Dolar Kaç TL?

Dolar kaç tl ve güncel dolar kuru fiyatını hemen grafiksel olarak takip edin.

 

 

 

Piyasalar

Son Döviz Haberleri

ABD merkez bankasına Federal Rezerv Bankası adı verilir (genellikle “Fed” olarak anılır). USD, birçok farklı piyasada en çok işlem gören para birimidir ve diğer tüm büyük para birimleriyle eşleştirilebilir. USD için yaygın isimler arasında dolar, papel, scrillas ve kağıt bulunur.

ABD Doları, dünyada en çok dönüştürülen para birimidir ve birçok piyasada düzenli olarak bir ölçüt olarak kullanılmaktadır. Baskın küresel rezerv para birimi olarak, dünyadaki hemen hemen her merkez bankası tarafından tutulmaktadır. Ayrıca Dolar, emtia piyasasında standart para birimi olarak kullanılır ve bu nedenle emtia fiyatları üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Birçok ülkede resmi para birimi olarak da kullanılmaktadır. Diğer ülkeler için Dolar, ülke için resmi bir para birimi olmasa da, kabul edilen alternatif bir ödeme şeklidir. Birden fazla para birimi ABD Dolarına sabitlenmiştir.

ABD Doları Endeksi (DXY)

ABD Doları Endeksi (USDX, DXY), ABD Doları’nın farklı türde yabancı para birimine karşı performansını ölçer bunlar: Euro (EUR), Japon yeni (JPY), İngiliz sterlini (GBP), Kanada doları (CAD), İsveç kronu ( SEK) ve İsviçre frangı (CHF) şeklinde sıralanabilir. Genellikle ABD ticaret ortaklarının para birimlerinden oluşan bir sepet olarak anılır. ABD Doları Endeksi, yukarıda belirtilen para birimlerine göre dolar değerinin ağırlıklı geometrik bir ortalamasıdır. DXY’in alım satım stilleri: Inter Continental Exchange’de (ICE) bir vadeli işlem sözleşmesi olarak alınıp satılabilir ve ayrıca borsa yatırım fonlarında (ETF’ler), opsiyonlarda ve yatırım fonlarında da mevcuttur.

Amerikan Doları’nı Yakından Tanıyalım

1785 yılında Dolar, Amerika Birleşik Devletleri’nin para birimi olarak resmen kabul edildi. 1792 Madeni Para Yasası, ilk ABD Darphanesini yarattı ve federal para sistemini kurmanın yanı sıra, altın, gümüş ve bakırdaki değerleriyle belirtilen madeni paralar için ortam oluşturdu. 1861’de ABD Hazinesi faizsiz Talep Bonoları ihraç etti ve Abraham Lincoln’ün yer aldığı ilk 10 Dolarlık Talep Bonosu tedavüle girdi. Bunlar, renkleri nedeniyle kısa sürede “Greenbacks” takma adını kazandı. 1863’te ulusal bir bankacılık sistemi kuruldu ve ulusal bankalar için yönergeler oluşturuldu. Bu bankalar, ABD tahvillerinin satın alınmasıyla teminat altına alınmış ulusal para birimi ihraç etme yetkisine sahipti. 1914’te ilk 10 dolarlık Federal Rezerv banknotları yayınlandı.