Uzun Vadeli Yatırım için Web3 Coinleri Listesi

Daha geniş internet evriminin en son gelişmesi olan Web 3.0, ikinci aşamanın (özellikle entegre arama motorları ve bilgi platformlarının) gelişmelerini alır ve ademi merkeziyetçilik, açık kaynak kullanımı gibi önemli kavramlara öncelik verir. En iyi Web3 coinleri, bu paradigma değişimine hitap eden blok zincir ağları tarafından desteklenmektedir.

Web 3.0 kriptolarını sadece birkaç cümleyle tanımlamak zor olsa da, yeniliğin arkasındaki birincil katalizör kontroldür. Web 2.0 hiyerarşisi altında, büyük teknoloji firmaları verilerinizin nasıl kullanılacağını belirledi. İnternetin bu en son yinelemesinde, dijital ayak izinizin arkasındaki sonuçları seçersinizDaha da iyisi, Web 3.0 kriptolarıyla ilişkili birçok proje, verilerinizden kâr elde etmenize olanak tanır.

Uzun vadeli bir yatırım olarak Web 3.0 coinleri listesine ve coinlerin detaylarına göz atalım;

  • Filecoin (FIL)
  • Zcash (ZEC)
  • Kusama (KSM)
  • Livepeer (LPT)
  • Audius (AUDIO)
  • Helium (HNT)
  • Flux (FLUX)

En ilgi çekici Web 3.0 coinlerinden Filecoin (FIL)

Mevcut en ilgi çekici Web 3.0 kriptolarından biri olan Filecoin, merkezi olmayan bir depolama sistemi olarak hizmet veriyor. Prensip olarak bulut tabanlı depolama çözümlerine benzer şekilde, Filecoin, verilerin merkezi olmayan bir ağda depolanması ve böylece veri bütünlüğünü koruması ve sansür çabalarını azaltması bakımından Amazon (AMZN) veya Cloudflare (NET) gibi platformlardan farklıdır.

Ama belki de Filecoin’i ön plana çıkartan en önemli faktör, sistemin bilgisayarında fazladan depolama alanı olan herkesin söz konusu kapasiteyi temeldeki ağa katkıda bulunmasına izin vermesidir. Filecoin kullanıcıları, merkezi olmayan bir içerik dağıtım ağının bir parçası olmaları karşılığında ödül olarak kripto para biriktirebilirler.

Zcash (ZEC)

ZEC işlemleri, gönderen ve alan adresleri veya aktarılan miktarı açıklamadığından, Zcash dijital gizliliğe çok daha fazla hizmet eder ve bu da onu, hayatı internetle tamamen entegre olanlar için ideal bir seçim haline getirir.

Gizli anonim işlemler, düzenleyici kurumlar için alarm zilleri çalabilirken, gerçek şu ki, Web 3.0 kriptolarından Zcash burada çok önemli bir rol üstleniyor. Daha detaylı bilgi edinmek için aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz;

Zcash (ZEC) Coin Nedir ?

Kusama (KSM)

Birlikte çalışabilir ve ölçeklenebilir bir blok zinciri ağı olan Kusama, kendisini deneysel bir platform olarak görüyor. CoinMarketCap’e göre, “platform, kendi blok zincirini geliştirmek ve dağıtmak isteyen geliştiriciler için bir test ortamı sağlamak üzere tasarlanmıştır ve bir hazırlık ağı olarak kullanılabilir.” Temel olarak, Kusama yeniliği teşvik etmek için bir çerçeve sağlar ve birçok geliştirici başka bir blok zincirine geçmek yerine KSM ağında kalır.

Kusama (KSM) Coin Nedir ?

Kusama’yı daha ilgi çekici Web 3.0 kriptolarından biri olarak destekleyen bir diğer faktör, aday gösterilmiş hisse kanıtı (NPoS) konsensüs sistemidir. Kısacası, NPoS protokolü, işlemleri doğrulamak için alternatif bir fikir birliği mekanizması sağlar ve geleneksel çalışma kanıtı (PoW) protokolünden çok daha az enerji yoğundur.

Livepeer (LPT)

Son birkaç yılda, ana akım medya ve sosyal medya platformlarında sansürün rolü hakkında tartışmalar alevlendi. Bir yandan, itibar ve ahlaki bir katalizör, şirketleri, kanallarında yayılan ve dijital anonimlik nedeniyle internette son derece rezil olabilen yorum ve içeriği kısıtlamaya itiyor.

Ancak öte yandan medya devlerinin inanılmaz bir gücü var ve bu da şu soruyu gündeme getiriyor: İzleyicileri kim izliyor? Livepeer (LPT) ile, serbest piyasanın demokratik gücü aracılığıyla hangi seslerin duyulacağına halk karar verir. Yayıncılık endüstrisini blok zinciri teknolojisiyle bozmak isteyen Livepeer, sansürsüz gazeteciliği teşvik etmek için birden fazla merkezi olmayan uygulama kullanıyor.

Audius (AUDIO)

CoinMarketCap’e göre, “Audius, şeffaf olmayan müzik hakları mülkiyeti ve sanatçılar ile izleyicileri arasında duran aracılardan rahatsız olan müzik endüstrisinin verimsizliklerini gidermek için başlatıldı.” Temel olarak ağ, sanatçıların müziklerini dünyayla paylaşmaları için merkezi olmayan bir platform sağlar. Gelecekteki gelişmelerin, sanatçıların sabit para karşılığında ücretli içerik yayınlamasına izin vermesi bekleniyor.

Ayrıca sanatçılar, sansür veya platformdan kaldırılma korkusu olmadan içerik yükleyebilir. Yine, sansür eksikliği iki ucu keskin bir kılıçtır, çünkü bazı içeriklerin daha büyük toplumsal fayda için tartışmalı olarak sansürlenmesi gerekir. Bununla birlikte, Web 3.0 kriptolarındaki büyümenin bir parçası olarak Audius (AUDIO), dikkate alınmaya değer olabilir.

Web 3.0 Coinleri: Helium (HNT)

Dijitalleşme kapsam ve ölçekte genişledikçe, nesnelerin İnterneti veya bağlantı teknolojilerinin çeşitli cihazlarla entegrasyonu daha alakalı hale gelecektir. Bu nedenle, Helium (HNT) projesi, Web 3.0 kriptoları için organik olarak caziptir.

IoT cihazları için merkezi olmayan blok zincirle çalışan bir ağ olarak nitelendirilen ve Temmuz 2019’da piyasaya sürülen Helium, CoinMarketCap’in açıklamasına göre düşük güçlü kablosuz cihazların birbirleriyle iletişim kurmasına ve düğüm ağı üzerinden veri göndermesine izin veriyor. Kısacası Helium’un amacı, mevcut altyapılardaki yetersizlikleri tespit ederek IoT iletişimlerini geleceğe hazırlamaktır.

Helium’un ardındaki bir başka ilgi çekici gerçek, ağın, bağlantı kalitesi oldukça değişken olduğunda işlemsel fikir birliğini kolaylaştıran bir fikir birliği algoritması olan kapsama kanıtı adı verilen yeni bir protokol kullanmasıdır.

O halde, Helium’un, iletişim altyapılarının gelişmiş bölgelerdeki kadar sağlam olmadığı, gelişmekte olan pazarlar için önemli etkileri olabilir.

Flux (FLUX)

“Yeni nesil ölçeklenebilir merkezi olmayan bulut altyapısı” olarak tanımlanan Flux, Web 3.0 kriptoları arasında en güçlülerinden biridir. Uygulamaların aynı anda birden fazla sunucuda geliştirilmesini, yönetilmesini ve oluşturulmasını kolaylaştıran Flux platformu, özellikle merkezi olmayan uygulamalar veya Dapp’ler için kullanışlıdır.

Hızlı ölçeklenebilirliğine ek olarak Flux, Amazon’un AWS geliştirme ekosistemine benzeyen bir Hizmet Olarak Blok Zinciri (BaaS) iş modeline sahiptir. Tabii ki Flux’un temel farkı, platformunun merkezi olmayan ve birlikte çalışabilir olmasıdır.

Diğer tüm blok zinciri ağlarında olduğu gibi, Flux düğüm operatörleri, FLUX kripto para birimi ile ödüllendirilir. Bununla birlikte, bu platformu özellikle ilgi çekici yapan şey, Flux kullanıcılarının düğümlerinde belirli Dapp’leri barındırarak başka kriptolar kazanabilmeleridir.

Esasen platform, erken nesil blok zincirlerinde eksik olan bir entegrasyon ve kendi kendine yeterlilik düzeyine sahiptir. Bu yenilik, FLUX’un daha yükseğe çıkacağının garantisi olmasa da, aklınızda bulundurmanız gereken bir şey.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

1 Comment

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here