Piyasaların odak noktası: Sürpriz ECB toplantısı ve Fed kararı

Piyasalar, Euro bölgesinde finansal parçalanma riskine maruz kalan Avrupa Merkez Bankası’nın Çarşamba sabahı olağanüstü bir toplantısını ve Amerikan Federal Rezervi’nden (Fed) akşam kilit faiz oranlarını artıracağına dair net bir sinyal bekliyorlardı.

Avrupa endeksleri art arda altı düşüşün ardından toparlandı: Paris %1,11, Frankfurt %1,04, Londra %0,54 ve Milano GMT 07:40 civarında toparlandı.

Asya önceki gün olduğu gibi karışık bir kapanış yaptı: Çin endeksleri olumlu bir ekonomik göstergeden yararlandı ancak Tokyo %1,14 kaybetti. En son ticarette Şangay %0.5 ve Hong Kong %1 kazandı.

50 baz puanlık artış tamamen radardan kaybolmadı, ancak 75 baz puanlık zam, Mayıs ayında ABD tüketici fiyatlarında bir ivmenin yayınlanmasının ardından son günlerde yükseldi.

Borsa endeksleri son günlerde kötü bir süreç yaşadı ve tahvil piyasası da bir düzeltme yaşadı, finansal koşulların sıkılaşmasının dünyanın en büyük ekonomisinde bir durgunluğa yol açacağı korkusuyla büyük bir geri çekilmenin kurbanı oldu.

Sonuç olarak, fiyatlarının tersi yönde hareket eden uzun vadeli tahvillerin getirileri yıllardır yeni zirvelere ulaşarak hisse senedi piyasasını cezalandırıyor.

Ancak Çarşamba sabahı, Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele için para politikasını sıkılaştıracağını açıkladıktan bir haftadan kısa bir süre sonra, Çarşamba sabahı olağanüstü bir toplantı yapacağının sürpriz bir şekilde duyurulmasının ardından, ülke borç piyasası açık bir şekilde gevşedi. Euro bölgesi ülkeleri arasındaki borçlanma maliyetlerinde artan bir yayılma eşlik etti.

Daha kırılgan olduğu düşünülen sözde çevre ülkelerin kamu borçlarındaki oranlar, Almanya’daki faiz oranlarından çok daha fazla arttı. Ancak Çarşamba günü GMT saatiyle 07:45 civarında, İtalya’nın 10 yıllık vade getirisi (%3.93), Pazartesi günü aşılan ve 2013’ün sonuna kadar uzanan bir seviye olan %4 eşiğinin altına düştü.

ECB yetkilileri, egemen borç piyasasında parçalanma riskinin artması durumunda acilen harekete geçmeye hazır olduklarını şimdiden dile getirdiler, ancak birçok gözlemci kurum tarafından sunulan somut bir çözümün olmamasından yakındı.

Petrol dengeleniyor

Petrol fiyatları GMT 0730 civarında istikrar kazandı: Amerikan WTI varil fiyatı %0.04 artarak 118.97 dolara ve Kuzey Denizi’nden gelen Brent varil fiyatı %0.10 düşüşle 121.05 dolara düştü.

Döviz piyasasında euro, dolar karşısında %0,70 artarak Salı günü GMT saatiyle 21.00’de 1.0416 dolar karşısında 1.0490 dolara yükseldi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz