EUR/USD: Euro 20 yıldır Dolar karşısında hiç bu kadar düşük olmamıştı

Euro, çalkantılı zamanlarda tüm yatırımcılar için güvenli bir liman görevi gören Dolar karşısında mücadele ediyor.

Euro 2002’den bu yana en düşük seviyesine geriledi

Euro, Avrupa’yı resesyona sürüklemekle tehdit eden enerji krizinin ağırlığı altında, 2002’de dolaşıma girdiği yıldan bu yana daha çok görülen bir seviyede Pazartesi günü dolar ile parite eşiğinin altına düştü.

Amerikan Federal Rezervi’nin (Fed) art arda sıkılaşmasından kendi payına düşeni yapan Euro, %0,84 değer kaybederek 0,9951 dolara, 2002’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Doların gücü, özellikle petrol gibi hammaddeler için ithalatı daha pahalı hale getiriyor ve bu da tüketiciler ve işletmeler için zaten yıkıcı olan bir enflasyonu vurguluyor.

Gaz sıkıntısı korkusu

Gaz devi Gazprom, Rusya’nın enerji şantajı yapmakla suçlandığı Avrupa’da yeni bir kıtlık korkusu riskine girerek, 31 Ağustos’tan 2 Eylül’e kadar gaz arzının “bakım” için durdurulacağı konusunda uyardı.

Sonuç olarak, Avrupa gazının fiyatı (Hollandalı TTF vadeli işlem sözleşmesi) yeniden yükseldi ve Pazartesi günü megavat saat (MWh) başına 295 Euro’ya ulaştı ve Ukrayna’nın Rusya tarafından işgalinin ilk günlerinde ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyelerine yaklaştı.

Ve hafta Euro için sancılı geçebilir. Şu an için, 2022’de para birimi parite eşiğiyle flört ettikten sonra toparlandı, ancak güven vermiyor. Çünkü Atlantik’in diğer yakasında, ABD enflasyonunda Temmuz ayında hafif bir zayıflama olmasına rağmen, ABD Merkez Bankası (Fed), para politikasını sıkılaştırmaya devam etmesi bekleniyor.

Fed sempozyumu kapıda

Merkez bankacılarının bu toplantısında, Fed patronu Cuma günü konuşacak. Amerikan ekonomisi Ukrayna’daki savaştan Avrupa’dan daha az etkilenirken, Fed’in Eski Kıta’nın merkez bankalarından daha fazla hareket etme özgürlüğü var.

İngiliz sterlini de 2022’nin en düşük seviyesine geri döndü. İngiliz enflasyonu bir yılda %10’u aşıyor ve pandeminin ardından Ukrayna’daki savaş ve aynı zamanda işgücü piyasasını sıkılaştıran ve İngiltere tedarik zincirlerini daha da bozan Brexit nedeniyle G7’deki en yüksek enflasyon.

İngiliz para birimi bir Pound için 1.1764 dolarla 2020’nin başından ve pandeminin ilk aylarından bu yana en düşük seviyesinde. Bundan önce, İngiliz sterlini 1985’ten beri 1,18 doların altına düşmemişti.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz