Kripto Kartları: Kripto paralar ile ödeme yapmak için en iyi kartlar

Binance, Bitpanda veya Coinbase gibi platformlar tarafından giderek daha fazla kripto kartı sunulmaktadır. Ama sizin için doğru olanı nasıl seçersiniz? Hangi platforma güvenmeli? Kripto kartlarının özellikleri nelerdir? İşte kripto para birimlerinde en iyi banka kartları karşılaştırmamız.

Kripto kartı nedir?

Kripto kartların kökeni

Son yıllarda kripto para birimlerinin popülaritesi arttı ve yavaş yavaş yeni bir finans çağına giriyoruz. Kripto kartları bu bağlamda doğdu ve çok azı bunun geldiğini gördü.

Kripto para birimleri başlangıçta geleneksel finansın yerini alacak şekilde yaratılmış olsa da, giderek artan bir şekilde geleneksel finans ürünleri olarak kullanıldığını görüyoruz. Örneğin Satoshi Nakamoto, kesinlikle Bitcoin’in (BTC) bir Visa banka kartına harcandığını görmeyi amaçlamadı.

Kesin olan bir şey var ki, kripto kartları bu değişimde büyük rol oynuyor. Zaten 2017 yılında, Monaco Technology şirketi diğer projelerin yanı sıra mobil uygulamasını ve Visa ağında çalışan Monaco kartını sundu. 2018 yılında Monaco Visa Card birçok ülkede kullanıma sunuldu. Sonunda Monaco, 2020’de kendisini Crypto.com olarak yeniden markalaştırdı ve diğer birçok şirket de aynı şeyi yapacak.

Visa, kripto kartlarının popülaritesinin iyi bir şekilde belirlendiğini ve Ekim ve Aralık 2021 arasında kripto kartlarıyla 2,5 milyar dolarlık kripto para ödemesi yapıldığını bildirdi.

Bir kripto kartı nasıl çalışır?

Bir kripto kartı, kullanıcısının diğer banka kartları gibi, ancak kripto para birimlerinde ödeme yapmasına izin vermek için tasarlanmıştır. Bunun için şirketler, Mastercard tarafından 2021 sonunda sonlandırılsa da, sektördeki ana muhatap olan Visa gibi ödeme işleme ağlarıyla ortaklık kuruyor.

Her kripto kartının farklı çalıştığını belirtmekte fayda var, ancak genel olarak bir cüzdan, hesabı kripto kartınıza bağlı bir uygulamayla ilişkilendirilir.

Web3 Cüzdanı Nedir? Bilinmesi Gerekenler

Klasik işlem, kripto paralarınızı bu cüzdana yatırmaktır ve kartı bir ödeme için kullandığınızda veya bir ATM’den nakit çektiğinizde, cüzdanınızdaki kripto para birimleri otomatik olarak ve anında fiat para birimine dönüştürülür.

En iyi Kripto Kartları

Bu yazıda ele alacağımız kartlar Binance, Crypto.com, Bitpanda ve Coinbase kartlarıdır.

Binance kripto kartı – Binance Kart

Binance, birçok Avrupa ülkesinde bir bankamatik kripto banka kartı sunuyor. Müşterinizi Tanıyın (KYC) doğrulamasından sonra, doğrudan sanal kartınızı alacaksınız ve fiziksel kartınız evinize teslim edilecek.

Binance Card Dashboard’unuza doğrudan Binance web sitesinden veya uygulamasından erişmek mümkündür.

Binance Card ile kullanabileceğiniz kripto paraların listesi: BNB, BUSD, BTC, SXP, ETH, EUR, ADA, Polkadot (DOT), LAZIO, PORTO, SANTOS ve USDT. Bu listeden birden fazla paranız varsa, kripto para birimleri bu sırayla borçlandırılacaktır.

Binance Card Cashback

Binance, her satın almada BNB tokenlerinde %8’e kadar geri ödemeli bir Visa kartı sunuyor. Günlük olarak ödenen bu geri ödeme limitlidir ve kartın seviyesine bağlıdır. Binance tarafından sunulan kripto kartında 7 katman vardır ve nakit geri ödeme, Binance cüzdanlarınızda tutulan aylık ortalama BNB token bakiyesine göre aşağıdaki gibi sıralanır:

Token miktarı (BNB)  Nakit para Aylık geri ödeme limiti
Seviye 1 0 %0.1 5  Euro
Seviye 2 1 %2 100 Euro
3. seviye 10 %3 150 Euro
Seviye 4 40 %4 200 Euro
Seviye 5 100 %5 275 Euro
6. seviye 250 %6 350 Euro
7. seviye 600 %8 500 Euro

Günlük harcama limitleri ve ücretleri

Binance Visa kartı çok düşük ücretler alıyor ve bu kartın gücü bu: Euro olarak %0 ve sadece kripto para birimlerinde %0,90’a kadar. Günlük harcama, sanal kart için 870 Euro, fiziksel kart için 8.700 Euro ve ATM’den para çekme için 290 Euro ile sınırlandırılmıştır.

Binance Card avantajları

 • Para harcarken düşük hatta hiç olmayan maliyetlere sahip olmak istiyorsunuz;
 • Aylık limite rağmen cazip geri ödemeden (%8’e kadar) yararlanmak istiyorsunuz;
 • Sizin için kripto para birimlerinizin güvenliği bir önceliktir, Binance bu seviyede kendini kanıtlamıştır.

Binance Card dezavantajları

 • Geri ödemenizde aylık bir limit istemezsiniz;
 • Kartınızı yükseltmek için birçok tokene sahip olmaya zorlanmaktan hoşlanmıyorsunuz. Seviye 7, yazı yazılırken BNB coinlerde 232.000 dolara eşdeğerdir.

Bitpanda kripto kartı

Bitpanda, kripto para birimleri, emtialar, hisse senetleri ve ETF alışverişi sunan Avusturyalı bir şirkettir. Ayrıca, bir Bitpanda hesabı oluşturduktan sonra sipariş edilebilecek kendi kripto Visa kartını sunar.

BEST VIP adında, tutulan BEST tokenlarının sayısına bağlı olarak çeşitli avantajlar sunan bir seviye sistemi vardır. BEST, Bitpanda’nın ekosistem simgesidir. Bir staker olarak, diğer şeylerin yanı sıra, BTC’de %2’ye varan geri ödeme gibi kripto kartıyla bağlantılı avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Aylık geri ödeme limiti yoktur. Bununla birlikte, Euro, USDT veya USDC tokenları ile ödeme yaparsanız, geri ödemenin işe yaramayacağına dikkat edilmelidir.

Bitpanda kripto kartının bir özelliği, sadece Bitpanda’da bulunan yaklaşık 40 kripto para birimiyle değil, aynı zamanda değerli metaller ve fiat para birimleriyle de ödeme yapma imkanıdır.

Bitpanda kartının BEST VIP seviyeleri ve bunlarla ilişkili avantajlar

Bitpanda kartının farklı seviyelerine genel bir bakış:

Token miktarı (BEST)  Nakit para Yabancı para ödeme ücretleri Ücretsiz ATM’den para çekme sayısı
BEST VIP 0 0 %0 %2,50 0
BEST VİP 1 10 %0 %2,50 0
BEST VIP 2 1.000 %0 %2,50 0
BEST VIP 3 5.000 %0.5 %1,75 1
BEST VIP 4 10.000 %1 %1.00 5
BEST VIP 5 50.000 %2 %0.25 Sınırsız

Günlük harcama limitleri ve ücretleri

Bitpanda, kart işlemi veya hesap açmak için herhangi bir ücret talep etmez. Öte yandan, kripto para birimlerinde yapılan her satın alma işleminde %1,5 oranında ücret alınmaktadır. Sadece günlük 10.000 Euro’luk bir ödeme limiti vardır.

ATM’den para çekme işlemlerinde ise günlük 350 Euro limitli olmak üzere ücretsiz para çekme dışında 1,50 Euro ücret alınmaktadır.

Aşağıdaki durumlarda Bitpanda kartı tam size göre:

 • Yüksek bir ödeme tavanı istiyorsunuz : günlük 10.000 Euro;
 • Bitpanda kripto para birimleri, değerli metaller ve fiat para birimlerinde ödeme sunduğundan ödeme araçlarında esnekliğe sahip olmak istiyorsunuz ;
 • Tavan olmadığı için geri ödemeden maksimum düzeyde yararlanmak istiyorsunuz.

Aşağıdaki durumlarda Bitpanda Kartı size göre değildir:

 • Daha yüksek bir geri ödeme istiyorsunuz ;
 • Kripto para birimlerindeki %1,49 ücret sizi erteler;
 • Bir kripto kartı kullanmak için jetonları stake etmek istemezsiniz.

Coinbase kripto kartı

Coinbase ayrıca doğrudan Coinbase hesabına bağlı kripto Visa kartını da sunuyor. Avrupa genelinde mevcuttur.

Coinbase kartı, fiziksel kartın çıkarılması için bir ücret alır. Daha sonra Coinbase hesabınıza kripto para yatırmanız gerekecek. Daha sonra kart, sahibinin herhangi bir ücret ödemeden satın alma sırasında kripto para birimlerinizi otomatik olarak fiat’a dönüştürmesiyle, sahibinin doğrudan ödeme yapmasına izin verecek.

Ödeme limitleri ve ücretleri

Ödeme limitleri açısından, Coinbase kartının limitleri günlük 10.000 Euro, haftada 20.000 Euro veya son olarak ayda 100.000 Euro’dur.

En Güvenilir Bitcoin ve Kripto Cüzdanları

ATM’den para çekme işlemleri günlük 500 Euro ile sınırlıdır ve aylık 200 Euro’luk ücretsiz para çekme işlemidir. Bu miktarın üzerinde, Coinbase tarafından yurtiçi para çekme işlemleri için %1 ve uluslararası para çekme işlemleri için %2 ücret alınır.

Aşağıdaki durumlarda Coinbase Kartı tam size göre:

 • Bir kripto kartı kullanmak için tokenlara sahip olmak ve onları stake etmek istemezsiniz: Coinbase kartı, bu üstte çeşitli kart seviyeleri sunmayan tek karttır;
 • Ücretsiz ödeme yapabilmek istiyorsanız ;
 • Coinbase de bu seviyede kendini kanıtlamış olan platformun güvenliğine ve itibarına öncelik veriyorsunuz.

Aşağıdaki durumlarda Coinbase Kartı sizin için değildir:

 • Bir geri ödemeden yararlanmak istiyorsanız;
 • Kartınıza bağlı özel avantajlardan yararlanmak istiyorsanız;
 • Kartı çıkartmak için bir ücret ödemek istemiyorsunuz (4,90 Euro).

Crypto.com kripto kartı

Crypto.com bu alandaki öncülerden biridir ve özelliği 5 farklı Visa kripto kartı teklifinde yatmaktadır. Bunların hepsi banka kartları. Crypto.com banka kartınızı almak için Crypto.com uygulamasında bir hesap oluşturmanız ve KYC doğrulamasını yapmanız gerekecektir. Daha sonra Midnight Blue kartı hariç, talep edebilmek için CRO tokenları stake etmeniz gerekecektir.

Daha fazla avantajdan yararlanmak için CRO coinlerinizi 180 günlük bir süre boyunca stake etme imkanı vardır. Stake tutarınız, alabileceğiniz kartın seviyesini belirleyecektir.

O zaman 180 gün sonra CRO tokenlerinizi geri almak ve kartı tutmak mümkündür, ancak geri ödemeler çok daha düşük olacak ve avantajlarınızı kaybedeceksiniz. Bu nedenle, Crypto.com kripto kartınıza bağlı tüm avantajları korumak için tokenlerinizi stake etmeye devam etmeniz gerekecektir.

Spotify, Netflix ve Amazon Prime aboneliklerinde %100 iade , Expedia ve Airbnb platformlarında %10 indirim ve havalimanı dinlenme salonlarına erişim gibi diğer ayrıcalıklı avantajlar, kartın seviyesine bağlı olarak verilir.

Günlük harcama limiti ve ücretleri

Crypto.com kripto kartlarından herhangi bir ücret almaz. ATM’lerden para çekme, karta bağlı olarak 200 ila 1.000 Euro arasında ücretsiz olup, bunun ötesinde aylık 10.000 Euro’luk bir limitle %2’lik bir ücret tahsil edilecektir.

Ayrıca, kartınızı tamamen normal bir banka kartı gibi kullanmak için, gerekirse doğrudan fiat olarak ödemek için Euro, dolar veya başka herhangi bir itibari para biriminde yeniden yüklemeniz de mümkündür. Son olarak Crypto.com ile hesabınızı kapatmak 50 Euro olarak ücretlendirilir.

Aşağıdaki durumlarda Crypto.com kartı tam size göre:

 • En iyi kartları (Frosted Rose Gold & Icy White ve Obsidian) elde etmek için birçok avantajdan yararlanmak ve yeterli paraya sahip olmak istiyorsunuz ;
 • Ücretsiz ödeme yapabilmek istiyorsanız ;
 • Alışveriş yaparken birçok kripto para kullanabilmek istiyorsunuz.

Aşağıdaki durumlarda Crypto.com kartı sizin için değildir:

 • Coinlerinizi 6 aylık bir süre için kilitlemekten hoşlanmıyorsanız;
 • Bahis yapacak paranız çok az veya hiç yok , düşük seviyeli kartlar çekici değil (özellikle ilk seviyeler).

Kripto banka kartları hakkında yorumlar

Cashback ve stake ile ödüller kazanırken kripto paralarınızı doğrudan harcamak istiyorsanız, kripto kartları çok ilginç çözümlerdir.

Avrupa’da mevcut olan en iyi dört kartı ve özellikle en güvenli olanları inceliyor. Açıkça Nexo, Celsius veya Plutus’unkiler gibi başkaları da var.

Özellikle kripto paraların kripto kart ile harcanmasına dikkat çekiyoruz çünkü bu, kripto para birimlerinin euro cinsinden bir işlemini içeriyor. Bu nedenle vergi beyannamenize dahil edilmesi vergilendirilebilir ve vergi getiren bir işlemdir. Kripto kart sağlayan firmalar bu alanda destek vermemektedir.

Gördüğümüz her kartın güçlü ve zayıf yönleri var.  Örneğin, sizi en çok ilgilendiren şey, mevcut önemli fonlara sahip olmanın ayrıcalıklı avantajlarıysa, Crypto.com kartı en ilginç olanı olarak öne çıkıyor.

Pek çok rakibin her zaman daha yenilikçi teklifler sunması ile bu sektörün gelecekte nasıl gelişeceğini izlemek ilginç olacak.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz