Cosmos (ATOM) nedir ve nasıl satın alınır?

Cosmos (ATOM) projesi, kendisini yeni nesil internetin temeli olmayı amaçlayan bağımsız blok zincirlerinden oluşan bir ekosistem olarak tanımlıyor.

Cosmos projesinin geliştirilmesi esas olarak kar amacı gütmeyen özel bir kuruluş olan Tendermint Inc tarafından yürütülürken, geliştirme finansmanı İsviçre merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Interchain Foundation’dan geliyor.

Cosmos, mevcut farklı kripto varlıklar arasında bölünmeyi teşvik etmek yerine, onları bir araya getirmek istiyor. Bunu yapmak için proje, farklı blok zincirleri arasında birlikte çalışabilirliği teşvik etmek ve  “blok zincirlerinin İnterneti”ni yaratmak istiyor. ATOM coin, Cosmos ekosistemine güç veren yerel kripto para birimidir.

Bunu başarmak için ekip, birlikte Cosmos ağını oluşturan üç bileşen geliştirdi:

 • Tendermint Core : Açık kaynaklı bir blok zinciri geliştirme platformu. Herkes bu özelliği kullanarak bir ademi merkeziyetçilik katmanını uygulamalarına kolayca entegre edebilir. Terndermint Core, saniyede 250.000 işlemi işleyebilmek için BFT konsensüsünü kullanacak.
 • Cosmos SDK : Tendermint üzerinde güvenli bir blok zinciri uygulaması oluşturmayı kolaylaştıran bir geliştirme kiti. Geliştiricilere göre, bir blok zinciri oluşturmak, bu aracı kullanarak birkaç modülü kodlamaktan daha karmaşık olmamalıdır.
 • Blok Zincirleri Arası İletişim Protokolü (IBC) : Bu üçüncü bileşen, mevcut tüm bireysel blok zincirleri arasında iletişime izin verir.

Cosmos (ATOM) ekosistemi

Farklı blok zincirleri arasındaki birlikte çalışabilirlik eksikliği, Cosmos’un IBC protokolü aracılığıyla çözmeye çalıştığı bir engeldir. İkincisi, İnternet üzerinde veri aktarımı için kullanılan protokoller seti olan TCP/IP paketinde olduğu gibi, farklı mimarilerin birbirleriyle iletişim kurmasına izin verir.

Şu anda, blok zincirlerinin büyük çoğunluğu izolasyonda çalışıyor ve başkalarıyla gerçekten iletişim kurmuyor. Bu nedenle aralarında veri veya varlık aktarımı yapılması mümkün değildir.

Polkadot (DOT) Coin Nedir? Bilmeniz Gerekenler

Blockchainlerin kullanılabilirliği de Cosmos’un çözmeye çalıştığı bir diğer nokta. Günümüzde geliştiriciler, belirli bir soruna odaklanmak yerine potansiyel kullanım durumlarının çoğu için uygulamaları optimize etmeye zorlanıyor.

Bu nedenle, Cosmos SDK ile amaç, geliştiricilerin önce çözmeye çalıştıkları sorunlara odaklanmalarına yardımcı olmak ve boş şeylerle zaman kaybetmekten kaçınmaktır.

Bu zorlukları başarılı bir şekilde karşılamak ve bir “blok zincirlerinin İnterneti“nin ortaya çıkmasını teşvik etmek için ağ, bir bölge ve merkez sistemine göre organize edilmiştir:

 • Bağımsız blok zincirleri olarak çalışan bölgeler.
 • Bu blok zincirler arasındaki merkezi bağlantılar olan merkezler.

Bu tür bir organizasyonla, hub’lar, Cosmos ağındaki her bağımsız kanal için merkezi kayıtlar olarak hizmet eder. Hub’larda tutulan tokenlar, hub’ların kullanımı yoluyla da takas edilebilir.

Hub’lar nasıl çalışır?

Farklı blok zincirleri arasında token alışverişi gibi destekleyici faaliyetler, güvenilir operasyonların sağlanması söz konusu olduğunda bir zorluk teşkil edebilir. Varlıklar farklı zincirler arasında taşınırken, zincir her yeni varlık aldığında, önceki tüm taahhütleri analiz etmelidir.

Cosmos platformu, hub’larının doğrudan doğru bölgelere bağlanmasına izin vererek bu sorunu aşmayı umuyor. Bağlantılar yalnızca diğer hub’larla sınırlandırıldığında, çift harcama gibi sorunlar azalır. Böylece merkezler, tüm blok zincirinin geçmişini doğrulamak yerine zincirler arasındaki ana güven kaynakları olarak hareket eder.

Merkez tarafından oynanan merkezi rol, güvenliği Cosmos geliştiricileri tarafından üstlenilen çabaların ön saflarına yerleştirir. Güvenlik, küresel olarak çalışan bir grup merkezi olmayan doğrulayıcı tarafından gerçekleştirilir. Mimarinin Merkezi Olmayan Yapısı Ağ mimarisinin merkezi olmayan doğası, geliştiricilerin güvenini kazanmada önemli bir özelliktir.

Tendermint nasıl çalışır?

Cosmos ağını oluşturan farklı bölgeler, tüm katılımcılar için tutarlı performans, güvenlik ve muhasebe sağlamalarına izin veren bir sisteme sahip olmalıdır. Bu görevler, özellikle iki ana bileşenle Tendermint platformu tarafından gerçekleştirilir:

 • Tendermint Core, her işlemin onu işleyen her makinede aynı şekilde kaydedilmesini sağlar. Protokol, bir konsensüs algoritmasının yanı sıra bir eşler arası (P2P) algoritması içerir.
 • İkinci bileşen, Uygulama Blok Zinciri Arayüzü (ABCI) olarak adlandırılan uygulama arayüzüdür. Bu, her işlemin herhangi bir programlama dilinde işlenmesine izin verir.

Cosmos platformundaki bu uygulamanın ana yönü, genel blok zincirindeki üç ana katmandan ikisini, yani konsensüs ve ağ katmanı getirmesidir. Bu sayede geliştiriciler, Cosmos tarafından tasarlanan ilk iki katmanla uğraşmak zorunda kalmadan zaman kazandıran uygulama katmanına odaklanabilirler.

ABCI ve SDK birlikte nasıl çalışabilir?

Uygulamaların oluşturulduktan sonra, yerel uygulamalar ile Çekirdek arasında iletişim sağlayan ABCI protokolü aracılığıyla Tendermint Core ile bağlantı kurması beklenir. Tendermint Core için üç tür bağlantı vardır:

 • İşlemin taahhüt edilmeden önce iletilmesi gerekip gerekmediğini kontrol eden Mempool.
 • Taahhüt edilen işlemlerin yönetimiyle ilgilenen fikir birliği.
 • Platformun uygulamanın durumunu kontrol etmesine yardımcı olan sorgu.

ABCI çerçevesi üzerinde çalışan Cosmos SDK’nın, geliştiricilerin blok zinciri ile ilgili uygulamalar geliştirmeye odaklanmalarına izin vererek hayatı kolaylaştırması bekleniyor.

SDK işlevselliği ise ABCI için sağlananlara ek olarak var olan farklı katmanlara bölünmüş ve geliştiricilere yardımcı olabilecek birçok araca sahip modüler bir yapıya sahiptir.

ATOM coin ne için kullanılır?

Cosmos, birçok çözümüne güç sağlamak için kendi ATOM coini ve Photons adı altında gruplanmış diğer tokenları temel alan bir sistem kullanır.

ATOM, Cosmos ekosisteminin yerel simgesidir. Ayrıca protokolün çeşitli ürünlerini beslemek ve yönetimine katılmak için kullanılacaktır.

ATOM coin, sahiplerinin ağın yönetimine yatırılan jeton miktarıyla orantılı ödüller kazanabilmeleri için staking için uygundur. Cosmos Hub güvenliği, kilitlenen ATOM coinlerinin miktarını temel alır.

Böylece, ATOM sahipleri olarak, onları bir havuza kilitleme ve ağın işleyişine katılımınız için ödüller alma olanağına sahipsiniz.

ATOM sahipleri, paylaştırılmış ATOM’larını kullanarak tekliflere oy vererek Cosmos Hub’ı da yönetebilir.

Fotonlar söz konusu olduğunda, bunlar Cosmos platformunda işlem ücretlerinin ödenmesi için kullanılır. Her bölge kendi tokenlerini kullanabildiğinden, merkezlerdeki doğrulayıcılar herhangi bir kripto varlığında işlem ücreti alabilir.

Böylece, ödenen işlem ücretlerinin %2’si rezerve, kalan %98’i ise stake büyüklüklerine bağlı olarak doğrudan doğrulayıcıların cebine gider.

Cosmos (ATOM) Takımı, ortakları ve rakipleri

Cosmos ekibi

Cosmos projesinin arkasındaki ekip , çoğunluğu Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya’da ikamet eden 45 kişiden oluşuyor. Ekip böylece Interchain Foundation ve Tendermint arasında bölünmüş durumda. Geliştirme ekibinin tam listesi burada mevcuttur.

İşte Cosmos Projesi’nin en önde gelen liderlerinden, kurucularından ve üyelerinden bazıları:

 • Jae Kwon : Tendermint’in CEO’su ve kurucu ortağı. Aynı zamanda Interchain Vakfı’nın da başkanıdır.
 • Ethan Buchman : Tendermint’in kurucu ortağı. Aynı zamanda Interchain Foundation Başkan Yardımcılığı görevini de yürütmektedir.
 • Peng Zhong : tasarım direktörü. Rolü, uygulamalarının erişilebilirliğini geliştirerek blok zincirinin kullanımını artırmaktır.
 • Shelley Chang : Operasyon Direktörü. Projenin birçok alanda gelişmesine yardımcı olur.

Ortaklar

Proje, teorik olarak tüm şirketlerle ve kendi blok zincirleriyle projelerle ortaklık kurma kapasitesine sahip olduğundan, belirli ortakların adını vermek zordur. Ortak olarak kabul edilebilecek bazı örnekler:

 • Mevcut tüm blok zincirler, çünkü bunlar Cosmos aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurabilecekler.
 • Tüm açık kaynaklı programcılar, çünkü Cosmos ekibi tarafından kurulan geliştirme araçlarını istedikleri gibi kullanabilecekler.
 • Anahtar teslimi bir blockchain çözümüne ihtiyaç duyacak tüm şirketler.

Rakipler

Cosmos’un amacı blok zinciri dünyasındaki hemen hemen herkesi birbirine bağlamak olduğundan, ekibin gerçekten rakipleri olduğu düşünülemez, çünkü bu tüm sektöre bir iyilik yapacaktır.

Bununla birlikte, blok zincirler arasında birlikte çalışabilirliği iyileştirmeye çalışan birçok proje bulunmaktadır :

 • Klaytn (KLAY), Güney Koreli internet devi Kakao’nun projesi .
 • Amacı gezegeni birbirine bağlamak olan ICON (ICX).
 • Cardano (ADA), birlikte çalışabilirliğe adanmış bir katman da içeren seçkin proje

Bu projeler aynı zamanda Cosmos ile aynı etki alanında bahis yapsalar da, blok zinciri bağlantısında birlikte ilerlemek için hepsinin birlikte çalışması mümkündür.

Cosmos (ATOM) nasıl satın alınır?

Özellikle yüksek kapitalizasyonu ile ATOM, çoğu kripto para birimi değişim platformunda mevcuttur. Binance , Kraken, Bitfinex , Coinbase, OKEx ve Huobi dahil.

Piyasalarının yüksek likiditesi sayesinde, ilk ATOM coinleriniziı satın alabileceğiniz en iyi seçenek şüphesiz Binance.

Ayrıca Binance ile ATOM’larınızı doğrudan platformda stake etme işlemine devam etmek de mümkün olacak. Yıllık yatırım getirisinin %6 ile %9 arasında olduğu tahmin edilmektedir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here