Lens Protocol: Merkezi olmayan sosyal medya platformu

Elon Musk Twitter’ı satın almak için milyarlarca dolar harcarken, Aave Web 3.0 için geliştirilmiş bir sürüm oluşturmakla meşgul. Merkezi olmayan sosyal medya platformu Lens Protocol, resmi olarak tanıtıldı ve Polygon (MATIC) ağında erişilebilir.

 Lens Protocol resmi lansmanı yapıldı

Bu iddialı projenin duyurulmasından sadece birkaç ay sonra, Lens Protocol, Polygon (MATIC) blok zincirinde resmi olarak başlatıldı. Birkaç kelimeyle, proje kendisini Web 3.0 sosyal platformlarının inşasını kolaylaştıran, izinsiz, şekillendirilebilir ve merkezi olmayan bir sosyal ağ ” olarak tanımlıyor.

Lens Protocol, sosyal medya ile ilgili Web 3.0 uygulamalarını barındırmayı amaçlayan bir temel olan gerçek bir merkezi olmayan ekosistemdir. Lens Protocol açık kaynaklıdır ve tüm geliştiricilerin üzerinde sosyal ağ veya forum gibi merkezi olmayan bir uygulama oluşturmasına olanak tanır.

Lenster’in kurucusu yoginth.eth’in açıkladığı gibi, Lens platformunda bir sosyal ağ oluşturmak, şimdiye kadar bildiklerimizden tamamen farklı bir olasılık alanı açıyor :

“Lens, bugün bildiğimiz şekliyle sosyal medya platformlarının ve kullanıcı deneyimlerinin manzarasını temelden değiştiriyor.”

Lens Protokolü’nde şimdiden yaklaşık elli uygulama gelişmeye başladı. Bunların arasında tabii ki Lenster’ı, ayrıca Lens Booster, SpamDAO, GoldenCircle, PeerStream, Swapify, Social Link ve diğerlerini de buluyoruz. Topluluğun bir üyesi olarak, tanımlayıcınızı kurtarmanız ve platformda gezinmeye başlamanız zaten mümkün.

Lens, ademi merkeziyetçilik arayışında

Uzun zamandır Twitter veya Facebook’a rakip olarak sunulan Lens Protocol, ademi merkeziyetçiliği ve kullanıcıların kişisel verilerinin sahipliğini vurgular. Lens, bir e-posta adresi ve takma adla bağlanmak yerine, bir Ethereum adresine ve değiştirilemez tokenlere (NFT) dayanır.

Bu sayede kullanıcılar, yayınladıkları içeriğin kontrolünü yeniden kazanır ve (Facebook, Google veya Twitter gibi merkezi bir varlık yerine) kişisel verilerini kontrol edebilirler. Ek olarak, fikir, sanatçıların, etkileyicilerin vb. hesapları için NFT’ler aracılığıyla para kazanma kaynaklarının kilidini açmaktır.

Sosyal ağlar, net bir açıklama yapmadan kullanıcı hesaplarını tek taraflı olarak silme kararlarıyla sıklıkla eleştiriliyor. Aave‘nin CEO’su Stani Kulechov, kısa süre önce böyle bir askıya alma ile karşı karşıya kaldı. Nisan ayında Elon Musk’ın Twitter’ı devraldığı açıklandığında hesabı “Twitter’a geçici CEO olarak katılma şakası nedeniyle askıya alınmıştı.

Ancak, bir ayrıntı açıklığa kavuşturulmaya devam ediyor. Merkezi olmayan bir sosyal ağ, inkar edilemez bir şekilde veri yoğunluğudur ve çok yüksek bir işlem hacmini işlemek zorundadır. Bu, blok zincirlerinin genellikle çözmek için mücadele ettiği bir ölçeklenebilirlik sorunudur.

Lens, Polygon üzerinde geliştirilmiş olsa da, bu ağ, özellikle de merakla beklenen oyunların piyasaya sürülmesi sırasında şimdiden yoğun tıkanıklık dönemleri yaşadı. Şimdilik Kulechov, protokolün hem Polygon hem de Ethereum’da diğer ikinci katman çözümlerini keşfedeceğini söyledi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz