wrapped Bitcoin (WBTC), Ethereum blok zincirindeki ERC-20 token standardıyla uyumlu Bitcoin versiyonudur ve bu nedenle Uniswap gibi bir Ethereum DEX üzerinde WBTC ticareti yapmak mümkündür. Bununla birlikte, wrapped coinler genellikle merkezi bir varlıktan gelmekle kalmaz,  WBTC de gerçek BTC değildir.

Bitcoin, Litecoin ve diğer birçok kripto para birimi yalnızca merkezi platformlarda veya eşler arası aracılar aracılığıyla alınıp satılabilir. Bu nedenle, kripto para birimi endüstrisi hala bu tür varlıklar için değişmez bir değişim aracı sunmuyor. THORChain projesinin bir şeyleri değiştirmeyi amaçladığı yer burasıdır.

THORChain, Cosmos (ATOM) SDK’yadayalı bir blok zinciridir ve Tendermint ile aynı konsensüsü, yani bir Proof of Stake (PoS) konsensüs mekanizmasını kullanır.

Bu blok zinciri, kullanıcılarına, tamamen yerel olarak, merkezi olmayan bir şekilde ve tavsiye ettiğimiz DEX THORSwap gibi arayüzler aracılığıyla gerekli güven (vesayetsiz) olmadan iki blok zinciri arasında varlık alışverişi yapmalarına izin verme hırsına sahiptir, çünkü bu şu anda budur. THORChain üzerinde geliştirilen en eksiksiz uygulama.

THORChain’i entegre eden birçok araç vardır, çünkü her şeyden önce bir altyapıdır ve herhangi bir geliştiricinin bunun üzerine bir uygulama geliştirme olasılığı vardır.

THORChain ayrıca, çalışması için gerekli olan likidite havuzları sayesinde varlıkları ile getiri elde etme imkanı da sunmaktadır. THORChain blok zinciri mantıksal olarak çok önemli bir yerel tokene sahiptir: RUNE.

THORChain tarafından öne sürülen ana argümanlar aşağıdaki gibidir:

 • Tüm DEX’lerde imkansız olan ETH ve BTC arasında bir takas gibi birkaç blok zincirinde yerel varlıkları (Katman 1) takas etme olasılığı ;
 • THORChain, kullanıcının herhangi bir kayıt gerektirmeden gönderdiği bir işlemi gerçekleştirir;
 • THORChain’deki tüm varlıklar yerel olduğundan, wrapped tokenlar yoktur ;
 • Fiyatlar adil, şeffaftır ve hiçbir üçüncü taraf dahil değildir;
 • Sürekli likidite havuzlarının verimliliği.

THORChain ekosistemi

Her şeyden önce, THORChain ekosisteminin farklı aktörleri:

 • Swaplar  : Swap işlevi aracılığıyla bir varlığı diğeriyle (örneğin ETH ve BTC) takas ederler ve takas için gerekli ücretleri öderler;
 • Likidite Sağlayıcılar (LP’ler): Varlıklarını likidite havuzlarına yatırırlar. Karşılığında, tüccarların takas ücretlerinden ve protokol blok ödüllerinden mevduatlarına faiz kazanırlar;
 • Düğümler : Bir THORChain düğümünü işleten ağ katılımcıları, destekledikleri blok zincirlerinin düğümlerini de çalıştırmalıdır. Her THORChain düğümü için paralel olarak bir Bitcoin düğümü, bir Ethereum düğümü, bir Solana düğümü vb. olabilir.

THORChain blok zinciri düğümleri

THORChain düğümleri, Binance gibi merkezi bir borsanın cüzdanlarının parçaları olarak düşünülebilir. Ve, bu cüzdanların anahtarlarına sahip olan merkezi borsa yerine, THORChain düğümleri, çoklu imza düzenlemesi aracılığıyla bu cüzdanların anahtarlarına sahip olur.

Böylece, likidite havuzları, düğüm operatörleri tarafından merkezi olmayan bir şekilde kontrol edilen cüzdanlardır. BTC:RUNE havuzu durumunda, LP’ler BTC’lerini, havuza yatırılan tüm BTC’leri toplayan klasik bir Bitcoin cüzdanına yatırır.

Giden işlemler, akıllı sözleşme yerine kriptografi ile çalışan eşik imza şeması (TSS) kullanılarak imzalanır. Bu, THORChain düğümlerinin, doğal olarak akıllı sözleşmeleri desteklemeyen Bitcoin gibi zincirlerle etkileşime girmesine olanak tanır. TSS, giden bir işlemi imzalamak için THORChain düğümlerinin en az  %67’sinden onay gerektirir.

Bu yazı itibariyle, 102 aktif THORChain düğümü vardır, bu nedenle bir takas sırasında 69 düğümün giden işlemi onaylaması gerekir. Bu düğümler, ağın ademi merkeziyetçiliğini daha da vurgulamak için periyodik olarak değişir.

Bir THORChain düğümünü çalıştırmak için belirli miktarda RUNE tokeniniz olmalı ve bunları bir bağ olarak yerleştirmelisiniz. Bu miktar, tüm likidite havuzlarında bulunan RUNE tokenlarının sayısına bağlıdır. Bu miktar yüksek, birkaç milyon dolar mertebesinde. Bu, düğümlerin ağ üzerinde dürüst davranmasını sağlamak amacıyla Teşvik adı verilen mekanizmadır.

Dogecoin (DOGE) nedir ve nasıl satın alınır?

Son olarak, bir THORChain düğümünün işletilmesi, kaynaklar açısından ayda 1.500 ila 2.000 ABD Doları arasındadır. Açıkçası, düğümler, ağa katkılarından dolayı RUNE token ücretlendirilir.

Bu oldukça önemli ön koşullara rağmen, THORChain düğümlerinin sayısı artıyor. 2021’den 2022’ye kadar bu sayı 31’den 102’ye yükselerek THORChain’i giderek merkezi olmayan bir protokol haline getirdi.

THORChain’in likidite havuzları

Likidite havuzları, THORChain’in nasıl çalıştığının temelidir. RUNE coini, THORChain’deki tüm likidite havuzlarının yarısını oluşturduğu için bunun merkezindedir. Böylece, her havuzun RUNE coin ile diğer coin arasında 1:1 oranı vardır.

Bu aynı zamanda, her tokenin yalnızca bir likidite havuzuna sahip olduğu anlamına gelir, çünkü bu token için likidite oluşturacak olan RUNE coin ile yalnızca ilişkilendirilebilir.

Sürekli likidite havuzları

Her likidite havuzunda RUNE coinler bulunur; bu, RUNE’nin THORChain’deki tüm likidite havuzları için ortak payda olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, RUNE coini tüm havuzları bağlar, bu nedenle sürekli likidite havuzları olarak adlandırılırlar.

Bir kullanıcı THORChain üzerinde iki varlığı, örneğin ETH’den BTC’ye takas ettiğinde, protokol otomatik olarak ETH’sini ETH:RUNE havuzunun RUNE’ları ile değiştirir ve ardından bu RUNE coinlerini BTC:RUNE havuzuna aktarır. Son olarak, RUNE’leri BTC’lere çevirir ve kullanıcı bunu alır.

THORChain arka uçtaki her şeyle ilgilenir ve kullanıcı asla RUNE coinlerini işlemez. Fiyatların da bu protokolde belirleniyor olması da bu sayededir. Örneğin oracles kullanan diğer DEX’lerin aksine THORChain, bir takas için doğru döviz kurunu belirlemek için tüm havuzları bağlayan RUNE coini kullanır.

Nasıl Likidite Sağlayıcı (LP) olunur?

THORChain’e nasıl likidite yatırılacağını göstermek için ETH:RUNE havuzunu düşünün. Buraya 12.000$ yatırmak istiyorsanız, 6.000$ ETH ve 6.000$ RUNE yatırmanız gerekir. Bunu yapmak için iki yöntem vardır:

 • Simetrik yöntem : iki havuz varlığının eşit olarak yatırılması, dolayısıyla ETH:RUNE havuzunda %50 ETH ve %50 RUNE;
 • Asimetrik yöntem : yalnızca ETH tokenlerini veya RUNE tokenlerini yatırın. Örneğin, yalnızca ETH yatırmak istiyorsanız, protokol ETH’nizin %50’sini RUNE’a çevirmekle ilgilenir, böylece havuzda oran 1:1 olur.

Bir likidite havuzuna kripto para yatırmak, size aynı havuzdan bir pay verir. Örneğin, toplam değeri 1 milyon ABD Doları olan BTC:RUNE havuzuna 10.000 ABD Doları eşdeğeri stake ettiyseniz, havuzdaki payınız %1 olacaktır. Ardından, BTC:RUNE havuzuna likidite eklenirse, payınız azalır ve bunun tersi de geçerlidir.

Yatırılan bir varlığın fiyatı değişirse, LP’ler diğer varlığın daha fazlasını veya daha azını alacaktır. Likidite havuzlarını, havuzdaki iki token için her zaman aynı dolar değerini korumak için birbirini dengeleyen iki kripto para birimi portföyleri olarak görebiliriz.

Örneğin, ETH:RUNE havuzuna ETH yatırdığınızdan beri ETH fiyatı iki katına çıkarsa, yatırılan varlıklarınızın değeri artık 1:1 dolar oranında değildir. Tüccarlar veya botlar, başka bir yerde satmak ve kar elde etmek için ETH’yi likidite havuzundan takas etmek için bu arbitraj fırsatından doğrudan yararlanacak.

LP için fark, öncekine kıyasla daha az ETH ve daha fazla RUNE (arbitrajlar sayesinde hala 1:1 dengede) olması gerçeğinden kaynaklanacak. Buna kalıcı kayıp denir. Bu, LP’lerin katlanmak zorunda olduğu bir maliyettir. Bu nedenle, bir havuzun varlıklarının korelasyonu, bu riski azaltmada dikkate alınması gereken bir faktördür.

Tabii ki, LP’ler katkıları için pasif getiriler üretir.

Likidite Sağlayıcıların (LP’ler) ödülleri

LP’ler, sahip oldukları havuzun payına göre ücretlendirilir. LP, BTC:RUNE havuzuna varlık yatırarak, özellikle kayma ücretleri ve işlem ücretlerinden oluşan takas ücretleri aracılığıyla BTC ve RUNE cinsinden ücret alacaktır.

Kayma ücreti, istenen havuzun likiditesine ilişkin talebe bağlıdır. Likidite talebi, kullanılan havuzun toplam değerine göre işlem tutarı olarak tanımlanır. Somut olarak, işlemin miktarı ne kadar yüksek olursa, bu ücretler o kadar yüksek olacaktır ve havuzun likiditesi azsa, bu daha da yüksek olacaktır.

İşlemler zincir üzerinde gerçekleştirildiği için gas/madencilik ücretleri olduğu unutulmamalıdır.

Son olarak, özellikle THORChain ağının kullanımıyla ilgili ağ ücretleriyle finanse edilen protokol rezervinin bir kısmı, her blok için LP’leri RUNE belirteçlerinde de ücretlendirir.

Bu blok ödüllerinin 2/3’ü THORChain düğümlerine ve 1/3’ü LP’lere tahsis edilir. Bu son ödeme şekli, birkaç takasın yapıldığı dönemlerde bile ödemeyi garanti eder.

RUNE coinin özellikleri ve rolleri nelerdir?

RUNE, THORChain’in yerel tokenidir. THORChain ekosisteminde farklı rollere sahip bir yardımcı program tokenidir.

Gördüğümüz gibi, RUNE coinleri, protokolün çeşitli likidite havuzlarının %50’sini oluşturmak için kullanılıyor. Bu nedenle, THORChain’de pasif gelir elde etmek için gereklidir ve bu, birçok RUNE coinini kilitlemeyi teşvik eder.

Ek olarak, Teşvik adı verilen bir mekanizma, bir havuzdaki mevcut her RUNE coin için, doğrulayıcıların uygun şekilde yürütülmesini sağlayarak ağı güvenceye almak için THORChain düğümleri tarafından çift RUNE coinlerin taahhüt edilmesini gerektirir. Bu nedenle çok yüksek miktarda RUNE coin bu mekanizma tarafından kilitlenir.

RUNE coin, yeni likidite havuzları önermek için oy vermek için de kullanılır. Son olarak, RUNE, THORChain düğümlerini ve LP’leri sabit bir ihraç ile bir blok ödülü olarak ücretlendirmek için kullanılır.

Gelecekte, algoritmik stabilcoin THOR.USD, RUNE coini, Terra USD’nin (UST) LUNA coini kullandığı şekilde kullanacak.

RUNE coin nasıl satın alınır?

RUNE, Binance, FTX, KuCoin, Gate.io, Crypto.com ve tabii ki THORSwap gibi birçok borsada mevcuttur.

Komisyon indirimlerinden ve ödüllerden yararlanmak için hemen Binance borsasına üye olabilirsiniz.

Binance borsasında RUNE coin nasıl alınır?

 1. Binance’e kaydolun;
 2. Bir e-posta alacaksınız ve hesabınızı doğrulamak için bir bağlantıya tıklamanız gerekecek;
 3. Platforma para yatırın;
 4. Market menüsüne tıklayın ve  RUNE/USDT çiftini arayın ;
 5. Tek yapmanız gereken seçtiğiniz miktar için RUNE satın almak;

THORChain (RUNE) Geleceği ve Yorumları

THORChain protokolünün çok sağlam temelleri vardır. Hala kanıtlayacak çok şeyi var, ancak benzersiz yaklaşımı ekosisteminin önemli avantajlara sahip olmasını sağlıyor.

THORChain, yalnızca Ethereum blok zinciri ile Uniswap gibi bir zincire adanmış daha geleneksel DEX’lere güvenilir bir alternatif sunmak için yenilikler yapar ve niteliklere sahiptir.

Bununla birlikte, bu satırları yazarken THORChain’de birkaç tokenin mevcut olduğuna dikkat edilmelidir. Protokol, yeni kullanıcıları çekmek için yeterli arz ve yeterli likidite sağlamak için yeni belirteçlerin entegrasyonunu hızlandırmalıdır.

THORChain ayrıca giderek daha popüler hale gelen ve tokenların bir zincirden diğerine kolayca aktarılmasına izin veren Wormhole gibi zincirler arası protokollerden rekabete sahiptir.

Bununla birlikte, bu proje iyi bir yörüngede, THORChain 2022’nin başlarında  , protokolde geliştirilen bir finansal ürün paketi olan THORFi’yi tanıttı, özellikle algoritmik bir stabilcoin olan THOR.USD, mekaniği stabilcoin Terra USD ve LUNA’da modellenmiştir.

Yol haritası ayrıca yakın gelecekte Terra (LUNA), anonim kripto para birimleri ve hatta Ethereum katman 2 çözümleri gibi yeni blok zincirlerinin ağa entegre edileceğini gösteriyor. Sentetik varlıklar veya cüzdan adresinizi adlandırmanıza izin veren bir hizmet olan THORNames gibi yeni özellikler de görünecektir.

THORChain, Binance’e benzer, ancak tamamen merkezi olmayan bir ekosisteme doğru ilerliyor olabilir. Bu projenin kripto para birimlerinin takipçilerini uzun vadede ikna etmede gerçekten başarılı olup olmayacağını yalnızca gelecek bize gösterecek.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here