Güvenlik denetim şirketi CertiK, değerlemesini 2 milyar dolara çıkardı

Blockchain ekosisteminin en önemlilerinden biri olan CertiK güvenlik denetim platformu, birkaç ay içinde değerini iki katına çıkardı ve şimdi 2 milyar dolarlık sembolik eşiği aştı. Bu yeni sermaye enjeksiyonu, hack’lerin rekor miktarlara ulaştığı bir bağlamda protokollerin güvenliğinin bugün işgal ettiği merkezi yeri doğruluyor.

Blockchain ekosistemindeki güvenlik denetimleriyle tanınan CertiK platformu, 88 milyon dolara ulaşan bir bağış toplamanın ardından değerinin 2 milyar dolara ulaştığını gördü.

Finansman turu, B3 Serisi finansman kapsamında tamamlandı. Bu finansman için figüranlar, yatırımcılar Insight Partners, Advent International ve ayrıca birkaç gün önce yakın zamanda NEAR Protokolü turunu yöneten Tiger Global Management’tır.

Ayrıca, diğer yatırımcılar arasında Sequoia Capital ve Lightspeed Ventures Capital’in yanı sıra yatırım bankası Goldman Sachs’ın varlığını da not ediyoruz. Bu yeni sermaye enjeksiyonu, geçen Aralık ayında 80 milyon dolarlık bir enjeksiyonun ardından tek boynuzlu at haline gelen CertiK’in önceki bağış toplamasının ardından geliyor. Böylece şirket değerlemesini 3 ayda ikiye katladı.

CertiK’in kurucu ortaklarından Ronghui Gu, bir röportajda güvenlik denetimi taleplerinin önemli ölçüde arttığını söyledi. Ona göre CertiK, gelirini geçen yıl 12 kat artırdı.

Bununla birlikte, çok sayıda protokolün saldırılardan ve daha özel olarak zincirler arası köprülerden muzdarip olmaya devam ettiği bir bağlamda bu pek şaşırtıcı değildir.

Blok zincirinin kalbinde güvenlik

Blockchain güvenliği konusunda uzmanlaşmış meslektaşları gibi CertiK de bugün kripto para birimleri ile ilgili çeşitli projelerin geliştirilmesinde merkezi bir yer işgal ediyor. Yalnızca bariz güvenlik gerekçeleri ve olası ihlalleri önlemek için de olsa birçok neden vardır. Defi protokolleri, özellikle yüksek likiditeleri nedeniyle günümüzde tercih edilen hedeflerdir.

Bu yeni bağış kampanyasıyla ilgili basın açıklamasına göre CertiK, halı çekme ve dolandırıcılıkların ne yazık ki popülaritesinin arttığını ve bu endişeyi gidermek için ilk çözümün ” Müşterinizi Tanıyın” sürecinin (KYC) daha geniş bir demokratikleştirilmesi olabileceğini gözlemliyor.

Şirket için daha güvenli bir geleceğin anahtarı şeffaflık olacaktır. Bu nedenle CertiK, denetlediği projeleri ilgili verilerle gerçek zamanlı olarak güncellenen bir sınıflandırma sunar.

Yazma sırasında, Aave (AAVE), Polygon (MATIC), Terra (LUNA), Shibaswap ve The Sandbox (SAND) gibi sektördeki önemli isimlerle 1842 proje şu anda bu sıralamada listeleniyor.

Son olarak CertiK, akıllı sözleşmelerin gerçek zamanlı analizi, merkezi olmayan borsaların likiditesi (DEX) için bir çözüm olan Skynet’i de devreye aldı ve hatta bir zincir üstü analiz aracı sayesinde flaş kredileri tanımlamayı bile mümkün kıldı.

Unutmayın sadece 2021’de blockchain dünyasında toplamda 1,3 milyar dolardan fazla çalındı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here