Potansiyeli Olan Web 3.0 Hisse Senetleri

Merkezi olmayan web veya Web3 olarak da adlandırılan Web 3.0, büyük ilgi görüyor. Bazıları bunu interneti kitleler için sürükleyici hale getirecek bir paradigma değişikliği olarak görüyor. Doğal olarak, Web 3.0 hisse senetleri bunun sonucunda yatırımcıların dikkatini çekiyor.

Geçtiğimiz on yılda, Amazon (NASDAQ: AMZN), Alphabet (NASDAQ: GOOG, NASDAQ: GOOGL) ve Meta (NASDAQ: FB) gibi teknoloji devleri, Web 2.0 ekosistemine hakim oldu. Web 2.0’ı “çoğumuzun bugün bildiği internet versiyonu” olarak düşünebilirsiniz. Ethereum (ETH) platformuna göre, kişisel verileriniz karşılığında hizmet sağlayan şirketlerin hakim olduğu bir internet.

Web 3.0 ekosistemi, gücün bir kısmını bu şirketlerden geri almaya odaklanmış görünüyor. Son yıllarda Bitcoin (BTC) liderliğindeki kripto paralar aracılığıyla günlük hayatımıza giren blok zinciri teknolojisi, web kullanıcılarının kısmen büyük teknoloji tarafından kurulan güç yapılarını merkezden uzaklaştırmasına izin verdi.

Geleceğimiz olan Web 3.0 nedir ? Tek bir yetki olmadan kullanıcıya özel, eşler arası (P2P) internet hizmetleri sunmayı vadeden bir ekosistem. İnsanların verileri üzerinde kontrol sahibi olduğu günümüz internetinin daha merkezi olmayan ve şeffaf bir versiyonu olmayı hedefliyor. Tabii ki, bu dönüşümün Web3 hisse senetleri için çok büyük etkileri var.

Bu bilgilerle, potansiyeli olan 7 Web 3.0 hissesi:

  • Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD)
  • Apple (NASDAQ:AAPL)
  • Block (NYSE:SQ)
  • Coinbase Global (NASDAQ:COIN)
  • Nvidia (NASDAQ:NVDA)
  • Twitter (NYSE:TWTR)
  • Unity Software (NYSE:U)

Metaverse hisse senetleri için de linkte yer alan makalemizi inceleyebilirsiniz. Yeni gelişmeler oldukça sizlerle paylaşıyoruz.

Web 3.0 Hisse Senetleri : Advanced Micro Devices (AMD)

Advanced Micro Devices (AMD), Web 3.0 için en güçlü yapay zeka (AI) bilgi işlem ve grafik yongalarını geliştirmek için yarışan yarı iletken tasarımcılarından biridir. Şu anda AMD’nin gelirinin çoğu, merkezi işlem birimi (CPU) ve grafik işlem birimi (GPU) satışlarından geliyor.

AMD, 2021 dördüncü çeyrek sonuçlarını 1 Şubat’ta açıkladı. Gelir, yıldan yıla (YY) %49 artarak 4,8 milyar dolara ulaştı. Net gelir, önceki yılın çeyreğinde 636 milyon dolardan 1.1 milyar dolara veya seyreltilmiş hisse başına 92 ​​cent’e ulaştı.

Ağır çip, yarı iletken tasarımcı Xilinx’i (NASDAQ: XLNX) 35 milyar dolarlık satın alması için kısa süre önce Çin’den onay aldı. İşlem, AMD’nin tekliflerine önemli AI yetenekleri ekler. Analistler, ağ altyapısı ve otomotiv teknolojisi gibi Web 3.0 pazarlarında stratejik bir yer edinmesini bekliyorlar.

Bank of America, AMD’nin 2022’nin sonunda sunucu pazarının %25’ini kazanacağını tahmin ediyor. Bu arada, son teknoloji Epyc işlemcileri Intel’in (NASDAQ: INTC) veri merkezi pazarındaki payını almaya devam ediyor. AMD yönetimi, satışların yıllık bazda %31 artarak 2022’de 21,5 milyar dolara ulaşmasını bekliyor.

En iyi Web 3.0 Kripto Para Birimleri

Apple (AAPL)

Mobil iletişim ve medya cihazlarının yanı sıra kişisel bilgisayarları ile Apple, uzun yıllardır teknoloji tüketicilerinin gözdesi olmuştur. Bu arada yönetim, teknoloji devini Web 3.0 geliştirme için bir altyapı katmanına dönüştürmek için adımlar atıyor.

Örneğin, kripto para cüzdanları gibi blok zinciri araçları, kullanıcıların akıllı telefonlara sahip olmasını bekler. Ve bir milyardan fazla kullanıcısı olan Apple, şu anda akıllı telefon pazarının yaklaşık dörtte birine sahip. Bu nedenle, müşteri tabanı Web 3.0 geliştiricileri tarafından her zaman imrenilecek.

Apple, 27 Ocak’ta 1. Çeyrek FY22 sonuçlarını açıkladı. Şirket, bir önceki yıla göre %11 artışla 123,9 milyar dolarlık tüm zamanların rekor gelirini bildirdi. Net gelir, bir yıl önce 28.8 milyar dolar veya seyreltilmiş hisse başına 1.68 dolardı. 1. çeyrek 63,9 milyar dolar nakit ve menkul kıymetlerle sona erdi.

Web 3.0 Hissesi: Block (SQ)

Listemizde bir sonraki, daha önce Square olarak bilinen finansal teknoloji (fintech) devi Block yer alıyor. Ekosistemi, satış noktası (PoS), P2P ödemeleri ve kripto para birimi için çözümler sunar. Eşler arası ödeme platformu Cash App, şirketin büyümesine önemli ölçüde katkıda bulundu.

Veri güvenliği ve gizliliği sağlayan merkezi olmayan bir Web 3.0’ın geliştirilmesi, bu ekosistemdeki büyümeyi daha da artırmalıdır. Ayrıca CEO Jack Dorsey’in Block’un gelirinin önemli bir bölümünü Web 3.0 ile ilgili yeni girişimlere yatırım yapmaya ayırması bekleniyor.

Fintech grubu, Kasım ayının başlarında 2021’in 3. Çeyrek sonuçlarını açıkladı . 3,84 milyar dolarlık net gelir, bir önceki yıla göre %27 arttı.

Coinbase Global (COIN)

Önde gelen kripto para borsalarından biri olan Coinbase Global, yaklaşık 75 milyon kullanıcıya sahip. Yönetim ayrıca, yakın gelecekte takas edilemez bir token (NFT) platformu başlatmayı planladığını duyurdu. Coinbase’in risk sermayesi (VC) fonu, blok zinciri ağı Solana (SOL), BlockFi ve diğer merkezi olmayan finans projeleri dahil olmak üzere Web 3.0 altyapı şirketlerini destekliyor.

Borsa, 2021 yılının 3. çeyreği sonuçlarını Kasım ayı başlarında bildirdi. Gelir, bir önceki yıla göre %330 artarak 1.23 milyar dolara yükseldi. Net gelir, önceki yılın çeyreğinde 81,3 milyon dolardan 406 milyon dolar veya seyreltilmiş hisse başına 1,62 dolara yükseldi.

Coinbase çekici bir Web 3.0 hissesidir. Yatırımcıların nakit, kripto para birimi ve NFT’lerine güvenebilecekleri merkezi bir borsa olarak hayati bir rol oynar. Bununla birlikte, yakın vadeli değerlemesi, çoğunlukla kriptonun ana akım olarak benimsenmesine dayanır.

Web3 Hisse Senetleri: Nvidia (NVDA)

Wall Street, Nvidia’yı yeni nesil bilgi işlem geliştirme için gelişmiş yarı iletken tasarımı ve yazılımında tartışmasız lider olarak görüyor. Yonga üreticisi, oyun ve veri merkezlerinde kullanılan yongaları ile tanınmaktadır.

Nvidia’nın teknolojisi, Web 3.0’ın geleceğine güç sağlamak için hazırlanmıştır. Örneğin, çipleri, kripto madencilerinin blok zinciri ağlarını çalıştıran temel görevleri sağlamasına izin verir.

Yonga üreticisi şimdi yeni Web 3.0 uygulamaları ve platformlarını çalıştıran gelişmiş AI çipleri geliştiriyor. Buna ek olarak, şirket kısa süre önce Web 3.0 geliştiricilerinin metaverse ürünlerini oluşturmaları için tasarlanmış bir platform olan Nvidia Omniverse’i piyasaya sürdü.

Nvidia (NVDA) Hisse Senedi için 2022 Neden önemli ?

Analistler ayrıca Web 3.0’ın gerektirdiği doğal dil işlemeyi gerçekleştirebilen derin öğrenme sistemleriyle ilgili çalışmalarını da izliyorlar. Derin öğrenme, “nesne algılama, konuşma tanıma, dil çevirisi ve diğerleri gibi görevlerde son teknoloji doğruluk sağlamak için çok katmanlı yapay sinir ağlarını” kullanan yapay zeka ve makine öğreniminin bir alt bölümüdür.

Nvidia, 17 Kasım’da 2022 3. Çeyrek sonuçlarını açıkladı. Gelir, yıllık %50 artışla 7,1 milyar dolara yükseldi. Net gelir %62 artarak 2.97 milyar dolara veya seyreltilmiş hisse başına 1.17 dolara yükseldi.

Twitter (TWTR)

Bir sonraki Web 3.0 stoğumuz mikroblog platformu Twitter. Analistler, yaklaşmakta olan merkezi olmayan dünyada bir kitleye ulaşmanın ne kadar önemli olacağına dikkat çekiyor. Twitter, niş toplulukların organik gelişimini kolaylaştırdığından, sosyal medya markaları arasında zaten önemli bir rekabet avantajına sahiptir.

Sosyal medya platformu kısa süre önce Twitter Blue abonelerinin doğrulanmış NFT’lerini zaman çizelgelerinde altıgen şekilli profil resimleri olarak gösterebileceklerini duyurdu. Bu adım, NFT meraklıları arasında önemli bir etki yarattı. Son araştırmalar, pazarın 2025 yılına kadar 80 milyar dolara ulaşabileceğini gösteriyor.

Web 3.0 Hisse Senetleri: Unity Software

Unity Software, cep telefonları, PC’ler ve artırılmış gerçeklik (AR) cihazları için gerçek zamanlı 3D içerik geliştirmek için bir platform sunuyor. Çok sayıda video oyunu Unity’nin motoruna bağlıdır.

Bu nedenle Unity, Web 3.0’ın potansiyelini yakalamak için çekici görünüyor. Platformu, 2028’de 800 milyar doları aşan bir pazar olan metaverse geliştirmek ve katılmak için temel mimari sunuyor.

Unity, 2021 yılının 4. çeyreğinin sonuçlarını 3 Şubat’ta bildirdi. Gelir, bir önceki yıla göre %43 artarak 316 milyon dolara yükseldi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz