Opera web tarayıcısı 8 yeni blok zincirini destekleyecek

Opera web tarayıcısı artık Bitcoin (BTC), Polygon (MATIC) ve Celo dahil 8 yeni blok zincirini destekliyor. Web 3.0 dünyasında diğer tarayıcılara örnek olması gereken büyük bir gelişmenin detaylarına bakalım.

Ünlü web tarayıcısı Opera dün blogunda yayınlanan bir raporda 8 yeni blok zincirini destekleyeceğini duyurdu: Bitcoin, Polygon ve Solana’nın yanı sıra StarkEx, Ronin, Celo, Nervos ve iXO.

Opera’nın Genel Müdür Yardımcısı Jorgen Arnesen bu gelişme hakkında şu yorumu yaptı:

“Ortalama bir İnternet kullanıcısı hala Web3 ile uğraşmakta tereddüt edebilir, ancak Solana, Polygon ve diğerlerinin mobil tarayıcımıza entegrasyonu ile artık bu teknolojilere, kendisine özel bir Web3 deneyimi sunan tarayıcının güvenliğinden ve aşinalığından erişebilirler.”

Amaç açıktır: merkezi olmayan uygulamalara ve hizmetlere (dApps) erişimi kolaylaştırmak.

Şirket, yüksek evrim potansiyeli, son derece düşük işlem maliyetleri ve aynı zamanda enerji verimli yönü nedeniyle özellikle Solana blok zincirini tercih etti. Gerçekten de Solana, blok zincirindeki işlemleri doğrulamak için madenciler yerine doğrulayıcıları talep eden bir hisse kanıtı (PoS) kullanır.

Opera ayrıca milyonlarca kullanıcıyı Web3 evrenine sorunsuz bir şekilde entegre etmek ve bunu çevre dostu bir şekilde yapmak için Polygon’u seçti. Çokgen hızlı, ölçeklenebilir ve çok düşük maliyetli bir ortama sahiptir.

Solana ve Polygon’a ek olarak Opera tarayıcısı, StarkWare tarafından desteklenen StarkEx ve merkezi olmayan DeversiFi borsası aracılığıyla Ethereum’un 2. katman ekosistemine erişime de izin veriyor . Bu entegrasyon, Ethereum ana ağına kıyasla 100 kat daha hızlı işlem desteği sağlar. 

Son olarak Opera, popüler blockchain oyunu Axie Infinity ve tüm ekosistemini barındıran Ronin (RON) yan zincirine de güvenmeyi planlıyor.

Daha önce de belirtildiği gibi Opera, Nervos, IXO, Celo ve Bitcoin’e de yöneldi.

Hatırlatmak gerekirse, Opera en eski tarayıcılardan biridir, bu tarayıcı 1995 yılında Opera Software şirketi tarafından oluşturulmuştur. Blockchain ekosisteminin büyümesinden bu yana Opera, Temmuz 2018’de entegre bir Ethereum cüzdanı ve yerel Web3 desteği ile ilk web tarayıcısını piyasaya sürmesinden bu yana Web 3.0’a yöneldi.

Ocak 2022’de şirket, Crypto Browser adlı yeni web odaklı bağımsız tarayıcısı 3’ün genel beta sürümünü duyurdu. Bu yeni tarayıcı, yerel olarak dApp’leri destekler ve kendi kripto cüzdanını entegre eder.

Opera ayrıca en son kripto para haberlerini, fiyatlarını, piyasa duyarlılığını, etkinlik takvimini ve diğer özellikleri aktaran bir tür içerik toplayıcı olan “Kripto Köşesi”ni de geliştirdi. Tarayıcı, yeni başlayanlar için eğitim içeriğine bile erişim sağlar.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here