The Merge, Ethereum için neyi değiştirecek?

Şu anda, The Merge birçok insanı ilgilendiriyor. Gerçekten de 2022, Ethereum kanıtının (PoW) sona ereceği, ancak Ethereum 2.0’ın hisse kanıtı (PoS) ile görüneceği yıl.

Madenciler uzun süredir bu yeni sürümü bekliyor. Bu nedenle The Merge, Ethereum için bu çok önemli güncellemedir ve bu kripto para birimini daha ekolojik hale getirirken işlem ücretlerinin maliyetlerini düşürmeyi mümkün kılacaktır. İşte The Merge hakkında bilinmesi gereken her şey!

The Merge Nedir?

Mevcut Ethereum versiyonu, yani çalışma kanıtı kullanan Ethereum blok zinciri, kaynak tüketimi açısından değil, aynı zamanda ağın ölçeklenebilirliği açısından da birçok sorun sunuyor. Gerçekten de, 6 yıllık kullanımdan sonra, örneğin işlem ücretlerinde önemli bir artış gördüler.

Bu nedenle, Ethereum blok zincirinin sağlığı için bu işlem ücretlerini herkesin erişebileceği bir yerde azaltmayı teklif eden bir sürümün oluşturulması gereklidir. İş ispatından hisse ispatına geçme olayı The Merge güncellemesini tanımlar. Bu girişim ile enerji tüketimini azaltmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca bu güncelleme sayesinde Ethereum ağının güvenlik sıkılaştırması gerçekleşecek.

Beacon Chain Nedir?

Beacon Chain, Ethereum’un yeni sürümü için kilit bir role sahiptir. Gerçekten de, yeni Ethereum versiyonunun bir testi ve tasarımı olarak hizmet ediyor. The Merge ile tüm bunlar değişecek.

PoW üzerinde çalışan Ethereum 1.0 ağı ve PoS üzerinde çalışan Beacon zinciri bir araya gelecek. PoW daha sonra tamamen değiştirilecektir. Elbette Blockchain üzerinde birçok sonuç olacaktır. Ancak, tüm geçmişler kaybolmaz ve fonlar daha güvenli olur. Beacon Chain daha sonra yeni blokları doğrulamaktan sorumlu olacak, ancak aynı zamanda ETH ile doğrulama yoluyla ağ güvenliğini de sağlayacak.

İlk başta, The Merge için belirli bir tarih yoktu. Geliştiriciler her zaman yeni sürümün yakın gelecekte geleceğini söylediler. Ancak 15 Temmuz’dan sonra kesin tarih sızdırıldı. Gerçekten de takvimde ekip üyelerinden birinin yol haritası bir tarih içeriyordu. Bu nedenle teknik olarak 19 Eylül 2022’de The Merge gerçekleşecek. Her şey gibi, öngörülemeyen olaylar ve komplikasyonlar meydana gelebilir ve hafif bir gecikmeye neden olabilir.

Güncelleme yapıldıktan sonra, işlem sırasında ve sonrasında hiçbir parametre değişmeyeceği için endişelenecek bir şey olmayacaktır. İş kanıtı yalnızca hisse kanıtı olarak değişecektir. Kullanıcılar fonlara erişecek ve bunun için herhangi bir kesinti olmayacak.

The Merge güncellemesi sonrasında Ethereum’a ne olacak?

Projenin kurucu ortaklarından Vitalik Buterin, yeni Ethereum versiyonuyla işlemlerin daha çok ve daha hızlı olacağını vaat ediyor. 100.000 T/s’lik bir hız geleceğini doğruladı. Ayrıca, The Merge, uzun bir protokol dizisinin yalnızca başlangıcıdır. Toplamda, geliştirme için 5 aşama olacaktır.

Öncelikle The Merge herkesin beklediği olaydır. Beacon zinciri ile birleşerek iş ispatından hisse ispatına geçiştir. Sonra The Surge var, protokolün paylaşılacağı aşama burasıdır. Ardından, ağları “parçalar” adı verilen birkaç parçaya bölecek bir ölçeklendirme olacaktır. Bu, ana ağdaki hesaplamaların dağılımını dengelemek ve dolayısıyla sunucu yükünü hafifletmek için gereklidir.

Ardından, Merkle kanıtlarını Merkles ağaçlarıyla güncellemeyi ve ayrıca Ethereum düğümlerinde veri depolama optimizasyonunu içeren The Verge gelecek. Sıradaki The Purge, ağ tıkanıklığını önlemek için gereken disk alanını azaltırken doğrulayıcılar için veri depolamakla ilgili.

Son olarak, Splurge, önceki protokolleri optimize ederken blok zincirindeki işlemleri ve veri akışını daha da kolaylaştırmak için bir dizi güncelleme sağlamayı amaçlayan beşinci büyük adım veya daha doğrusu son planlı geliştirme protokolü olacak.

The Merge hakkında bazı yanlış söylentiler

The Merge hakkında birçok yanlış anlaşılan nokta var. Pek çok insan kapsamlı araştırma yapmaz ve söylentilere inanır. Ancak bu asılsız söylentiler büyük bir kafa karışıklığına neden olabilir. İşte o asılsız söylentilerden bazıları.

Sıkça duyulan hatalardan biri de düğümün çalışması için 32 ETH gerektiğidir. Gerçekten de, ETH’de iki tür düğüm vardır. Birincisi bloklar sunarken ikincisi yapmaz. Bu düğümler blok sunamasa bile menkul kıymetlerin onlara ihtiyacı vardır.

İşlem hızlarında artış olacak. The Merge sırasında değişiklikler yapılacak, ancak son bilgilere göre işlem hızı eskisi gibi kalacak.

Ağ The Merge sırasında duracaktır: bu tamamen yanlıştır. Ağın kapatılması birkaç olumsuz etkiye neden olabilir. Yani durma olmayacak.

Son olarak, stake etmede mevcut olan tüm ETH geri çekilecektir: güvenlik için bazıları çekilecek olsa da, bu sadece küçük bir miktardır.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz