Ethereum Merge Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Birleştirme’nin 13-15 Eylül tarihleri ​​arasında gelmesi planlanıyor ve piyasaya sürülmesi büyük bir merakla bekleniyor! İlk Bellatrix aşaması 6 Eylül’de sorunsuz bir şekilde başladı. Beacon Chain artık yeni Proof of Stake sistemiyle uyumludur.

Bu yazıda, insanların The Merge hakkında sahip olabileceği tüm tekrar eden soruları size sunuyoruz!

Kısaca Ethereum Merge nedir?

Ethereum Birleştirme, Ethereum’un Proof of Work (PoW) sisteminden Proof of Stake (PoS) sistemine geçişine verilen isimdir. Her ikisi de, geleneksel finanstaki bir banka gibi, iki aktör arasındaki işlemleri doğrulamayı mümkün kılar.

Ancak PoW’un büyük bir kusuru var. İşlemler, tokenlar oluşturuldukça zorluğu artan hesaplamalarla doğrulanır. Proof of Stake sistemi, hesaplama ihtiyacını ortadan kaldırır ve yerine işlemleri kendileri onaylayan doğrulayıcılar (düğümler) koyar. Her iki sistemde de, doğrulayıcı veya madenci, sisteme tokenlarla katıldığı için ödüllendirilir.

Ethereum Merge faydaları nelerdir?

İşlemleri doğrulamak için madenciliği ortadan kaldırarak, Ethereum verimlilikte çok şey kazanacaktır. Yeni başlayanlar için, token üretmenin enerji maliyeti neredeyse 0’a düşecek. Ayrıca, işlem ücretlerinin hızı da büyük ölçüde iyileşecek. Ancak bunun ortalama kullanıcılarda hissedilmesi biraz zaman alacaktır.

PoS sistemi güvenli mi?

PoS, blockchain için olmazsa olmaz olarak kabul edilirse, yine de eleştirel bir görüş sağlamak mümkündür. PoW’un tüm hatalarına rağmen, zamanın tahribatına karşı dayanıklılığını kanıtlayarak uzun yıllar boyunca kendini kanıtlamıştır. PoS’a gelince, bu hala nispeten yeni bir teknoloji ve uzmanların elinde tüm verilere sahip değil.

Bazı uzmanlar, PoS’nin doğrulayıcılar tarafında bir miktar tekele izin verebileceğinden korkuyor. Çünkü aslında, blok zincirine katılımları yoluyla maksimum kar elde etmek için mümkün olduğunca çok tokene sahip olmalarını teşvik eder. PoS ile ne kadar çok tokeniniz varsa, işlemleri doğruladığınızda o kadar çok ödüllendirilirsiniz.

Ethereum doğrulayıcısı olabilir miyim?

Evet, 32 ETH stake etmeniz şartıyla mümkündür. Bu miktar, size sürekli getiri sağlayacak bir Ethereum bloğuna karşılık gelir. Ancak şu anda ödüllerinizi The Merge’den 6 ay önce veya 1 yıl sonra toplamanız mümkün değil. 32 ETH stake herkese açık değildir ve bu nedenle birlikte 32 ETH bloğu oluşturan birkaç doğrulayıcı havuzuna katılmak mümkündür. Bunun için Coinbase veya Kraken gibi borsa platformlarına göz atabilirsiniz.

Ethereum sahipleri Birleşme için bir şey yapmalı mı?

Halihazırda ETH coinleriniz varsa, bu geçiş için herhangi bir şey yapmanız gerekmez. Bakiyeniz tamamen aynı kalacak ve yeni ağı uygun gördüğünüz şekilde kullanabileceksiniz.

Ancak, Ethereum düğümleri ve yazılım sağlayıcıları, yeni PoS sistemine uygun olmak için yükseltme yapmalıdır.

Ethereum Merge başarısız olabilir mi?

Evet, ama pek olası değil. Ethereum’a eklenmiş ağlarda yapılan tüm testler, Goerli’nin en sonuncusu olmak üzere büyük bir başarı elde etti. Toplamda, Birleştirme’ye geçmeden önce yaklaşık bir düzine simülasyon yapıldı. Bu nedenle, The Merge’in piyasaya sürüldükten sonra herhangi bir sorunla karşılaşması için çok az ihtimal var.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz