Solana NFT’leri Behance Platformuna Geliyor

Solana (SOL) NFT’leri artık Adobe’nin Behance görsel sanat platformunda sergilenecek. Ethereum (ETH) ağından sonra bu yenilik, Amerikan yazılım devinin devamı niteliğindedir ve daha geniş bir içerik oluşturucu yelpazesine hizmet etmeyi mümkün kılıyor.

Behance, illüstratörlerin, grafik tasarımcıların ve fotoğrafçıların yarattıklarını topluluklarına sergilemelerine olanak tanıyan bir sosyal platformdur. İnsanlar, eserleri hakkında yorum yaparak ve onu desteklemek isterse özel içeriğe abone olarak sanatçıyla etkileşime girebilir.

Daha önce Photoshop yazılımından Adobe ID’mize bağlamış olacağımız NFT’leri Behance’te geçen yıldan beri paylaşmak zaten mümkündü. Bu, çalışmanızın kimliğini doğrulamanıza olanak tanır. Ancak bu özellik daha önce yalnızca Ethereum (ETH) blok zincirinde mevcuttu.

Bununla birlikte, Ethereum ağındaki ücretlerin önemi ve iş kanıtının sözde ekolojik felaketine özgü eleştiriler, bu aracın yükselişinde bir frendi. Bununla birlikte, Solana blok zincirindeki ücretler o kadar düşüktür ki, biri onları varolmayan olarak nitelendirebilir ve ağdaki bir işlem, Google’da iki arama yapmaktan daha az enerji tüketir. Bu yenilik için tercih edilen bir varlık.

Artık platformdaki içerik oluşturucular, Phantom cüzdanlarını Adobe hesaplarına bağlayabilir. Bu özellik, Web 3.0 odaklı çözümler sunan Miami merkezli bir şirket olan QuickNode ile ortaklaşa geliştirildi.

Bu çözümün getirdiği değer

İçeriğin görünüşte ücretsiz olarak sunulduğu İnternet’in doğası göz önüne alındığında, içerik oluşturucular genellikle intihal ve hırsızlığa maruz kalmaktadır ve görsel sanat sıklıkla ön plandadır.

Son aylarda tanık olduğumuz mantıksız spekülasyonların ötesinde, takas edilemez tokenlar (NFT) muhtemelen sanatçıların fikri mülkiyetini korumak için en etkili çözümlerden biri.

Bu özel durumda, cüzdanlarını bağladıktan sonra, kimliğini ve akıllı sözleşmenin adresini girerek Behance’te NFT’leri yayınlayabilecekler. Blok zinciri, daha sonra Photoshop’un İçerik Kimlik Bilgileri çözümü aracılığıyla daha önce adresine bağlamış olacağından, yaratıcının gerçekten NFT’nin sahibi olduğunu doğrulayabilecektir.

Bir eseri satın alarak, alıcı daha sonra orijinalliğini onaylayan dijital bir kopya alabilir. Sanatçı, eserinin yeniden satıldığı her defasında telif ücreti alacaktır. Fikri mülkiyetin faydalarını yaratıcılara geri veren bu teknoloji, genellikle inşa edilmekte olan Web 3.0’ın ana direklerinden biridir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here