Ons Altın yükseliş ivmesi toplayarak 1.750 dolara yükseldi

Altın, Perşembe günkü Amerika seansının erken saatlerinde günlük rallisini 1.750 dolara çıkardı. ABD’den gelen veriler, ekonominin ikinci çeyrekte daraldığını gösterdikten sonra, 10 yıllık ABD T-tahvil getirisi keskin bir şekilde düşerek XAU/USD’nin yükselmeye devam etmesine yardımcı oldu.

Altın fiyatı, 1.711 dolar bölgesinden veya birkaç günün en düşük seviyesinden bir gecede iyi bir toparlanma yaşayarak, Perşembe gününde art arda ikinci gün için bir miktar takip ivmesi kazanıyor. Olumlu hareket, XAUUSD’yi Avrupa seansının erken saatlerinde iki haftanın en yüksek seviyesine yükseltiyor ve boğalar şimdi 1.745-1.750 dolar güçlü direnç bölgesini aşmak istiyor.

ABD doları, önceki günkü FOMC kaynaklı daha az şahin düşüşünü sürdürüyor ve 6 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyesine geriledi. Bu da, dolar cinsinden altına bir miktar destek sunuyor. Fed Başkanı Jerome Powell, toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında, Eylül ayında yapılacak bir sonraki politika toplantısında başka bir büyük düzenlemenin yapılabileceğinin sinyalini verdi, ancak bu, gelen verilere bağlı olacaktır.

Ayrıca, Fed yetkilileri de ekonomik göstergelerin yumuşadığını kabul etti ve yavaşlama belirtileri kaydetti. Bu, ABD merkez bankasının dolar üzerinde baskı oluşturmaya devam eden faiz artırımlarının hızını yavaşlatacağını gösteriyor. Bununla birlikte, ABD Hazine tahvil getirilerindeki iyi bir toparlanma, Dolar için bir rüzgar görevi görüyor ve en azından şimdilik, getiri sağlamayan altının sınırını koruyabilir.

Bunun dışında, hisse senedi piyasalarında genel olarak olumlu bir gösterildiği gibi, riske dayalı etki, altın kazançlarının sınırlandırılmasına daha fazla katkıda bulunabilir. Teknik açıdan bile, 1.745-1.750 Dolar bölgesi Temmuz ayının başından bu yana sert bir direnç olarak hareket ediyor. Bu ayrıca, herhangi bir yakın vadeli değerleme hareketi için pozisyonlanmadan önce güçlü alımların devamını beklemeyi ihtiyatlı kılıyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz