NFT’lerin Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kuşkusuz, NFT pazarları büyüdükçe ve olgunlaştıkça çözmesi gereken bazı sorunlar vardır. Ancak NFT’leri içeren pek çok umut verici proje ve kullanım alanı var.

Twitter gibi platformlar Ethereum (ETH) blok zincirini kontrol edebilir, sahiplik kanıtınızı web siteniz aracılığıyla gözden geçirebilir. MetaMask, Trust Wallet veya başka bir kripto cüzdan ile bir NFT profil resminiz olduğunu doğrulayabilirsiniz.

Yeni dijital dünyada, blok zincirindeki bu dijital “özgünlük sertifikası”, sahibi olduğunuzu kanıtlıyor, sanat dışında pek çok faydası var. Yazımızda NFT’lerin kullanım durumlarından üçüne detaylıca bakacağız.

NFT Biletleri ve Etkinlik Avantajları

Biletleri çevrimiçi satın almak daha uygun olabilir, ancak genellikle bir ek ücret gibi durumlar vardır. Hatta birçoğu, bir ton gizli ücret ekliyor.

Yellowheart gibi blok zinciri platformlarında bunun yerine bir NFT bileti satın alabilirsiniz ve ödediğinizin %95’i sanatçıya gider! NFT’nin arkasındaki akıllı sözleşme, bilet soyguncularından ve kalpazanlardan kaçınmak için de programlanabilir.

Pazar günü Super Bowl LVI katılımcıları, Polygon (MATIC) ağında “ ücretsiz, özelleştirilmiş bir NFT ” aldı. Her NFT, oyun gününü anmak için “kendi benzersiz bölümünü, sırasını ve koltuğunu içerir ve Super Bowl deneyimlerinden dijital bir hatıra sağlar.”

Bu sadece bir “dijital bilet koçanı”ydı… Ancak her Nisan ayında Coachella Valley Müzik ve Sanat Festivali’ni düzenleyen Goldenvoice, Solana (SOL) blok zincirinde NFT biletlerine geçme ihtimalini dünüşüyor.

Super Bowl’u izlediyseniz, FTX’in Larry David ile birlikte kripto reklamlarından biri olan “Kriptoyu Kaçırmayın” adlı reklamını yayınladığını hatırlarsınız. FTX kurucusu Sam Bankman-Fried, bir tür kripto savunucusu ve Ethereum’a karşı daha hızlı, daha ucuz işlemleriyle Solana’nın kurucusu.

FTX’in yardımıyla, Coachella henüz geleneksel biletlerden tamamen vazgeçmedi, ancak dijital anahtar sanatıyla temsil edilen 10 adet ömür boyu geçiş teklif etti. Her anahtar aynı zamanda “her şey dahil mutfak deneyimleri” gibi bir dizi süslü avantajla geldi. Coachella bu ayın başlarında açık artırmada satarak yaklaşık 1,5 milyon dolar kazandı!

Müzik NFT’leri

Sadece konserler değil: Müzisyenler de aracıyı kesebilir ve çalışmalarını NFT’ler aracılığıyla doğrudan hayranlara ulaştırabilir.

John Legend, “Artık herkes hikayeleri, müziği, fotoğrafçılığı ve her türlü sanatı NFT ticaret kartlarına dönüştürebilecek” hale getirmeyi amaçlayan OurSong adlı böyle bir platformun başlatılmasına yardımcı oluyor.

GALA ve Snoop Dogg NFT Albüm Anlaşması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

OurSong’un NFT’lerine (Ethereum’da basılmıştır) Vibes denir. Ve bunlar, iTunes’dan bir şarkı satın almaktan çok bir hayran kulübüne katılmak gibidir: OurSong, “Vibes, özel güncellemelerin kilidini açmanıza ve sizinle aynı fikirde olan başkalarıyla tanışabileceğiniz özel sohbet topluluklarına erişmenize olanak tanır” diyor. 

Sanatçıların hayranları için (henüz kripto değil), OurSong platformunda NFT’lere dahil olmayı kolaylaştırmayı hedefliyor.

Geleneksel etiketlerle yapılan müzik sözleşmeleri, sanatçılar için genellikle dezavantajlı, hatta sömürücü. Bunun yerine, NFT’ler müzisyenlerin ve diğer içerik oluşturucuların hayran kitlelerinden doğrudan para kazanmalarına olanak tanır. Buna karşılık, biz hayranlar olarak doğrudan NFT müziği yayınlayabiliyoruz; Spotify, Apple Music veya favori sanatçılarımıza pek fayda sağlamayan diğer premium hizmetlere gerek yok.

Araba ve Ev NFT’leri

İkonik İtalyan lüks otomobil markası Alfa Romeo, ilk elektrikli modeli olan Tonale’yi piyasaya sürdü ve her Tonale kendi NFT’si ile birlikte geliyor. Alfa Romeo, gerçek değerleri için NFT’leri kullanıyor: blok zincirindeki veriler.

Spesifik olarak, her arabanın mülkiyet ve bakım kayıtları NFT’de saklanacaktır. Artık bir araç geçmişi raporu görmek istediğinizde para harcamanıza gerek yok. Sadece Alfa Romeo’yu servis için bayiye geri götürün ve onlar tüm verileri NFT’sine kaydedeceklerdir.

Doğru yasal çerçeve oluşturulduğunda, bir arabanın tapusunu blok zinciri işlemi yoluyla almayı da hayal etmek zor değil.

Futurent : NFT Emlak Platformu ve Metaverse

Bu arada, bugünlerde blok zincirinde bir ev bile satın alabilirsiniz! Geçen hafta bir ev alıcısı, Fla’nın Gulfport sahil kasabasındaki bu beş yatak odalı İspanyol tarzı evi satın almak için 210 ETH (o zamanlar 654.309 dolar değerinde) harcayarak tam da bunu yaptı. Kolombiya’da Bitcoin ile ilk arsa satışı da yapılmıştı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz