Metaverse Neden Sanal Etkileşimlerin Geleceğidir?

Son otuz yılda, daha fazla insanın interneti benimsemesiyle birlikte birçok teknolojik gelişme oldu. En son veriler, dünya nüfusunun %63’ünden fazlasının interneti bir şekilde kullandığını gösteriyor. Daha da ilginci, internet, statik web sayfalarından, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik ve kullanılabilirliğe odaklanan etkileşimli platformlara evrilmiştir, buna Web 2.0 denir.

Web 2.0 yenilikleri günümüzün internetine hakim olsa da, hızla popülerlik kazanan Web 3.0 (merkezi olmayan web) adında bir gelişme var. Blok zinciri ve sanal gerçeklik (VR) gibi yeni gelişen teknolojiler tarafından desteklenen Web 3.0, sanal dünyalar veya metaverse için yapı direğidir. İnternetin bu yeni versiyonu, insanların gerçek dünya aktivitelerini çoğaltırken bilgisayar sistemlerinde avatar olarak var olabileceği bir ekosistemi tanıttı.

Yarının Sanal Dünyaları

İnternet insan etkileşimlerini önemli ölçüde etkiledi, artık insanların çevrimiçi topluluklara ait olduğu dijital odaklı bir dünyada yaşıyoruz. Bu, sosyal medya kültüründe belirgindir; Facebook , Twitter ve Instagram gibi en büyük sosyal medya platformlarından bazıları olarak ortaya çıkmaktadır. Statista’ya göre, 2020’de 3,6 milyardan fazla sosyal medya kullanıcısı vardı; Bu sayının 2025 yılına kadar 4,41 milyara ulaşması bekleniyor.

Bununla birlikte, metaverse, internet kullanıcılarının sanal dünyalarda yaşamasına izin verecek bir paradigma olan dijital ekosistemde yeni bir çağ başlattı. Daha önceki blok zinciri yeniliklerinin çoğunun aksine, metaverse, bazıları Paris Hilton gibi popüler ünlüleri içeren kripto topluluğu dışındaki kullanıcıları cezbetmektedir. 

Paris World’ün yanı sıra Sandbox ve Decentraland gibi merkezi olmayan metaverse ekosistemlerimiz de var. Bu iki sanal dünya, 2021’de kripto endüstrisini fırtına gibi aldı ve bazı arazi parselleri 3,5 milyon dolara kadar çıktı. Değer takdiri, ilk yatırımcılar için büyük bir artı iken, küçük zamanlı web 3.0 vatandaşlarının sanal bir arsa satın alması giderek daha zor hale geldi.

İncelenecek En iyi Metaverse Projeleri

Neyse ki, daha uygun maliyetli bir ortam sunmak için ortaya çıkan REALM gibi bazı alternatif metaverse’ler var. Bu açık kaynaklı ve parçalanmış sanal dünya, herkesin kendi özelleştirilebilir alanını tasarlayabileceği, merkezi olmayan bir meta veri deposuna sahiptir. $REALM yerel tokeni tarafından desteklenen REALM, reklam öğelerinin NFT teknolojisi aracılığıyla çalışmalarını sergilemelerine olanak tanır ve oyna-kazan modelinden pasif bir gelir elde etme fırsatı sunar.

Bu birkaç örneğe bakarak, yarının internet dünyasının nasıl görüneceğine dair bir fikir edinebiliriz. Özellikle, Microsoft ve Meta dahil olmak üzere en büyük şirketlerden bazıları stratejik olarak sanal dünyalara yöneliyor. İlki, yakın zamanda önde gelen oyun yayıncısı Activision Blizzard’ı satın almayı teklif ederken, Meta, şirketin sanal dünya ekonomilerine daha yakın olduğunu görecek bir hareket olan Horizon Worlds’ü zaten başlattı.

Mevcut durumunda, metaverse, teknolojik yenilikler alanında hala emekleme aşamadında. Citi bankası yakın zamanda bir yükseliş tahmini yayınlayarak Web 3.0 ekonomisinin önümüzdeki on yılda oyunun kurallarını değiştireceğini belirtti. Tahminlere göre, metaverse 2030 yılına kadar 8 trilyon doların üzerinde bir değere sahip olacak.

İnsanların sanal dünyalarda yaşama olasılığını tam olarak kabul etmesi biraz zaman alabilirken, mevcut eğilimler ve sermaye akışı böyle bir geleceğin oldukça muhtemel olduğunu gösteriyor. Metaverse, yakında sanal etkileşimlerin ve çevrimiçi oyunların bir sonraki çağını şekillendirerek günlük bir gerçeklik haline gelecek.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz