Ons Altın geri planda kalıyor, 1800 dolara doğru geri çekiliyor

Altın, Avrupa seansının erken saatlerindeki bir konsolidasyon aşamasının ardından ivmesini kaybetti ve 1.800 dolara geriledi. 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirisi %1’den fazla düşmesine rağmen, geniş tabanlı dolar gücü XAU/USD üzerinde ağırlık oluşturuyor.

Altın Perşembe gününde art arda dördüncü gün hafif negatif bir eğilimle işlem gördü ve önceki gün dokunduğu iki haftanın en düşük seviyesi yakınlarında geriledi. XAU/USD en son 1.816 dolar bölgesinde geziniyordu ve Fed’in daha agresif faiz artırımı beklentileriyle baskı altındaydı.

Çarşamba günü ECB’nin yıllık forumunda konuşan Powell, ABD ekonomisinin daha sıkı politikalarla başa çıkmak için iyi bir konumda olduğunu ve ABD merkez bankasının enflasyonu kontrol altına almaya odaklanmaya devam ettiğini söyledi. Buna ek olarak, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, politika yapıcıların fiyat baskılarını dizginlemek için güçlü hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

Bununla birlikte, yatırımcıları agresif düşüş bahisleri yapmaktan alıkoyan ve XAUUSD için daha derin kayıpları sınırlayan faktörlerin bir kombinasyonu. Fed’in şahin görünümüne rağmen ABD Doları, ABD Hazine tahvil getirilerinde devam eden düşüşün ortasında iki günlük pozitif trendinden yararlanmakta zorlandı. Bu, yaygın riskten kaçınma havası ile birlikte, durgunluk korkuları arasında güvenli liman altına bir miktar destek sundu.

Hızla yükselen faiz oranlarının ve daha sıkı finansal koşulların küresel ekonomik büyüme için zorluklar yaratacağı endişeleri arasında piyasa hissiyatı kırılganlığını koruyor. Bu, hisse senedi piyasalarındaki kırmızı denizden açıkça görülen ve geleneksel güvenli liman varlıklarını destekleyen yatırımcıların hissiyatı üzerinde baskı oluşturmaya devam etti.

Piyasa katılımcıları şimdi, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Çekirdek PCE Fiyat Endeksi’ni ve olağan Haftalık İlk İşsizlik Başvurularını içeren ABD ekonomik raporunu sabırsızlıkla bekliyor. Bu, ABD tahvil getirileri ile birlikte USD fiyat dinamiklerini etkileyecektir. Bunun dışında, daha geniş risk duyarlılığı altına yeni bir ivme kazandırabilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz