Bored Ape Yacht Club (BAYC) NFT Koleksiyonu Nedir?

NFT koleksiyonu, Bored Ape Yacht Club (BAYC), sektördeki en popüler NFT projeleri arasında yer alıyor. Peki Bored Ape NFT’ler neden bu kadar popüler ? Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Bu yazıda, Bored Ape Yacht Club’ın (BAYC) derinlerine ineceğiz. BAYC ekosistemini, çeşitli değer önermelerini ve projenin nasıl Web3 endüstrisindeki en seçkin sosyal kulüplerden biri haline geldiğini keşfedeceğiz. Ayrıca Bored Ape Yacht Club’ın arkasındaki ekibi ve projenin başlangıcından bu yana uyguladığı çeşitli özellikleri keşfedeceğiz.

Bored Ape Yacht Club (BAYC) Nasıl Ortaya Çıktı?

Yaratıcı bir kodlama projesinde işbirliği yapan dört arkadaşın bir ürünü olan Bored Ape Yacht Club (BAYC), yeni değiştirilemez token (NFT) yardımcı programının öncüsüdür. Dijital NFT koleksiyonları yalnızca benzersiz bir sanat değeri sunmakla kalmaz, aynı zamanda kulübe özel üyelik hakları da sağlar. Ayrıca, NFT sahipleri BAYC üyeliklerini sürdürdükçe avantajlar ve ayrıcalıklar artacaktır. Ayrıca, mevcut yalnızca 10.000 Bored Ape NFT ile BAYC koleksiyonu, bugüne kadarki en popüler NFT koleksiyonlarından biri haline geldi. 

Paris Hilton, Eminem ve Jimmy Fallon gibi ünlülerin hepsinin özel sosyal kulübe erişimi olan Bored Ape NFT’leri var. Ethereum blok zinciri üzerinde çalışan Bored Ape NFT’lerin tasarımı, değişen derecelerde kıtlık ile farklı özellikler içerir. Buna çeşitli yüz ifadeleri, aksesuarlar, kürk türleri ve daha fazlası dahildir. Başlangıçta, her koleksiyon lansman sırasında yaklaşık 0,08 ETH’ye satıldı (o sırada yaklaşık 190 dolar). Şu anda, bir NFT için taban fiyat giriş maliyeti 94 ETH’dir (yaklaşık 280.000$). Sonuç olarak, Bored Ape Yacht Club üyeliği, popülerlik ve dolayısıyla değer artışı olarak hızla giderek elit bir ayrıcalık haline geliyor. 

Böylesine yüksek bir fiyat etiketi ile Bored Ape Yacht Club, yatırımcılara deneyime değer kılma sözü veriyor. Buna göre, BAYC, üyelerinin ilgisini ve katılımını sağlamak için düzenli olarak yeni özellikler ve projeler sunar. Ayrıca Bored Ape bir “Mutant Ape” NFT üretecek ve sahiplerine airdrop yapacak.

Ünlülerin desteği ve ana akım medyanın ilgisiyle Bored Ape Yacht Club (BAYC), zincir dışı bir marka olmak için çabalıyor. Son on iki ay içinde BAYC, Adidas ile Rolling Stone dergisinin kapağında yer alan bir ortaklık ve sahipleri için çok sayıda Bored Ape gerçek hayat buluşması gerçekleştirdi. 

Bored Ape Yacht Club (BAYC) Ekibi

Nisan 2021’deki lansman sırasında, Bored Ape Yacht Club (BAYC) NFT koleksiyonunun arkasındaki ekip takma adlıydı. BAYC, takma adı Gargamel, Gordon Goner, Emperor Tomato Ketchup ve No Sass kullanan arkadaşlardan oluşan Yuga Labs tarafından geliştirilmiştir. Ayrıca, Gargamel ve Gordon Goner projenin kurucu ortaklarıdır. Emperor Tomato Ketchup ve No Sass proje geliştirmeye yardımcı oluyor.

NFT ekosistemini büyüleyen ApeCoin (APE) nedir?

Ancak kimlikleri uzun süre gizli kalmadı. Şubat 2022’de BuzzFeed, kurucu ortaklar Gordon Goner ve Gargamel’in veya daha doğrusu Wylie Aronow ve Greg Solano’nun kimliklerini yayınladı. “Doxxed” edildikten (isteksizce kimlikleri açıklandı) birkaç saat sonra kalan üyeler de isimlerini duyurdular. Emperor Tomato Ketchup ve No Sass, Twitter’da “gerçek” isimlerini açıkladı – Kerem ve Zeshan. 

Neden NFT’ler?

Kripto para birimi ve itibari para gibi para birimleri değiştirilebilir, yani bölünebilir ve adil bir değişim ortamını kolaylaştırır. Tersine, karşılıksız varlıklar benzersizdir. Değiştirilemez tokenler (NFT’ler), blok zincirinde kimsenin kopyalayamayacağı, değiştiremeyeceği veya kaldıramayacağı kod parçalarını temsil eder. Ayrıca, NFT’ler, gerçek dünya varlıklarının tokenleştirilmesi de dahil olmak üzere hemen hemen her şeyi temsil edebilir. 

Ayrıca, NFT’ler, örneğin bir sanat eseri veya müzik gibi maddi olmayan bir varlığın dijital mülkiyet haklarını etkinleştirmek için idealdir. İnsanlar hala teknik olarak NFT’lerin belirli yönlerini “çalabiliyor” olsa da (yani, bir JPEG indirmek veya bir ses klibi kaydı), izlemek çok daha kolaydır. Bored Ape NFT’ler söz konusu olduğunda, orijinal varlığın indirilmesini kullanmak, ucuz bir taklit Rolex takmaya benzer. Bununla birlikte, programlanabilir blok zincirlerin devi Ethereum üzerinde sektördeki en büyük akıllı sözleşmeyi görmek, dünya için kamuoyuna açık bir şekilde şeffaftır. 

Bored Ape Yacht Club (BAYC) NFT varlıklarını piyasaya sürdüğünde, tüm koleksiyon on iki saat içinde tükendi. NFT’lerin değeri, Nisan ve Temmuz ayları arasında yaklaşık üç ay boyunca kademeli olarak arttı. Ardından, yaz aylarında bir kripto boğa koşusuna denk gelen Bored Ape NFT’lerin fiyatı, Ağustos ayında dört haftada %400’ün üzerinde arttı. 

Bored Ape Yacht Club (BAYC) NFT’leri Nedir?

Bir yatırımcı bir Bored Ape NFT satın aldığında, varlık birden fazla yardımcı programa sahiptir. Bored Apes, değişen derecelerde özellikleri kucaklayan benzersiz sanat eserleridir. Ek olarak, Bored Ape NFT’ler, elit metaforik dijital kapılar açan, sahipleri için dijital bir kimliği temsil eder. Her Bored Ape’in kimliği için bir numarası (örneğin, BAYC #3284) ve görünüşünü yansıtan bir adı vardır.

ERC-721 Bored Ape değiştirilemez tokenleri (NFT’ler), olası özelliklerde 170’den fazla değişken içerir. Sonuç olarak, 10.000 NFT’nin her biri benzersizdir. Değişen özellikler arasında yüz ifadeleri, kürk rengi, giysiler ve aksesuarlar bulunur. Ayrıca, lazer gözler veya altın kürk gibi bazı özellikler diğerlerinden daha nadirdir (%1’in altında iki özellik). Şu anda, ortak özelliklere sahip normal bir Bored Ape için giriş için taban fiyat 94 ETH’dir. Bununla birlikte, nadir özelliklerin fiyatı önemli ölçüde daha yüksektir. Örneğin, ateş eden lazer gözlü altın kürklü maymun, BAYC #3749 740 ETH’ye satıldı (o zamanlar yaklaşık 3,9 milyon dolar).  

Bored Ape NFT’ler, blok zinciri teknolojisi ile kriptografik olarak güvence altına alınan serbest piyasa değerinde satıyor. Kısacası bu, varlığın arz ve talebinin NFT’nin değerini belirlediği anlamına gelir. Ayrıca, hiçbir merkezi kuruluş Bored Ape varlıklarının fiyatını manipüle edemez veya yapay olarak şişiremez. Bir Bored Ape NFT’nin değeri oldukça öznel olabilse de, ona değer katabilecek birkaç unsur vardır. Görünen nadir özelliklerin yanı sıra, ünlülerin ve etkileyicilerin onayı bir varlığa olan talebi etkileyebilir. Ek olarak, bir maymun sosyal olarak trend olan bir konunun özelliklerini taşıyorsa (ki bu yine özneldir ve sürekli değişir), bu NFT’nin değerini etkileyebilir. Ayrıca, Bored Ape NFT’ler kulüp içinde değerini büyük ölçüde etkileyebilecek farklı araçlar ve avantajlar sunar. 

Bored Ape Kennel Club

Maymunların bataklıkta yalnız kalmasından korkan Bored Ape Yacht Club (BAYC), Bored Ape Kennel Club’ı kurdu. Bu nedenle, Bored Ape Kennel Club, her maymunun kendi dört ayaklı arkadaşını sahiplenmesine izin veriyor! Dahası, maymunlar bir Club Dog NFT’yi ücretsiz olarak benimseyebilirler (gaz ücretleri dahil değildir). Haziran 2021’in bir haftası boyunca mevcut olan üyeler, evlat edinme süresinin sonunda köpeklerin sürpriz bir şekilde ortaya çıkmasıyla evlat edinmek için kayıt olabilirler. Bored Ape NFT’leri, maymun başına en fazla bir Club Dog NFT’si ile evlat edinme giriş bileti olarak hizmet etti. Bored Ape üyelerinin %96’sı bir köpek arkadaşını evlat edindi. 

10.000 benzersiz Club Dog NFT’si mevcut. Ayrıca, Club Dog NFT’leri aynı Ethereum standardını (ERC-721) ve depolama tesisini ( IPFS ) kullanır. Ayrıca, Bored Ape NFT’lere benzeyen, çeşitli nadirliğe sahip 170 farklı özellik var.

Bored Ape Kennel Club (BAKC) koleksiyonu, OpenSea’deki ikincil satışlarla kriptografik olarak şifrelenmiş hayırsever katkıları NFT varlıklarına entegre eder. Buna göre, hayvan hayır kurumları için fon toplamak için lansmanı takip eden altı hafta boyunca %2,5 telif ücreti uygulandı. Toplanan kesin miktar bilinmiyor, ancak Ağustos 2021’de resmi BAYC Twitter hesabı, Orangutan Outreach’e 66.45 ETH (200.000 doların üzerinde) bağışını tweetledi.

Mutant Ape Yacht Club (MAYC)

Bored Ape Yacht Club’ın (BAYC) üyeleriyle nasıl etkileşime girdiğinin bir başka örneği de mutant nftlerin dağıtımıdır. 8 Ağustos 2021’de Bored Ape sahiplerinin anlık görüntüsünün ardından üyelere bir airdrop verildi. Ayrıca, 10.000 Mutant Ape’in para basma fırsatları Hollanda’da halka açık bir müzayedede kullanıma sunuldu. Buna göre, bir Mutant Maymun basmanın maliyeti dokuz saatte üç ETH’den .01 ETH’ye düşürüldü. Müzayede sonunda Mutant Maymunlar ortaya çıktı ve BAYC üyeleri maymunlarını serumlarla mutasyona uğratmaya başlayabildi.

Üç tip mutant serum vardır: M1, M2 ve M3. Maymunlar, her serumu yalnızca bir kez denemeye isteklidir. M1 ve M2 serumları, orijinal özelliklerin izlerini taşıyan mutasyonlara neden olur. Bununla birlikte, bir M3 “Mega Mutant” serumu içen maymunlar tanınmaz hale gelecektir. Kullanımdan sonra serum şişeleri yakılır. Sonuç olarak, serum şişelerinin değeri yükseldi ve bir M3 şişesinin  888,88 ETH’ye  (o sırada yaklaşık 3,6 milyon dolar) satıldığını bildirdi.

Yeni Mutant Maymunlar koleksiyonu, yalnızca 20.000 mutant üye için Mutant Ape Yacht Club (MAYC) oluşturulmasıyla sonuçlandı. Üye kriterleri, mutant serumun mevcut Bored Apes’e maruz bırakılmasını gerektirir. Ayrıca Mutant Ape açık artırmasından yatırımcılar da üye olabilir. MAYC, mevcut Bored Ape Yacht Club (BAYC) üyelerini maymun NFT’lerinin mutant bir versiyonunu sunarak ödüllendiriyor. 

Ayrıca, üyeliğin son katmanını temsil eden MAYC, yeni gelenler için üyelik katmanını düşürerek katmanlı bir BAYC ekosistemini kolaylaştırır. Proje, Mutant Maymunlar, Bored Maymunlar ve Bored Maymunlar için BAKC arkadaşlarıyla birlikte yalnızca üyelere özel çeşitli faydalar ve yardımcı programlar sunacağını belirtiyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz