Tether (USDT) 1 dolarlık sabit fiyatından düştü

Tether, TerraUSD’nin (UST) büyük düşüşünden sadece birkaç gün sonra gelen 1 dolarlık fiyatından düşen en yeni stablecoin. Haberler, giderek düşen bir piyasanın dalgalanan etkisini gösteriyor.

Tether, dünyanın en çok kullanılan stablecoin’lerinden birini temsil ediyor. Aslında, proje piyasa değerinde sadece Bitcoin (BTC) ve Ethereum’u (ETH) takip ediyor. Kullanım durumları çoktur, ancak en popüler olarak kripto borsalarında bir işlem aracı olarak veya DeFi platformlarında bir likidite tokeni olarak kullanılır.

Tether (USDT) nedir ve nasıl satın alınır?

2015 yılında ticarete başladığından beri Tether, iniş ve çıkışlardan payını aldı. Gerçekten de, dünyada en yaygın kullanılan kriptolardan biridir. Bununla birlikte, yasal süreçlerden payına düşeni de almıştı. Geçen yıl, New York eyaleti, şirketin ABD doları ile 1’e 1 desteği konusunda yatırımcıları yanlış yönlendirmesinden sonra Tether işlemlerini yasaklamıştı.

Tether geliştiricileri, lansmanından bu yana her USDT tokeninin USD ile 1’e 1 desteklendiğini iddia etti. Bununla birlikte, son haberler Tether’in rezervlerinin çok daha çeşitli ve bir şekilde endişe verici olduğunu göstermiştir. Ağın gerçek rezerv dökümünü ilk kez bildirdikten sonra Tether, rezervlerin yaklaşık %50’sinin kaynağı doğrulanmayan ticari kağıtlardan oluştuğunu ortaya çıkardı. Ağ, bu ticari kağıt rezervini azaltmak için çaba sarf ederken, açıklama USDT’de güvensizlik yarattı.

Tether (USDT) Piyasa Çılgınlığı Ortasında 1 Dolardan Düştü

Tether’in güçlü yönlerinden biri, onu oluşturan değer deposu varlıklarından bağımsız olarak rezervleridir. Bakın, çoğu stablecoin’in bu rezervlere ihtiyacı var çünkü tokenin değerini 1$’da tutan onlar. Algoritmik stabilcoin TerraUSD gibi diğerleri, arz ve talebi dengede tutmak ve fiyat istikrarını sağlamak için matematiği kullanır. Ancak bugün her iki stablecoin’deki hareketlerin gösterdiği gibi, her iki yöntem de kusursuz değil.

En iyi projelerden büyük bir çıkışa yol açan stablecoin fiyaskosu Cumartesi günü başladı. TerraUSD fiyatları, 30 sente çok daha sert bir düşüşten önce, o zaman 1 dolarlık sabit noktasından düştü. Etki, hem UST piyasa değeri hem de kardeş kripto para Terra (LUNA) fiyatları için aşağı yönlü sert bir şekilde düşürdü. Şimdi, UST 43 sentten işlem görmeye devam ediyor ve LUNA, değerini söylemeye bile gerek yok…

USDT fiyatlarının 1 doların hemen altında işlem görmek için hafifçe toparlandığını belirtmekte fayda var.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here