İngiltere ve ABD, UST çöküşünden sonra stablecoinleri düzenlemek istiyor

UST’nin çöküşü hala herkesin aklındayken, Birleşik Krallık ve ABD, finansal istikrara yönelik herhangi bir sistemik riskten kaçınmak için stablecoinleri düzenlemeyi teklif ederek tepki gösterdi.

Stablecoinlerin gücüyle ilgili endişeler

ABD Hazinesi ve Birleşik Krallık Hazinesi, Terra ekosisteminin algoritmik stablecoini olan UST’nin çöküşüne tepki gösteren ilk iki otorite oldu. Stablecoinler hakkındaki endişelerini dile getirdiler.

Bu sanal varlıkların istikrarlı olması beklenirken, yatırımcıların istikrarlarını sorguladıkları için kripto para piyasasını geçen hafta aşağı çekenler onlar. Tabii ki, en çok etkilenen stablecoin olan ve değerinin neredeyse tamamını kaybeden tartışmalı UST’nin çöküşü oldu.

Dolar tarafından desteklendiği için hala 1 dolar değerinde olması gereken Tether, geçtiğimiz günlerde 0,95 dolara düştü, yatırımcılar arasında paniğe neden oldu, aynı zamanda USDT’yi zaten kötü gören düzenleyiciler arasında paniğe neden oldu. Neyse ki, Tether birkaç saat sonra tekrar 1 dolardan işlem gördüğü için bu uzun sürmedi.

Tarih Tekrarı: Terraform CEO’su Do Kwon başarısız olan başka bir Stablecoin’in arkasındaydı

Tüm bunların bir sonucu olarak, geçen Perşembe günü Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nde yapılan bir duruşmada, Amerika Birleşik Devletleri Hazine Sekreteri Janet Yellen, doğrudan Terra (UST) ve Tether (USDT) stablecoin’leri konusuna değindi. Özellikle, şu anda bu varlıkların ABD’nin finansal istikrarı için sistemik bir risk oluşturmadığını, ancak yakın gelecekte bunu yapabileceklerini iddia ediyor.

Janet Yellen Perşembe günü milletvekillerine şunları söyledi:

“Bu ölçekte finansal istikrar için gerçek bir tehdit diyemem ama çok hızlı büyüyorlar. yüzyıllardır bildiğimiz risklerin aynısını sunuyorlar.”

Amerika Birleşik Devletleri’nin finansal krizlerle (özellikle 2008’deki) ilgili geçmiş hatalarından ders alma ve kripto para birimlerinin ekonomideki ve özellikle küresel finansal istikrardaki ağırlığını küçümsememe arzusunu açıkça görebiliyoruz.

ABD ve İngiltere stablecoin düzenlemesi istiyor

Janet Yellen, ABD Kongresi’nin onları düzenlemek için bu yılın sonuna kadar federal stablecoin düzenlemesini onaylamasını istiyor.

Birleşik Krallık, Nisan ayının başında, ödeme aracı olarak kullanabilmek ve böylece kripto para birimlerinde dünya lideri olabilmek için stablecoin’leri de düzenlemek istediğini zaten açıklamıştı.

Birleşik Krallık, kripto para ve NFT’ler sayesinde dünya lideri olmak istiyor

10 Mayıs Salı günü Prens Charles, Kraliçe’nin Konuşmasında, Birleşik Krallık hükümetinin, kripto para biriminden bahseden, Birleşik Krallık’ın finansal hizmetler sektörü ile ilgili yeni mevzuat çıkaracağını duyurdu.

Ülke, Circle ve Tether gibi bu tür varlıkları ihraç edenleri ülkenin piyasa düzenleyicisi Mali Davranış Otoritesinin (FCA) denetimine tabi tutabilecek elektronik ödeme düzenleyici çerçevesine istikrarlı paralar getirmeyi planlıyor.

UST‘nin çöküşünün, Cuma günü hükümetin Terra’nın çöküşünden sonra stablecoin’ler üzerinde daha fazla harekete geçmeye hazır olduğunun sinyalini verdiği için işleri hızlandırması muhtemel.

Düzenleyicilerin gözünde algoritmik stablecoinler

İngiltere hükümet sözcüsü Cuma günü şunları söyledi:

“Hükümet, bazı stablecoinlerin, desteklenmeyen kripto varlıklarıyla aynı özellikleri paylaştığı için ödeme amaçlarına uygun olmadığını açıkça belirtti.”

Bu açıklama aracılığıyla, İngiliz hükümetinin euro veya dolar gibi geleneksel para birimlerine değil, tokenlara, bu durumda UST için Luna’ya dayanan algoritmik stable paralara doğrudan saldırdığını not ediyoruz. Bu tür stablecoin, desteklendiği kripto para birimi büyük değişikliklere uğradığında hızla kararsız hale gelir.

İngiltere, istikrar eksikliği nedeniyle algoritmik stabilcoinlerin herhangi bir düzenlemeden hariç tutulmasını istiyor. Yalnızca fiat para birimleri tarafından desteklenen sabit paralar dikkate alınacaktır. Bu nedenle Terra davası, dünyadaki düzenlemelerin sıkılaştırılmasına katılıyor gibi görünüyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz