OpenSea Seaport protokolü nedir?

NFT’lere adanmış en büyük pazar yeri, yenilikçi özelliklere sahip Seaport protokolünü  piyasaya sürüldüğünü duyurdu. OpenSea, “Esneklik ve optimizasyona odaklanan Seaport, NFT’lerin yöneldiği yeni ve gelişen kullanım durumlarını desteklemek için tasarlandı.” dedi.

 Seaport: NFT ticareti yapmanın yeni bir yolu

NFT’lere ayrılmış çoğu pazar yeri, bir tarafın NFT sağlamayı kabul ettiği, diğer tarafın ise karşılığında token sağladığı duyurular temelinde çalışır. Seaport farklı bir satış protokolü sunar. Alıcılar, belirli bir miktarda ETH veya ERC20, ERC721 veya ERC1155 varlıkları tedarik etmeyi kabul edebilir. Teklifin kabul edilebilmesi için öncelikle Seaport’un otomatik altyapısı NFT’lerin teslim edilip edilmediğini kontrol eder.

Ayrıca Seaport üzerinden yapılan her satış aynı yapıyı esas almaktadır. Bu, zincir dışı yapılan bir EIP-712 imzasını içerir. Bu nedenle blok zincirindeki işlem sayısını azaltarak gas tasarrufu sağlar. OpenSea’ye göre, EIP-712’nin kullanılması, karşılığında neyin ve kimin tarafından harcanacağını ve alınacağını açıkça göstermeye hizmet edecektir.

Seaport aynı zamanda işlemleri yerine getirme yoluyla kolaylaştırmayı da amaçlıyor. Bu yöntem sayesinde platform, aynı anda çok sayıda işlem talebine yanıt verebilecek. Bu yöntem, gereksiz, gaz yoğun transferleri ve işlem işlemlerini daha verimli bir şekilde ortadan kaldıracaktır.

‘Bölgeler’ ve ‘kanallar’ gibi diğer yeni özellikler, işlem süreçlerini iyileştirecek, takası mümkün kılacak ve platformda kötüye kullanımı önleyecektir. Seaport ayrıca, farklı arayüzlerin kendi ücretlerini içermesine izin verecek bir seçeneğini de entegre edecek.

 Seaport: Güvenli bir açık kaynak protokolü

Dolayısıyla bu süreç alıcılar ve satıcılar arasındaki anlaşmayı kolaylaştıracaktır. OpenSea’ye göre, merkezi olmayan bir akıllı sözleşmeye dayanacak. Şirket ayrıca yeni protokolün tamamen merkezi olmayan ve açık kaynak olacağını iddia ediyor. Bu konuda şunları söylüyor:

OpenSea, Seaport protokolünü kontrol etmez veya kullanmaz, diğerlerinin yanı sıra bu paylaşılan protokolü inşa edeceğiz.

Bu nedenle Seaport, yalnızca OpenSea için değil, herhangi bir geliştirici, içerik oluşturucu veya toplayıcı için tasarlanmıştır.

LooksRare NFT Platformu Hakkında Tüm Detaylar

Seaport protokolü, merkezi olmayan sistemlerin güvenliği konusunda uzmanlaşmış OpenZeppelin şirketi tarafından denetlendi. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Code4arena ile işbirliği içinde bir yarışma başlatıldı ve platformdaki hataları ve güvenlik açıklarını izlemeyi amaçlıyor. Orta düzeyde bir kusur bildiren herkese 430.000 ABD Doları, ciddi bir kusur tespit edilirse 1.000.000 ABD Doları verilecektir.

NFT’lerin ekosistemi üzerindeki etkisi nedir?

NFT ekonomisi geçen ay satışlarda hafif bir düşüş yaşadı. NFT’lerin satış hacmi ayın başında 60 milyon dolara ulaşırken, bugün 25 milyon civarında. Günlük satış sayısı da Cuma günü 100.000’den 23.000’e düştü. Bununla birlikte, bazı koleksiyonlar etkinliği oluşturmaya devam ediyor.

DappRadar’a göre, Solana blok zincirinde baskın olan NFT platformu Magic Eden, ilk kez günlük işlem sayısının OpenSea’nınkini aştığını gördük.

Seaport tarafından sunulan yeni özellikler, NFT’leri satma ve edinme şeklini değiştirebilir. Örneğin, oldukça yeni olan takas işlevi, aralarında NFT alışverişi yapmanıza olanak tanır. Bu yeni kullanımların hedef kitlesini bulup bulmayacağı henüz belli değil.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz