ThorChain (RUNE) Coin Nedir ?

Kripto para birimi dünyası gittikçe gelişmişlik seviyesini en üst düzeye çıkarttıkça bu piyasada daha fazla ürün, daha fazla yapı oluşturduğu görülüyor.

Bu kadar çok kripto para biriminin çıkmasının ardından konseptler de varyasyonlar şeklinde artmakta ve farklılaşmaktadır. Bu, Ethereum gibi bir ağda ortaya konan varlıkların kullanılamayacağı veya Bitcoin blok zinciri veya Binance Akıllı Zincir gibi başka bir kripto birimi ağına doğrudan alınıp satılamayacağı manasına gelir.

Blockchain teknolojisi bütününde ögeleri değiş-tokuş gibi borsalar, şeklinde doğrudan sarılan Coinbase veya Binance gibi varlıkların yan olan sürümleri Bitcoin olarak bağlıdır. Bu, izole blok zinciri ekosistemlerinin likit durumda kalabileceği, yani aktif bir alıcı ve satıcı ticareti olduğu manasına gelse de toplamdaki kripto ortamlarının parçalanmış ve bundan ötürü likit olmadığı manasına gelir.

ThorChain (RUNE) Çalışma Prensibi ve Özellikleri

Adı geçen ve geliştirilen kripto para birimlerinden biri olan ThorChain; bütün kriptoları sıvı duruma dönüştürmeyi hedefleyen blok zincirlerin internet dünyası olarak isimlendirilen Cosmos yapısı üzerine kurulu olan bir blok zinciri protokol platformudur.

Bunu yapma şeklini ise Ethereum için Bitcoin ticareti pazarı gibi yerel olmayan kripto ögelerinin pazarını olağan kılarak bundan da tamamen merkeziyetsiz bir biçimde yapmayı olağan kılmayı hedefliyor. Üçüncü kişilerce bir taraf kişilerce kaynakların ele geçirmeden yapılmamasını öngörmekte.

ThorChain platformu aynı zamanda merkezi olmayan bir dönüşüme rant verir. ThorChain DEX adı verilen ticaret pazarına izin verir ve bir ögeler havuzuna likidite meydana getirerek diğer kripto para ögelerini geri vermek üzere alabilir.

ThorChain (RUNE) Geliştirici Ekibi

Üzerinde yoğunlaştığımız kripto para birimi genellikle kimliği belli olmayan kişiler tarafından kurulu bir yapıdır. Nisan 2021 yılında birkaç geliştirme ağında oluşturulan protokolün çok zincirli yapısı da 2018 yılında tasarlanma olanağı buldu.

Geliştirici ve proje ekibinin temel nihai amacı, birbirinden farklı sebeplerle kişilerin finansal durumlara veyahut yapı hizmetlerine ulaşımını engelleyebilen merkezi platformlara olan sebebiyeti ortadan kaldırmak için merkezi olmayan likidite yapıları oluşturmaktır.

DeFi kullanım mantığına dayalı ki isminden de anlaşılacağı üzere finans durumuna ulaşımın ana akımdan farklılaşmasıyla bağlantılıdır. Bu platform katılımcılarına üçüncü şahıs vasıtasıyla kripto ögelerini kısa süreli ödünç alma ve vermesine, satın alınma durumuna ve satmasına olanak gösteren bir ekonomi finans topluluğunun kısaltılmış halidir.

ThorChain (RUNE) Yol Haritası ve Vaat Ettikleri

ThorChain ekibi de bu olağan yaşanan durumlar sonrasında 2022 yazına kadar ağ platformunun kontrolünü bütünüyle topluluğa bırakmayı ve yönlendirme işleminin tek elden yapılmasını hedefliyor.

ThorChain ağ platformunda yapılan işlemleri basit hale indirgemek için farklı bir DEX yapılandırma sisteminin bir ölçeklenebilirlik konseptini kullanır. Bu veri yapılarıyla birlikte ögeler, ThorChain kripto para birimi olan RUNE coin olan farklı bir ögeyle ortaklaşan toplamlara yatırılır.

RUNE Token bu yolla tüm yapısal işlevlerde diğer ögelerle takas edilir. Protokoller farklılık göstererek çalışma prensibine sahiptir. RUNE çift taraflı değiş-tokuş mantığı, öge toplamlarının zincirler arasında gözetim fark etmeden  merkezi olmayan takasına olanak veren bir yapıdır.

Bu protokolün çalışma yapısı 2021 haziran itibariyle DeFi tokenleri vasıtasıyla piyasa değeri kategorisine göre ilk 10 sıraya yerleşmesine yardımcı oldu. Gözde olan kripto para birimi ilk olarak Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin ve Binance Smart Chain’den gelen ögeler yardımı ile piyasaya sunuldu. Bu kripto para biriminden farklı tokenler ve ögeler için yardım geçici süre ile değil kalıcı ilerletilebilir olarak beslenmektedir.

Yakın olarak farklı bütün DEX’ler gibi, ThorChain adlı kripto para biriminde de pazar meydana getirmek için otomatik kullanımlı piyasa yapıcı modeli kullanılır. Bu pazar ticareti tutarı her bir ögenin detaylı miktarı esas alınarak meydana getirilir. Bu miktarlarda diğer borsalarda var olduğu gibi harici tutarları yansıtır. Bu standarda göre yapısal oluşumlar miktar tutarları düşük olan her ortamdan temin ederler ve yüksek tutarlı oldukları anda satarlar. Bu da tutar miktarlarının olabildikçe birbirlerine yakın olmasına neden olur. Likidite kullanıcıları bu yola likidite toplamına RUNE ve diğer farklı kripto para birimlerini yatırır. Bu işi kullanan kimselerin kullandığı likiditeyi oluşturmanın yanı sıra yapılan işlemlerden alınan tutarın bir bölümünü bir diğer RUNE ödüllerini kazanır.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz