Ons Altın 1.730 doların üzerine çıktı

Altın fiyatı 1.730 dolar seviyesini yeniden kazandı. Avrupa hisse senetleri, yaklaşan durgunluk korkularını görmezden gelerek pozitife dönüyor. Külçedeki daha fazla yükseliş, ABD Hazine getirilerindeki toparlanma ile sınırlanabilir.

Altın yeni haftaya daha yumuşak bir notla başladı ve Cuma günü dokunduğu 1.739 dolar bölgesi civarındaki bir haftanın en yüksek seviyesinden uzaklaştı. Ancak XAU/USD günlük dip seviyesinden biraz toparlanmayı başardı ve en son 1.725 dolar seviyesinin hemen üzerinde mütevazı gün içi kayıplarla işlem görüyordu.

Büyük merkez bankaları tarafından daha agresif bir politika sıkılaştırma beklentileri, altının geçen haftaki 1,680 dolar bölgesinden veya Mart 2021’den bu yana en düşük seviyesinden sıçrama yapmasına yardımcı olamadı. Bunun dışında, ABD Hazine tahvil getirilerindeki artış, altın fiyatlarının yeniden canlanmasına yardımcı oldu. ABD doları talebi, dolar cinsinden emtia üzerinde aşağı yönlü bir baskı oluşturdu.

Bununla birlikte, aşağı yönlü, güvenli liman altını destekleme eğiliminde olan yaygın riskten kaçınma ortamının ortasında hafiflemeye devam ediyor. Piyasa hissiyatı, küresel bir ekonomik gerileme endişeleri arasında kırılgan olmaya devam ediyor. Endişeler, Cuma günü Euro Bölgesi ve ABD’den gelen ve yatırımcıların güvenini sarsan hayal kırıklığı yaratan PMI verilerinin yayınlanmasıyla alevlendi.

Yatırımcıların odak noktası FED kararları olacak

Ayrıca, yatırımcılar şimdi bir ABD resesyonunun Fed’i agresif politika sıkılaştırma yolunu yavaşlatmaya zorlayacağını bekliyor. Bu, altına bir miktar destek sunan ABD Hazine tahvil getirilerindeki son keskin düşüşten açıkça görülüyordu. Bu nedenle odak, Çarşamba günü açıklanması planlanan iki günlük FOMC toplantısının sonucu üzerinde kalacak.

Tüccarlar, Konferans Kurulu’nun Salı günü ABD Tüketici Güven Endeksi’nin açıklanmasıyla başlayarak, bu haftanın önemli ABD makro verilerinden daha fazla ipucu alacaklar. Bunu Perşembe günü ABD’nin 2. Çeyrek GSYİH Raporu izleyecek. Bu, Fed’in politika görünümü ile birlikte kısa vadeli USD fiyat dinamiklerini etkilemeli ve altına yeni bir yön ivmesi sağlamalıdır.

Bu arada, ABD tahvil getirileri USD talebini yönlendirmede önemli bir rol oynayacak ve Pazartesi günü piyasayı harekete geçiren ilgili ABD ekonomik açıklamalarının olmaması nedeniyle XAU/USD’ye bir miktar ivme kazandıracak. Bunun dışında, daha geniş piyasa riski duyarlılığı bir miktar ivme sağlayabilir ve tüccarların altın çevresinde kısa vadeli fırsatlar yakalamasına izin verebilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz