Ana SayfaHisseler

Canlı Borsa ve Hisse Senedi Verileri

Anlık hisse senedi fiyatları izleyin ve takipte olun. Hisse senedi hakkında bilgileri, haberleri sitemizden takip edebilir Borsa.net üzerinden canlı fiyat takibi yapabilirsiniz.

Borsalar, hisse senetlerinin işlem gördüğü yerlerdir. Yatırımcıların düzenlenmiş bir fiziksel veya elektronik alanda birbirleri arasında bir şirketin hisselerini alıp satmalarına izin verir. Borsa.net üzerinden en çok kazandıran ve en çok kaybettiren hisseleri, Borsa İstanbul’da işlem gören ve dünyadaki en popüler hisselerin fiyatlarını canlı olarak takip edebilirsiniz. Hisse senedi alım satımını öğrenmek istiyorsanız, borsayı ve en azından hisse senedi alım satımının nasıl çalıştığı hakkında bazı temel bilgileri anlamanız gerekir.

Borsa Nedir ?

Bir borsa tanımıyla başlayalım, olur mu ? Özetle, hisse senedi piyasası, yatırımcıların menkul kıymetler veya bireysel şirketlerde hisselerin yanı sıra borsa yatırım fonları (ETF’ler) alıp satabilecekleri yerdir. Piyasa kavramı, tahvil ve hazine gibi diğer kalemlerin alım satımı için de kullanılır, ancak borsa en fazla görünürlüğe sahiptir. Menkul kıymetler borsası olarak da bilinen borsa, hükümet düzenlemelerine tabidir ve kendi kuralları vardır. New York Borsası (NYSE) ve Nasdaq dünyanın en büyük borsalarıdır. Borsalar, hisse senetlerinin işlem gördüğü yerler ve sistemlerdir.

NYSE ve Nasdaq dünyanın en büyük borsaları olmasına ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ilginin çoğunu çekmesine rağmen, Londra Menkul Kıymetler Borsası’nın yanı sıra Japonya, Hong Kong, Şangay, Hindistan, Avustralya ve Avrupa Birliği’ndeki çeşitli yerler. Dünya çapındaki en büyük borsaları aşağıda sizler için listeledik:

Dünya Çapındaki Borsalar

  • New York Borsası – New York City
  • Nasdaq – New York City
  • Tokyo Menkul Kıymetler Borsası / Japonya Borsası Grubu – Tokyo, Japonya
  • Şangay Menkul Kıymetler Borsası – Şangay, Çin
  • Hong Kong Borsası – Hong Kong
  • Euronext – Fransa, Portekiz, Hollanda, Belçika
  • Shenzen Borsası – Shenzen, Çin
  • Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu – İngiltere, İtalya
  • TMX Grubu Toronto – Kanada
  • BSE India Ltd. – Mumbai, Hindistan

Borsa Nasıl Çalışır ?

Borsayı, alıcıların ve satıcıların fiyatları ve ticaret yatırımlarını müzakere edebileceği güvenli ve düzenlenmiş bir müzayede evi olarak düşünebilirsiniz. Bir borsa, bir tür borsa ağıdır ve şirketler bir borsadaki hisseleri listeler. Yatırımcılar daha sonra hisse satın alır ve bunları kendi aralarında alıp satarlar. Yatırımcıların çoğu, çok miktarda parayı kontrol eden büyük fonlardır.

Filmlerde veya TV şovlarında, alıcıların ve satıcıların New York Borsası’nda hararetle “Satın al, al, al!” Diye bağırdığı sahneleri izlemiş olabilirsiniz veya “Sat, sat, sat!” Bugünlerde neredeyse tüm işlemler şahsen değil dijital olarak yapılıyor. Dijital piyasada ilk ve en büyük borsa tabi ki Nastaq’tır.

Borsanın nasıl ilerlediğini ve yukarı veya aşağı hareket etmesini etkileyen birçok faktör vardır: politik iklim, sosyal faktörler, faiz oranları, yatırımcıların tercih ettikleri eğilimler ve değişimler.

Hisse Senetleri Nelerdir ?

Hisse senetleri, bir şirketteki mülkiyet hisseleridir. Bu, bir şirketin hisselerinin yalnızca bir hissesine sahip olsanız bile, bir parça sahibi olarak sayılacağınız anlamına gelir. Yani siz ve belki de milyonlarca kişinin artık operasyonlarda biraz söz hakkınız olacak. Genel olarak, şirket gelirleri ve karları açısından iyi iş çıkardığında, hissenizin değeri artar ve finansal hedeflerinize ulaşmaya o kadar yaklaşırsınız. Ancak şirket para kaybederse, siz de kaybedersiniz.

En temel düzeyde, bir hisse senedi, bir şirket veya şirketteki bir mülkiyet payıdır. İki tür hisse senedi vardır: özel ve kamu.

Halka Açık Hisse Senetleri

Halka açık bir şirket, genel halkın borsalarda satın alabileceği ve alıp satabileceği hisse senedi çıkaran bir şirkettir. Şirkette bulunan hisse senetleri yerine, bu halka açık hisse senetleri, genel kamunun bir parçası olan hissedarlara aittir. Bir şirketin halka açıldığını duyduğunuzda, bu, borsada listelendiği anlamına gelir. İlk halka arz (IPO) olarak tanımlanır. Yatırım bankası olan bir sigortacı ile birlikte halka açılan şirket, belirli bir fiyat karşılığında belirli sayıda hisseyi kullanıma sunacaktır.

Özel Hisse Hisse Senetleri

Özel hisse senetleri söz konusu olduğunda, genel halkın bunlara erişimi yoktur. Bu hisseler genellikle sınırlı sayıdadır. Hisse senedi genellikle az sayıda kişi tarafından tutulur ve herhangi bir borsada halka açık olarak işlem görmezler. Hisse senetleri yalnızca çalışanlara ve yöneticiler gibi iç yatırımcılara verilebilir.