Ethereum tarihsel güncellemesini başarıyla tamamladı

Ekosistem tarafından uzun zamandır beklenen Ethereum (ETH) Merge güncellemesi başarıyla tamamladı.

Ethereum Merge güncellemesi başarıyla gerçekleşti

Yıllardır beklenen Ethereum’un (ETH) Proof-of-work’den (PoW) The Merge ile sembolize edilen Proof-of-Stake’e (PoS) geçişi nihayet geldi. Ünlü Terminal Toplam Zorluk (TTD) bugün meydana geldi ve aynı zamanda bu tarihi dönüm noktasını işaret etti.

Son ayarların tamamlanması biraz zaman alacak olsa da, şu an için her şey önceden planlandığı gibi gitti. Beacon Chain ve Mainnet arasındaki bu birleşmeden sonra madenciler artık blok üretimi için gelir elde etmemekte ve meşaleyi validatörlere devretmektedir.

Ethereum Merge Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve The Merge, Ethereum için neyi değiştirecek? başlıklı içeriklerimizden güncelleme hakkında tüm bilmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Daha önce açıklandığı gibi, kripto para borsa platformları, güvenlik için ETH ve ERC20 tokenlerinin para çekme ve yatırma işlemlerini askıya aldı. Bu özellikle Binance veya Coinhouse için geçerlidir.

Aave (AAVE) gibi borç verme ve ödünç alma platformları tarafında ise ETH talebi karşısında faiz oranları patladı. Örneğin Ethereum’da teminat olarak ETH yatıran kişiler yılda %71’den fazla faiz oranı aldı.

Borçlanma tarafında ise bu platformlar daha önce de duyurulduğu üzere geçici olarak askıya almak zorunda kaldı. Bu nedenle faiz oranları bu sabah Mainnet’te mevcut değildi. Ancak, Polygon (MATIC) gibi diğer ağlar için, bu satırlar yazılırken borçlanma oranları bazen %195’i geçebilir.

Tabii ki, tüm bu değişkenler sadece geçicidir ve ağ stabilize olduğunda her şey normale dönecektir. Beacon Chain akıllı sözleşmesinde stake edilen ETH ile ilgili olarak, şimdi kilidin açılması için gelecekte bir güncelleme gerektirecektir.

Birleştirme, tarihsel olmasına rağmen, Ethereum’u ölçeklendirmede sadece bir adımdı. Vitalik Buterin’in umduğu saniyede 100.000 işleme ulaşmak için hala uzun bir yol var. Bu evrimdeki bir sonraki adım, parçalamanın uygulanmasıyla The Surge olacaktır.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz