Binance USD (BUSD) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Binance USD (BUSD), 1’e 1 oranında ABD doları tarafından desteklenen merkezi bir stablecoin’dir. Bu proje, dünyanın en popüler kripto para borsası Binance ve ihraççı olan Paxos tarafından yürütülmektedir. Binance USD’nin nasıl çalıştığını ve kripto para ekosistemindeki yerini keşfedelim.

Binance USD (BUSD) nedir?

Binance USD (BUSD), çok popüler Binance şirketinin Paxos Trust Company ile ortaklığından doğan bir sabit paradır. Binance’i anlatmaya gerek yok ve bu borsayı zaten kullandıysanız, muhtemelen BUSD’yi zaten görmüşsünüzdür. Peki ya Paxos?

Credit Suisse, PayPal, Revolut veya Société Générale gibi büyük şirketlere ve finans kurumlarına kripto para birimleri ile ilgili çözümler sunan bir platformdur. Özellikle stablecoin’lerde uzmanlaşan Paxos, bu nedenle BUSD’nin yanı sıra Pax Dollar (USDP) ve PAX Gold (PAXG) gibi diğer stabilcoin’lerin de kaynağı konumunda.

Binance USD, Eylül 2019’da doğan bir projedir ve Binance, alandaki uzmanlığı nedeniyle Paxos gibi bir ortakla güçlerini birleştirmeyi seçmiştir. Duyuru sırasında Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) bu ortaklık hakkında şunları söyledi:

Paxos, dijital tröstler alanında liderdir ve yerel sabit paramızı geliştirmek için onlarla birlikte çalışmaktan mutluluk duyuyoruz […] . İstikrarlı dijital varlıkların potansiyeli aracılığıyla daha fazla kullanım durumu ve fayda da dahil olmak üzere BUSD ihracı yoluyla blok zinciri ekosistemimize daha fazla finansal hizmet getirmeyi umuyoruz.”

Binance USD (BUSD), ABD dolarının (USD) fiyatını izleyen bir sabit paradır. Merkezidir ve token değeri dolar ile garanti edilir. Daha somut olarak, bu, ihraç edilen 1 BUSD token için, ihraç eden şirketin rezervlerinde 1 ABD doları olduğu anlamına gelir.

Paxos, tüm BUSD tokenlerinin koruyucusu ve ihraççısı olduğu için bu projede çok önemli bir role sahiptir. Aslında, BUSD’nin dolar cinsinden değerini garanti eden şirkettir: BUSD tokenlerinin toplam arzına eşit miktarda dolar tutar.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tek düzenlenmiş sabit paralardan biridir. BUSD, Gemini Dollar (GUSD) veya Pax Dollar (USDP) gibi diğerleriyle birlikte New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) tarafından da  onaylanmıştır. Bu, New York bölgesindeki yetkili finans kuruluşlarının NYDFS’den önceden onay almadan BUSD’ye sahip olabileceği ve listeleyebileceği anlamına gelir.

Binance USD bu nedenle istikrarlı ve güvenilir bir finansal ürün olarak kabul edilir. Gerçekten de NYDFS yetkilileri, stablecoin’in nasıl çalıştığını ve nasıl desteklendiğini ve güvence altına alındığını analiz ediyor. Bu, New York’taki finansal düzenleyici ortam dünyanın en katılarından biri olduğundan, projenin uzun vadeli istikrarı için bir varlıktır.

Finansal düzenlemelere karşı çok savunmasız olan merkezi bir stablecoin olan Paxos ve Binance, bununla Binance USD için büyük bir başarı elde etti.

Son olarak, stabilcoin BUSD iki blok zincirinde ve dolayısıyla 2 token şeklinde gelişir:

  • ERC-20’de Ethereum blok zincirinde. Bunlar, Paxos tarafından verilen tokenlerdir;
  • BNB Zincirinde BEP-20’de. Bu tokenler, rezervlerinde BUSD ERC-20 eşdeğerine sahip olarak Binance tarafından oluşturulur. Bu BUSD BEP-20 tokenlerinin NYDFS onayı yoktur.

BUSD kullanıcıları, tokenlerini ihtiyaçlarına göre doğrudan Binance üzerinden iki blok zinciri arasında değiştirebilir.

BUSD ne için kullanılır?

Güçlü yönleri ve Binance ile Paxos’un desteğine dayanan Binance USD, piyasadaki en değerli stablecoinlerin ilk 3’üne girmeyi başardı (Nisan 2022’de 18 milyar dolar). Ama tam olarak ne için?

BUSD, volatilite riskini en aza indirirken diğer kripto para birimleri ile işlem yapmak olan çoğu stabilcoin ile aynı amaca hizmet eder.

Gerçekten de, kripto para birimleri doğası gereği çok değişken varlıklar olduğundan, yatırımcılar düzenli olarak portföylerinin değerinde önemli bir dalgalanma ile karşı karşıya kalabilirler. BUSD gibi bir sabit paranın kullanılması, özellikle piyasa türbülansı zamanlarında korunmayı mümkün kılar.

Binance platformunda BUSD

Doğal olarak, Binance borsası, yazım sırasında (Nisan 2022) spot ticarette yaklaşık 300 BUSD kripto para birimi çiftinin yanı sıra Binance Vadeli İşlemler üzerinde BUSD kalıcı sözleşmeleri sunuyor.

Binance, günlük işlem hacmi, likidite ve hatta kullanıcı sayısı açısından sektördeki açık ara en popüler merkezi borsa olduğundan, bu BUSD’ye ilgili sağlayan harika bir fırsattır.

Hepsi bu kadar değil, çünkü BUSD aynı zamanda merkezi olmayan finansa (DeFi) bir giriş noktasıdır. Doğrudan Binance’den çok ilginç getiriler elde etmek için çekici DeFi hizmetlerini kullanmak mümkündür :

  • Stake veya DeFi Stake : Bu satırları yazarken yılda yaklaşık %13’e varan getiriler için BUSD tokenlerini Venus kredi platformu aracılığıyla stake etme imkanı sunar;
  • Launchpad : bazen bir Binance İlk Değişim Teklifine katılmak için sınırlı bir süre için (genellikle 30 gün) BUSD tokenlerini stake etme imkanı sunar;
  • Farming: Yaklaşık %50’ye varan getiriler için çeşitli likidite havuzlarında BUSD tokenleri sağlar.

Curve veya Beefy Finance gibi diğer borç verme platformlarını doğrudan kullanarak BUSD tokenleri ile getiri elde etmek de mümkündür.

Binance USD nasıl çalışır?

Artık BUSD’nin Paxos kurumsal dolar rezervleri tarafından %100 desteklenen bir stabilcoin olduğunu biliyoruz.

BUSD’nin dolaşımdaki arzı, 1’e 1 oranında dolar rezervine eşittir. Gerçekten, her BUSD tokeni Binance borsasında ve aynı zamanda Paxos’ta 1 dolar ile değiştirilebilir.

Somut olarak, Paxos’a BUSD göndererek, ikincisi bu tokenleri yakacak ve rezervden alınan dolar eşdeğerini geri gönderecektir. Buna karşılık, doğrudan Paxos’tan dolar göndererek BUSD satın almak mümkündür. Böylece yeni BUSD tokenleri oluşturulacak ve alınan dolarlar rezervde tutulacaktır.

Bu mekanizma, BUSD’nin dolaşımdaki arzının ve dolar rezervinin her zaman eşit olmasını sağlar.

Aragon (ANT) Coin Nedir? Bilinmesi Gerekenler

Pratikte bu biraz daha karmaşıktır çünkü Paxos rezervlerinde sadece dolar tutmuyor.

Rezervler, Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) tarafından sigortalanan ABD bankalarında bulunan dolardan oluşmaktadır.

Ayrıca bu rezervler , çoğu kısa vadeli, yani 3 aydan kısa vadeli ABD Hazine bonolarından da oluşmaktadır. Bu tür düşük vadeli hazine bonoları çok likittir ve bu nedenle rezervde tutulurlar.

Arbitraj aynı zamanda çoğu stablecoin’in temel bir yönüdür ve Binance USD bir istisna değildir. Örneğin, anlık yüksek satış baskısı nedeniyle BUSD fiyatı hafifçe 0,99 dolara düşerse, birçok tüccar çok sayıda BUSD tokeni satın alarak arbitraj yapacaktır.

Daha sonra bu BUSD’yi, karşılığında token başına 1 dolar almak ve token başına 0,01 dolar kar elde etmek için Paxos platformuna gönderebilecekler.

Bu alımlar, token talebini artırarak BUSD’nin fiyatının dolar ile pariteye dönmesini sağlayacak. Bu finansal teşvik, BUSD stablecoinin istikrarını doğal olarak güçlendiren mantıklı ve risksiz bir mekanizmadır. Tabii ki, yatırımcıların rezervlerini düzgün bir şekilde tutmak için Paxos’a güvenmeleri şartıyla.

Binance USD (BUSD) nasıl satın alınır?

BUSD doğal olarak Binance’de ve PancakeSwap gibi çeşitli merkezi olmayan borsalarda (DEX’ler) mevcuttur.
Binance borsasına link üzerinden hemen kayıt olarak avantajlı komisyon indirimlerinin ve bonus ödüllerinin sahibi olabilirsiniz.
  1. Binance’e kaydolun;
  2. Bir e-posta alacaksınız ve hesabınızı doğrulamak için bir bağlantıya tıklamanız gerekecek;
  3. Platforma para yatırın;
  4. Piyasa menüsüne tıklayın ve  BUSD/USDT çiftini arayın ;
  5. Tek yapmanız gereken, seçtiğiniz miktar için BUSD satın almak;

Binance USD (BUSD), kripto para birimi endüstrisindeki büyük isimler, yani Binance ve Paxos tarafından desteklenen çok güçlü bir merkezi stable kripto paradır. Merkezileştirilmiş dolar destekli sabit paralar olduklarından ve Dai (DAI) veya TerraUSD (UST) gibi merkezi olmayan sabit paralardan çok farklı olduklarından, Tether (USDT) ve USD Coin (USDC) ile benzerdir.

Binance ekosisteminin büyümesi ve stablecoin’inin gücü göz önüne alındığında, BUSD’nin parlak bir geleceği olduğu açık.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here