Solana geliştiricileri kripto tabanlı bir telefon yapıyor

Yaygın olarak dünya çapında geliştiricileri ölçeklenebilir merkezi olmayan uygulamalar oluşturma konusunda destekleyen Solana, bir Android telefonun piyasaya sürülmesiyle telekom endüstrisine girmeyi hedefliyor.

Solana, telefonunu piyasaya sürmenin yanı sıra, Web3 mobil uygulamaları geliştirmeye odaklanacak bir yan kuruluş kurmaya da hazırlanıyor.

Haber, Solana Labs CEO’su ve kurucu ortağı Anatoly Yakovenko’nun Saga olarak adlandırılacak yeni Android telefonunu piyasaya sürdüğü New York City’deki bir etkinlikte halka verildi.

Yeni Solana Android telefonun özellikleri

Telefon, NFT pazarlarını ve merkezi olmayan bir ticaret platformunu içeren Web3 için özel olarak üretilecek.

Sızdırılan detaylara göre telefon 512 GB depolama kapasitesine ve 6.6 inç ekrana sahip olacak. Ayrıca, yerleşik olacak özel anahtar güvenlik önlemlerini de içerecektir.

Yakovenko yeni telefonu tanıtırken şunları söyledi:

“Dünya çapında yaklaşık 7 milyar insan akıllı telefon kullanıyor ve 100 milyondan fazla insan dijital varlıklara sahip ve bu sayıların ikisi de artmaya devam edecek. Saga, mobil cihazlarda web3 deneyimi için yeni bir standart belirliyor.”

Solana’nın telekom endüstrisine girişi, Yakovenko’nun LG, Google ve Samsung gibi şirketler tarafından kullanılan teknolojiye öncülük ettiği Qualcomm’daki mühendislik geçmişine kadar götürülebilir.

Solana Labs’in yeni yan kuruluşu Solana Mobile

Solana Mobile, Web3.0‘a yönelik mobil uygulama teknolojisi geliştirmeye odaklanacak ve Saga, amiral gemisi ürünü olacak.

Solana Mobile, geliştiricilere Solana Blockchain’de mobil kripto uygulamaları oluşturmak için “Solana Mobile Stack” adlı bir araç seti de sağlayacak.

Bir basın açıklamasına göre Solana Mobile Stack, “cüzdanlar ve uygulamalar için yeni bir kitaplık seti sağlayarak geliştiricilerin Solana’da zengin mobil deneyimler oluşturmasına olanak tanıyacak.”

Ek olarak Solana, geliştiricilerin Solana Mobile Stack’i kullanarak uygulamalar oluşturmasını teşvik etmek için 10 milyon dolara kadar yatırım yapacak.

Saga telefonu 100 dolar depozito karşılığında ön sipariş için mevcut ve tamamlandığında 1000 dolara kadar mal olabilir. Solana Mobile, yeni telefonu 2023’ün başlarında göndermeye başlayacağını tahmin ediyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz