OpenSea bugün yeni Seaport protokolüne geçiyor!

En büyük NFT pazarı olan OpenSea, bugün Seaport adlı yeni platformuna geçiyor. Bu protokol geçen ay dünyaya duyuruldu ve bugün resmi olarak kullanılabilir durumda.

OpenSea Seaport protokolü nedir? OpenSea ve kullanıcıları için yenilikleri ve bunun somut olarak neyi değiştirdiğini birlikte görelim!

Seaport nedir?

Seaport, OpenSea’nin yeni Web3 protokolüdür. Tamamen açık kaynak olduğundan, onu kullanmak isteyen herhangi bir platform tarafından kullanılabilir. Amaç, kullanıcıların NFT’leri satın almasını ve satmasını kolaylaştırmak, aynı zamanda bunu daha düşük bir maliyetle yapmak.

Böylece sadece kullanıcılar için değil geliştiriciler için de daha çekici bir sistem elde edilecek çünkü platform açık kaynak olmasının yanı sıra tamamen merkezsiz olmak istiyor.

Bu değişiklikle OpenSea, Wyvern adlı eski protokolünü terk edecek. Bu değişikliğin nedeni, esas olarak kullanıcıların çıkarlarını ön planda tutmaktır. Böylece, ikincisi Seaport ile işlem ücretlerinde yaklaşık %35 tasarruf edebilecektir. 2021 yılını örnek alacak olursak, bu protokol uygulanmış olsaydı 460 milyon dolar (138.000 ETH) tasarruf edilmiş olacaktı.

Seaport’un geliştiricileri, işlemleri daha ucuz hale getirmek için işlemleri iyileştirmek için protokollerini özellikle geliştirdiler. Yalnızca ETH ile NFT satın almak için değil, aynı zamanda wETH’deki teklifleri de kabul etmek için.

Bununla birlikte, NFT’lerin kullanımı, satışı veya devri sırasında işlem maliyetlerini azaltabilmek için kullanıcıların tahsilatları kabul etmek zorunda kalacağı belirtilmelidir. Ancak, tüm koleksiyon için yalnızca tek bir maliyettir.

Ayrıca artık OpenSea kullanım ücreti ödemenize gerek yok. Bu, bu ücretin kaldırılmasının bir sonucu olarak kullanıcılara bir yılda 120 milyon dolara (35.000 ETH) kadar tasarruf sağlayabilir.

Yeni özellikler gelecek

Seaport sayesinde işlem maliyetlerinde sağlanan tasarrufun ötesinde, NFT pazarını kolaylaştıracak birçok yeni özellik zaten mevcut ve gelecek! Kullanıcılar artık bir koleksiyonun tamamı için teklif verebilir.

Bu, bugünden itibaren bir koleksiyondaki tüm NFT’leri tek bir işlemde satın alabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca aynı koleksiyona ait aynı özelliklere sahip NFT’lerde teklif vermek mümkündür. Şu anda bu özellik teklifleriyle ilgili birkaç kısıtlama mevcuttur ve yalnızca ilk 100 koleksiyon için geçerlidir.

NFT Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Daha da ileri giderek, OpenSea artık kıtlık yüzdesini, ortalama fiyatı ve her bir NFT için en yüksek teklifi gösteriyor. Alıcıların tekliflerini vermeden önce daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlamak için yeni filtreler sunulacak.

OpenSea, Seaport protokolü aracılığıyla daha fazla özelliğin geldiğini duyurdu. Bu yeni sistemle verilen tüm sözler tutulursa, NFT pazarını ve özellikle tek bir operasyonda birkaç NFT satın alma kolaylığını kesinlikle iyileştirecektir. Daha fazla olasılık devam ediyor ve çok yakında OpenSea platformunda mevcut olacak!

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz