Elinizde Bulunan NFT’lerle Nasıl Kazanç Sağlanır ?

Büyük ihtimalle birtakım kullanıcıların NFT ögelerinden bir şekilde kazanç elde ettiğine tanık olmuşsunuzdur ve siz de bu yolu deneyerek kazanç elde etme fikri dikkatinizi çekebilir. Sanal ögeler birtakım kullanıcılar için fazlasıyla kazançlı olduğunu gözler önüne seriyor, fakat birden fazla kullanıcı hala bu girişime nasıl girileceğini tam olarak bilmiyor. NFT sanal ögeleri ile nasıl para elde edileceğini öğrenmek istiyorsanız, yazının tamamını okumalısınız.

Web3.0 ile dönüşümün bir parçasını geçtikten sonra ve herkesin büyük ihtimalle kısa zaman sonra metaverse yer alacağımız gerçeği, yararlı bir varsayımdır. Bu sebeple, sanal varlıklarınızdan para elde etmek için beş adet legal metot derledik.

Dönüştürülemez Tokenler yani bilinen adıyla NFT’ler, kripto para piyasasında kritik bir temel taşı haline geldi ve üzerinden geçtiğimiz sene süresince popülaritesi tahmin edilemez bir şekilde arttı. Bunlar blok zinciri altyapılı sanal varlıklardır ve ünlü NFT projelerinin geneli Ethereum platformu kökenlidir.

DappRadar’ın sektör üzerinde araştırdığı ve rapor haline döktüğü verisine göre, yapı yirmi üç milyar doları aşan yapı havuzu ile 2021 senesi şu ana dek ki bu alandaki en verimli sene yaptı. Şu ana dek temin edilen en pahalı NFT, Beeple’ın 2021 yılının mart ayında altmış dokuz milyon dolara müzayedeye çıkan sanat içeriği “Everydays: the First 5000 Days”. 2021 senesi baz alındığında, OpenSea en ünlü NFT pazar piyasasıdır ve NFT piyasa havuzunda on altı milyar doları geçer.

NFT’ler hayal ettiğiniz her şeye uyumlu olabilir, fakat çoğu vakit görüntü, video, ses ve daha da ileri gidecek olursak bazı hadiselerde fiziksel objeler gibi maddelerdir. Çoğunlukla tokenle alakalı obje, bilgi ya da sanal ortam içeriğine vakıflık hakları vermek için iş görür. Ek olarak altta söz edeceğimiz özel piyasalarda da ticareti çevrilebilir.

NFT’ler, hemen hemen işlem kapasitesinde ve aktarılan total minvalde kayda değer artışlar yaşadı, bu da yeni katılımcılar gelir elde ettikçe daha kıymetli hale geldiklerini gözler önüne seriyor. Ünlü bir NFT oluşturucu topluluğu olan Bored Ape Yacht Club’ın yeni tasarımlarının pazara servis edilmesi de bunun en sağlam ispatı.

Kripto para birimleri için merkezi olmayan finans yapılarına yakın bir biçimde, NFT’ler OpenSea veya Rarible gibi önemli piyasa alanlarında faaliyet görür. NFT oluşturucuları, biriktiricileri ve kullanıcıları, sanal ögelerini bu piyasa alanlarında listeler ve diğer biri vasıtası ile temin edinene kadar bütün hakkı elinde tutar.

Rarible ve Opensea Karşılaştırması

NFT Sanal Ögeleri ile Kripto Para Kazanma

Hala epeyce yeni, birçok kullanıcı ve yatırım amaçlı kullanan katılımcı, NFT sanal varlıklarına yatırımın nasıl ve ne şekilde yapılacağına ilişkin en iyi aplikasyonları ve servis eden tam yeteneğinden çok daha azını bilmemektedir. Bilinçli bir kripto para piyasası takipçisi iseniz, NFT ticaret piyasa alanları oldukça kazançlı bir mecra olabilir.

Mevcut durumda elinizde var olan NFT sanal ögeleri ile gelir elde etmenize yardımcı olacak beş ayrı kanal hazırladık.

NFT sanal ögeleri ile gelir elde etmenin beş farklı şekli ise;

  1. NFT staking
  2. NFT Sanal Ögelerini Dönüştürmek
  3. NFT Ögelerinizi Geçici Olarak Satın
  4. NFT Sanal Ögelerinden Patent Hakkı Kazancı Elde Edin
  5. Kripto Para Geliri Elde Etmek İçin NFT Oyunları

1. NFT Staking

NFT sanal ögelerini merkezi olmayan finans yapısı ile bir hale getirirken birleştirirken esas avantaj, stake etmektir. Kripto sanal ögelerinizi stake ederseniz, kazanç ismi verilen pozitif yönde bir para elde edebileceğinizi büyük ihtimalle artık biliyorsunuzdur. Ne var ki, staking bundan böyle kripto para birimleri için sınıflandırılmış bir işlev değil ve etkin olmayan bir kazanç elde etmek için NFT sanal varlıklar da stake edilebilir. Staking, bir hediye karşılığında sanal ögelerinizi saptanmış zaman aralıkları için duraklatmayı ifade eder.

Birtakım protokoller farklı NFT sanal ögelerinizi kullanmanıza olanak tanır. Bir başkaları, kripto para birimleri hediyelerini elde etmeye hak kazanmak için yerel NFT sanal varlıkları temin etmenizi gerektirir. Bu kripto para birimleri çoğunlukla yerel yardımcı program tokenlerine belirtilir.

Arada sırada, yatırımcılara verilen hediyelerin bir parçası ağın denetleme tokenleri de olabilir. Token vakıflarına, protokolün ve sanal evrenin ileri süreçlerdeki gelişimini ve dönüşümünü etkilemek için fikir kullanma şansları tanınır. NFT staking’den elde ettiğiniz paraları başka kazanç kapısı oluşturan platformlarda tekrardan yatırmanın mümkün olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

2. NFT Sanal Ögelerini Dönüştürmek

NFT sanal ögeleri ile gelir elde etmenin bir diğer yolu da en ayan beyan yöntemdir, onları olduğundan tam zıddına dönüştürmek.

NFT varlıklarını dönüştürmek, proje ticaret piyasası yepyeni olduğunda, çoğunlukla kripto para birimi oluşturma esnasında bir NFT ögesi temin etmeniz ve daha sonrada belirli NFT ticaret piyasasında daha yüksek bir tutara satmanız manasına gelir.

NFT ticareti yapmak, sadece NFT sanal öge geliştiricilerine ait bir hak değildir (fakat kendi NFT sanal varlıklarınızı basit bir şekilde yaratabilirsiniz). Birden fazla kripto kullanıcısı, NFT sanal ögelerinizi kripto ticaret piyasasında ve ek olarak pay belgelerini gördükleri gibi görür. Birden fazlası, NFT sanal ögelerinizi kazanç elde etmek için alıp satmayı çok önceden başardı.

Fakat NFT alım satımı yapmak, onları hangi vakitte elden çıkaracağınızı bilmekle alakalıdır. NFT sanal ögesinin çeşidine, yararına ve diğer bir alaka olup olmadığına dayalıdır. Bu, İnternet ve ticaret piyasası alanlarında efektif inceleme ile belirlenebilir.

Ücret yükselimi ve amortisman da kayda alınması gereken etkenlerdir. Gas adlı yapı fiyatları, ticaret piyasa alanları listeleme fiyatları ve orijinal vakıfına verilen telif hak paraları gibi ek mali sarfiyatları ekleyerek kazanç ve giderinizi ölçebilirsiniz. Bu fiyatlar en nihayetinde elde edilen gelirinizi düşürecektir.

Kripto Para Birimlerinde Gas ücreti Nedir ?

Bu gelişmelerle beraber, daha çok vakit ve gayret kaybetmeye hazır olun, çünkü NFT sanal varlıklarını kazanç elde etmek için dönüştürmek, dikkate değer sayıda inceleme ve kripto para pazarı konusunda enine boyuna bilgi ve birikim gerektirecektir.

3. NFT Ögelerinizi Geçici Olarak Satın (Kiralık Verme Usulü)

NFT varlıklarınızı kiralamak, bilhassa zaten aşırı istek gören ögeleriniz varsa, ufak bir sayıda da olsa pasif kazanç elde etmek için muazzam bir yoldur.

Emsal olarak, birtakım NFT kart değiş tokuş oyunları, kullanıcıların kazanç elde etme şanslarını yükseltmek için kart ödünç almasına olanak tanır. Akıllı kontratlar, kullanıcılar arasındaki kontratın koşullarını kontrol eder. Katılımcılar çoğunlukla kiralık satma kontratının süresini ve istedikleri seçenek NFT varlığını kiralama düzeyini ayarlayabilir.

ReNFT, katılımcıların NFT’leri geçici olarak satmasına ya da kiralamasına olanak tanıyan öncü bir ağ protokolüdür. Ödünç olarak verenler en fazla borçlanma zamanları ve tam yirmi dört saatlik süre ile seviyeler ayarlayabilir. İçinde bulunduğumuz zaman diliminde binde iki ila iki sarılı eter (WETH) arasında dolum yapabilirler. Fantezi futbol meraklıları, daha fazla kripto para birimi geliri elde etmek için kısıtlı adette NFT futbolcu kartlarını geçici süre ile satmak için FootballCoin gibi ağ protokollerini kullanabilir.

4. NFT Sanal Ögelerinden Patent Hakkı Kazancı Elde Edin

NFT geliştiricilerinin, NFT’leri ikincil ticaret pazarında satıldığında, satış ücretinin bir kısmı olarak bir telif hakkı belirleyebileceğini göz önüne aldığında; bir içerik geliştiricisi olarak, NFT sanal ögenizi bir kere elden çıkarttıktan sonra da pasif kazanç kazanacağınız manasına gelir.

Bu, NFT ticaret ücretinin bir bölümünü herhangi bir zaman kıstası olmaksızın elinde barındırmalarına olanak tanır. Örnek verecek olursak, sanal sanat içeriklerinizin telif fiyatı yüzde on seviyelerinde ise, sanal içeriğinin her tekrardan satılmasında tasarımı yapan ana geliştiriciye yüzde on oranında ödeme yapılır. Her NFT ticaret piyasasının, NFT’nizi ilk geliştirdiğinizde özel telif hak fiyatını belirlemenize olanak tanıdığını asla es geçmeyin.

NFT sanal içeriklerinizden telif hakkı elde etme sürecinin tümü basit bir işlemdir ve herhangi bir fazladan çaba gerektirmez. Tümü NFT ticaret piyasası aplikasyonundan yapılır. DeFi sektöründeki çoğu şeyde olduğu gibi, akıllı kontratlar, telif fiyatlarının paylaştırılması sürecinin bütününden yükümlüdür. Bir içerik oluşturucu olarak bu, ödemeleri takip etmeniz veya telif şartlarını manuel olarak uygulamanız gerekmediği anlamına gelir.

5. Kripto Para Geliri Elde Etmek için NFT Oyunları

NFT altyapılı video oyunları, NFT teknolojisinin bir sonraki aşaması olabilir. NFT altyapılı oyunların hiçbiri global seviyede üne hale erişememiş olsa da video oyunlarında NFT aplikasyon yeteneği oldukça büyük.

Kullanıcıların sanal ögelere oldukça fazla para döktükleri biliniyor. Bu ticaret piyasaları ister World of Warcraft oyun içi parası, ister Counter-Strike sanal ögeleri olsun, milyarlarca dolar tutar karşılığında işlem görür. Oyun içi sanal varlıkları NFT olarak ticaretini yapan herhangi bir devasa video oyunu firmasının etkeni, oyun ve blok zinciri teknolojileri üstünde çok daha fazla olacaktır. Fakat blok zincir teknolojisi tabanlı oyunlarında NFT sanal varlıkları ile nasıl gelir elde edebileceği sorusu biraz daha anlaşılması güç.

Bugün ticaret piyasalarında denk geldiğimiz NFT’lerin birden fazlası sanal içerikleri olsa da uygulama içi NFT’lere katılan kritik bir oran var. Bu sanal ögeler, birçoğu oyna-gelir elde et uygulaması olduğundan, daha çok oranlarda kripto para kazancı elde etmek için kendi kişisel oyunlarında ve ağlarında da kullanılabilir.

İleriki süreçlerde bu endüstride çok daha fazla faaliyyetin hayata geçirilmesini ön görüyoruz, fakat Axie Infinity, Plant vs Undead ve yalnız Crypto Kitties tarzı oyunlardan daha şimdiden muazzam karşılıklar gözlemledik.

Oyun içi NFT sanal ögeleri, sanal piyasa ticaret kartlarına ya da sanal içerik oluşumları gibi popüler NFT sanal ögelerine göre çok daha baskın bir tecrübe vaat eder. Video oyunları, ileri derece karışık ve popüler olabilen kripto para birim tokenlerini kullanır.

Oyun içi sanal ögelerinize gerçekten hakim olarak, bu oyun içi NFT sanal ögelerinin keyfiniz için bir masraf değil bir para kullanım tekniği olduğundan emin durumda olabilirsinizOyunu oynayın, daha çok kripto para içeriği yaratmak için NFT sanal ögelerini kullanın ve usandığınızda ya da çeşitli bir tane istediğinizde bunları ticarete dökebilirsiniz. Bu denli basit bir yapıdır.

Bütün Kullanıcılar NFT Sanal Ögeleri ile Gelir Elde Edilebilir

Bundan böyle NFT’lerle nasıl gelir elde edebileceği konusunu bildiğinize göre, stake edilebilen, geçici olarak satılabilen ya da oyun içi sanal ögeler olarak faaliyet görebilen NFT’lere dikkat edin. Orijinal olanlara para yatırdığınızdan emin olmalısınız; bu sizin ilk aşamadaki kıstasınız olmalıdır.

Bir NFT sanal ögesi oluşturucusu iseniz, bir diğer ki NFT içerik toplamlarınızı düşünmeye başlayın ve sanal öge içeriğiniz için makul bir telif hak fiyatı düzenlemeyi es geçmeyin. Kendi NFT’lerinizi nasıl oluşturabilirsiniz ? En iyi platformlar başlıklı içeriğimizden NFT oluşturma hakkında tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Ve bu yalnızca NFT neslinin ilk adımları. Metaverse teknolojisi sanal yaşamlarımızın her hücresine, birimine konumlanacağından, NFT sanal öge ticaret piyasaları ve ağlarında daha birden fazla ayar, tercih ve işlev görmeyi umuyoruz.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz