Nike’ın NFT geliri 185 milyon doları aştı

2022’nin ikinci çeyreğine NFT işlem hacminde %40’lık bir düşüş damgasını vurdu. Bu, kısmen yatırımcıların NFT’lere gösterdiği ilginin zayıflamasıyla ve aynı zamanda piyasada bir şüphe durumu yaratmaya devam eden mevcut ayı piyasasını haklı çıkıyor.

Bununla birlikte, NFT sahiplerinin çoğunluğu mallarının değerinde bir düşüş görürken, küresel spor markası Nike daha önce yayınladığı NFT’lerden yararlanmayı başardı.

Nike, moda endüstrisinde NFT’ler ve Metaverse kavramıyla ilgilenen tek şirket değil. Sektöre ait birçok şirket, yeni dijital teknolojilerin gelişimini yakından izliyor ve kripto ortamında operasyonları giderek daha düzenli bir şekilde teşvik ediyor.

Nike, kripto alanında moda ve lüks endüstrisine hükmediyor

Dune tarafından 22 Ağustos’ta toplanan verilere göre, Nike’ın NFT ile ilgili projeleri şirkete 185 milyon dolardan fazla gelir getirdi. Kripto para piyasasının bugün yaşadığı kriz göz önüne alındığında sadece çok şaşırtıcı değil, aynı zamanda Nike’ı NFT’lerden en çok kazanan moda ve lüks marka olarak konumlandıran gelirler.

Ancak, etkileyici kazançlarına rağmen, Nike NFT’lerin fiyatları, Şubat ve Nisan 2022’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana düştü. 22 Ağustos itibariyle, bu NFT’lerin ortalama değeri 23.986 dolardı.

NFT’lerin moda alanındaki ilk yükselişini birkaç neden açıklayabilir. Bununla birlikte, ana nedenler markalaşma ve pazarlama çabalarının birleşiminden kaynaklanmaktadır.

Nitekim, NFT ürünlerini tanıtmak için Adidas ve BAYC veya RTFKT’nin Nike tarafından satın alınması gibi çeşitli markalar arasında ortaklıklar imzalandı. Şirketler ayrıca ünlülerin ürünlerini satın almalarını ve müzik videolarında görünmelerini istedi.

NFT pazarındaki son düşüş

Mart ayı başlarında, dünyanın en büyük pazarı olan OpenSea’deki NFT işlem hacmi zaten %70’ten fazla düşmüştü. Bu arada, kripto para topluluğu üyeleri arasında yapılan bir anket, %30’dan fazlasının NFT’lere ilgi duymadığını söyledi. Ayrıca 2021’in NFT’ler ve evrimleri için çok iyi bir yıl olduğu doğru olsa da, başarıları temel olarak doğal meraka dayanıyordu.

İkincisi soluklaştıkça, kripto para birimi kullanıcıları artık bu yeni teknolojiyle bir yıl önceki kadar ilgilenmiyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, bu ilgi eksikliği, moda markalarını NFT pazarına yönelik yarışlarında çok az geride bırakıyor.

Bir analiz, Nike ile birlikte Dolce & Gabbana, Tiffany, Gucci ve Adidas’ın toplam NFT geliri açısından ilk beş markayı temsil ettiğini ortaya koyuyor. Aynı analiz, NFT’lerin dünyanın en büyük markalarından bazıları için nasıl kazançlı hale geldiğini gösteriyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz