Küresel hisse senetleri düşüşünü sürdürüyor

Asya ve Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların bir sonraki ABD faiz artırımı haberlerini beklemesiyle Çarşamba günü düştü.

Bu hafta gözler, ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın yüksek fiyatlar ile mücadele planları hakkında ne söyleyeceğinde. Birçok kişide daha yüksek borçlanma maliyetlerinin dünyanın en büyük ekonomisini dizginleme savaşında resesyona sokabileceği korkusu hakim.

Euro, dolar karşısında yirmi yılın en düşük seviyesine yakın bir yerde kaldı ve dolar, Çin yuanı karşısında iki yılın zirvesine ulaştı.

Petrol fiyatları, OPEC’in üretim kesintisi umutları üzerindeki kazanımlarını artırırken, Rusya’daki arz gerilimleri nedeniyle gaz fiyatları yükselmeye devam ediyor.

Merkez bankaları, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının enerji fiyatlarını artırması ve durgunluktan kaçınması ile enflasyonla mücadele arasında hassas bir dengeleme eylemiyle karşı karşıya. Yine de, artan enerji maliyetlerinin hala dünya çapında bir gerilemeye yol açabileceğine dair endişeler artıyor.

Wall Street Salı günü çoğunlukla düşüşle sona erdi ve Asya’daki kilit pazarlar Çarşamba günü düşmeye devam etti

Döviz piyasası bu hafta şimdiye kadar bir rollercoaster yolculuğu ile karşı karşıya kaldı. Euro Salı günü 0,9901 dolara düştü (yirmi yılın en düşük seviyesi) ancak daha sonra doların zayıf ABD ekonomik verileri tarafından vurulmasıyla kayıplarını geri aldı.

Piyasalar Fed’in para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceğine dair spekülasyonlar yapınca, Powell’ın konuşması öncesinde dolar bu hafta güçlendi. Daha yüksek faiz oranları, dolar cinsinden borcu yatırımcılar için daha çekici hale getirdiği için Amerikan para birimini artırıyor. Ancak, Rusya’nın gaz dağıtımını durdurma korkuları arasında euro bölgesi ekonomisine yönelik kasvetli bir görünüm de avroyu baskı altına aldı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz