Euro Kaç TL?

Euro kaç tl ve canlı euro kurunu anlık olarak hemen izleyin. Ayrıca grafiksel olarak görünümünü inceleyin.


Piyasalar

Son Döviz Haberleri

Avrupa’daki merkez bankasına Avrupa Merkez Bankası (ECB) denir. Şu anda 17 AB üye ülkesi Euro’yu kabul etti. ABD Dolarından sonra piyasalarda en çok işlem gören ikinci para birimi ve aynı zamanda önemli bir küresel rezerv para birimidir. Euro’nun diğer yaygın isimleri arasında Yoyo (İrlanda İngilizcesi), Leru (İspanyolca) ve Ege (Fince) bulunur.

1 Ocak 1999’da, para birimi olarak Euro (EUR) tanıtıldı ve Avrupa Para Birimi, fiziksel bir para biriminden ziyade teorik bir para birimi sepetiydi. Başlangıçta, Avrupa Ekonomik ve Para Birliği’ndeki on bir ülke kendi para birimlerini Euro ile değiştirdi: Avusturya, Belçika, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz ve İspanya. Bunu 2001’de Yunanistan, 2007’de Slovenya, 2008’de Malta ve Kıbrıs, 2009’da Slovakya ve 2014’te Letonya takip etti.

Euro (EUR) para biriminin resmi yazılışı “euro” olup, küçük harf “e” dir; ancak, yaygın olanı “Euro”, büyük “E” ile yazmaktır. Pek çok dilde Euro için farklı resmi yazımlar vardır ve bunlar genel kullanıma da denk gelebilir veya gelmeyebilir. Ek olarak, para birimi için Ege (Fince), Pavo (İspanyolca) ve Euráče (Slovakça) gibi çeşitli takma adlar vardır.

Euro’nun AB Ülkeleri Dışında Kullanılması

Avrupa Birliği’nin bir parçası olmayan bazı egemen devletler, Andorra Prensliği, Monako Prensliği, San Marino Cumhuriyeti ve Vatikan Şehri dahil, o zamandan beri Euro’yu benimsemiştir. Euro ayrıca Azor Adaları, Balear Adaları, Kanarya Adaları, Avrupa Adası, Fransız Guyanası, Guadeloupe, Juan de Nova, Madeira Adaları, Martinik gibi Euro bölgesi ülkelerinin birçok bölgesinde, bölümünde ve egemen devletlerinde kullanılmaktadır. Mayotte, Reunion, Saint-Martin, Saint Pierre ve Miquelon bunlardan sadece birkaçı. Euro, Küba, Kuzey Kore ve Suriye’de bir ticaret para birimi olarak kullanılır ve birkaç para birimi ona sabitlenmiştir.