Canlı Altın Fiyatları

Altın Kuru Fiyatları Takip Et

Borsa.net üzerinden altın fiyatlarını canlı olarak takip ederek piyasa hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ons altın, Gram altın, Çeyrek, Yarım ve Tam altın, Bilezik gibi birçok farklı altın kuru fiyatlarını anlık olarak öğrenebilirsiniz. Uzman yorumcu kadromuz ile piyasa hakkında fikir sahibi de olabilirsiniz.

Altın güvenli bir yatırım olarak kabul edilir ve kriz zamanlarında bir teminat aracı olarak çok popülerdir. Yüksek değeri ve nadirliği ve benzersizliği, altını enflasyona da karşı koyan güvenli bir finansal yatırım haline getirir.

Canlı Altın Fiyatı

Borsa.net canlı altın fiyatı tablolarına hoş geldiniz. ABD Doları, Euro, İngiliz Sterlini, Kanada Doları, Avustralya Doları, İsviçre Frangı ve Japon Yeni dahil birçok ulusal para birimini, Platin Fiyatı ve Paladyum Fiyatını USD cinsinden canlı altın ve gümüş fiyatlarını da TL cinsinden takibe almak için menüdeki bağlantılara tıklayın. Ayrıca Brent Petrol Fiyatını ve tüm önemli döviz kurlarının yanı sıra kripto para piyasasının fiyatlarını da sitemizde bulacaksınız.

Bu sayfada canlı altın fiyatlarını bulacaksınız. Altın fiyatları sürekli bir akış halinde olduğundan canlı altın fiyatı sürekli güncellenmektedir. Canlı altın fiyatı aynı zamanda spot altın fiyatı olarak da adlandırılır. Canlı altın fiyatları, gelecekteki bir tarihin aksine, şu anda altının fiyatını temsil ediyor. Altının fiyatı birçok farklı girdiden etkilenebilir ve canlı altın fiyatları sizi piyasa hareketleri hakkında güncel tutabilir.

Canlı Altın Fiyatları Nasıl Belirlenir ?

Canlı altın fiyatları, altının güncel spot fiyatını gösterir. Spot fiyat her zaman hareket halindedir ve kote edilen canlı altın bu hareketi tasvir eder ve yatırımcıları fiyat değişiklikleri konusunda güncel tutar.

Altının spot fiyatı, bir altın vadeli işlem sözleşmesi kullanılarak belirlenir. Comex borsasında işlem görenler gibi borsada işlem gören vadeli işlem sözleşmeleri, spot altın fiyatları sağlamak için kullanılır. Spot veya canlı altın fiyatı, bir ön ay veya kısa vadeli sözleşme ayı kullanılarak gösterilebilir. Tersine, ertelenmiş bir aylık sözleşmeden de türetilebilirler. Canlı altın fiyatını göstermek için kullanılan ay, genellikle en önemli işlem hacmine sahip en yakın aydır.

Döviz verileri, canlı bir altın fiyatı sağlamak için tüm dünyadaki altın piyasalarına gönderilir.

Canlı Altın Fiyatlarında Fiyat Dalgalanmalarına Ne Sebep Olur?

Altın, yatırım değerinin yanı sıra mücevher yapımında kullanımıyla da tüm dünyada tanınmaktadır. Küresel bir pazar olarak altın fiyatları birçok faktörden etkilenebilir. Canlı altın fiyatlarının başlıca potansiyel itici güçlerinden bazıları şunlardır: Faiz oranları, Para politikası, Jeopolitik, Riskten kaçınma / iştah, Döviz piyasaları, Enflasyon veya deflasyon, Yatırım talebi, Sermaye piyasası.

Altın tipik olarak ABD Doları cinsinden ifade edilir ve doların değeri canlı altın fiyatı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Dolar güçlendikçe, potansiyel olarak altını yabancı yatırımcılar için nispeten daha pahalı hale getirebilir ve bu süreçte fiyatı düşürür. Öte yandan, dolar zayıflarsa, potansiyel olarak altını yabancı yatırımcılar için nispeten daha ucuz hale getirebilir ve bu süreçte altın fiyatlarını yükseltir. ABD Doları Endeksindeki değişimler, günlük bazda canlı altın fiyatlarındaki değişim için önemli bir katalizördür. Altın, yükselen veya düşen altın takı talebinden de etkilenebilir. Örneğin Hindistan, büyük bir altın takı pazarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu tür mücevherlere olan talep güçlü olduğunda, altın fiyatları muhtemelen yükselebilir. Ancak mücevher talebinin yumuşak olması, potansiyel olarak daha zayıf altın fiyatlarına yansıyabilir.

Faiz oranları, altın fiyatlarının bir diğer temel itici gücüdür. Daha yüksek faiz oranları, altın tutmayı nispeten daha pahalı hale getirebilir, çünkü temettü veya faiz ödemediği gerçeği göz önüne alındığında, altını tutmanın bir fırsat maliyeti vardır. Bununla birlikte, düşük faiz oranları altın üzerinde potansiyel olarak olumlu bir etkiye sahip olabilir. Bunun nedeni, düşük oranların altın tutmanın potansiyel fırsat maliyetini azaltması ve bu nedenle muhtemelen onu yatırımcılar için daha cazip hale getirmesidir.

Canlı Altın Fiyatları Tüm Dünyada Aynı Mı ?

Teorik olarak evet. ABD, Kanada, Japonya veya Avrupa’da alınıp satılmadığına bakılmaksızın, bir Ons Altın aynı Ons Altındır. Çoğu büyük altın piyasası ons, gram veya kilo başına ABD Doları cinsinden canlı altın fiyatlarını kullanır. Bununla birlikte, para değerlerindeki dalgalanmalar, dolar dışındaki para birimlerini kullanan yatırımcılar için altını nispeten daha fazla veya daha az pahalı hale getirebilir. Altın için başlıca ticaret merkezlerinden bazıları Chicago, New York, Londra ve Zürih’tir. Çin, Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleri altın için en büyük pazarlardan bazıları.

Altın ticareti, temelde her zaman açık bir piyasa olduğu için bu noktada esasen yirmi dört saat süren bir faaliyettir. Bu, canlı altın fiyatlarına erişimi daha da önemli hale getiriyor. Canlı altın fiyatları, yatırımcıların fiyat hareketlerini yakından takip etmelerini sağlayabilir ve alım veya satım kararlarını vermek için gerekli bilgileri sağlayabilir. Canlı altın fiyatları her zaman güncellenir ve spot altın piyasası için neredeyse anlık fiyat bilgileri sağlayabilir. Canlı altın fiyatları da grafiklerde gösterilebilir. Bu, yatırımcılara altın piyasasındaki fiyat eğilimlerini belirlemek veya belirli destek ve alım veya satım direnci alanlarını aramak için bir araç sağlar.

Altın Yatırımları Nasıl Yapılır ?

Altına yapılan yatırımlar güvenli bir liman ve krize dayanıklı bir sermaye yatırımı olarak görülüyor. Altına hem menkul kıymet olarak hem de fiziksel bir satın alma yoluyla yatırım yapmak mümkündür. Fiziksel haliyle altın, bankalardan, madeni paralardan ve değerli metal tüccarlarından para karşılığında satın alınabilir. Bununla birlikte, altının bankalarda güvenli bir şekilde tutulması, genellikle, menkul kıymetler alınıp satıldığında ortaya çıkmayan önemli maliyetlere yol açar. Ancak altın, fiziki olarak yatırılan menkul kıymet alım satımı yoluyla alınıp satılıyorsa, alım satım veya borsa ücretleri ödenmelidir. Kıymetli madene borsada veya aracı kurumlar aracılığı ile altın sertifikası, altın fonları veya altın ETF’leri şeklinde fiziki altın almadan yatırım yapmak mümkündür.

Altının Tarihi

Değerli bir metal olan altın, çoğunlukla alaşımlarda ve nadiren saf haliyle ortaya çıkar. Fiziksel özelliklerinden dolayı hava, nem, ısı ve birçok çözücüye karşı dayanıklıdır. Altın ayrıca yüksek bir yoğunluğa sahiptir. Altın, MÖ 2000’lerin başlarında Mısır’da çıkarıldı ve ilk altın sikkeler M.Ö. 50’de Roma’da basıldı. Bu, insanların her zaman altından ve onun nadirliğinden, dayanıklılığından ve güzelliğinden büyülendiğini göstermektedir.

Altın, özelliklerinden dolayı aynı zamanda en önemli endüstriyel hammaddelerden biridir. Sarı değerli metal kolayca işlenebilir ve elektrik ve ısı iletir. Altın, mükemmel iletkenliği nedeniyle özellikle elektrik endüstrisinde kullanılmaktadır. Altın aynı zamanda yaklaşık 3000 yıldır diş teknolojisinde kullanılmaktadır. Ancak altın en çok kuyumculuk sektöründe kullanılmaktadır. Bu iş kolu, işlenen altının yaklaşık yüzde 75’ini oluşturuyor. Uluslararası düzenlemeler nedeniyle madenciliğe izin verilmeyen Antarktika dışında, değerli metal tüm kıtalarda çıkarılmaktadır. Güney Afrika yüzde 16’lık pazar payı ile en önemli altın üreticisidir.

Altın Rezervleri

Küresel altın stokları son yıllarda sürekli olarak arttı ve şu anda en yüksek seviyededir. Bunun nedeni, diğer hammaddelerin aksine altının neredeyse yok edilemez olması ve tüketilmemesidir. Sonuç olarak, küresel altın miktarı giderek artıyor. En yüksek altın rezervleri ABD’de bulunmaktadır (yaklaşık 8.133 metrik ton / 287 milyon ons). Almanya, en yüksek ikinci altın stokuna (3.417 metrik ton / 120 milyon ons) sahip olup, onu 3.217 metrik ton / 113 milyon ons ile Uluslararası Para Fonu izlemektedir. Sonrasında Fransa (2.586 metrik ton / 91 milyon ons) ile takip ediyor. Geçmişte altının fiyatı Mart 2008’de ilk kez ons başına 1.000 ABD dolarını geçtikten sonra, 2011 sonunda ons başına 1.600 ABD dolarına ulaşmıştı, 2021 yılında ise şuanda 1.800 ABD dolarına yakın.

Piyasalar

Son Haberler