Kendi NFT’lerinizi nasıl oluşturabilirsiniz ? En iyi platformlar

Kendi NFT’lerinizi yapma olanakları her geçen gün artıyor. Gittikçe daha fazla şirket, fırsatları gördükleri için NFT’lere girmeye karar veriyor.

Bu yazıda size NFT’ler hakkında daha fazla bilgi ve size adım adım bir NFT’yi blok zincirine nasıl kendi başınıza yerleştirebileceğinizi anlatmaya çalışacağız. Bunu, blok zincirinde bir NFT’yi basmak için en iyi olduğunu düşündüğümüz platformları da söyleyerek yapacağız.

NFT’ler için ne kullanılır ?

Genellikle NFT’lerden bahsederken ilk kullanım durumu Cryptokitties veya oldukça benzer bir şeyi ifade eder. Kripto kedileri toplamak ve eşleştirmek 2017’nin sonunda çok yenilikçi bir şeydi, ancak neyse ki uygulamalar gelişiyor ve günümüzde çok daha fazlası mümkün. Sanal arsalara (Decentraland ve The Sandbox) oluşan büyük ilgiden sonra, video oyunlarında nesnelerin gerçek mülkiyeti olasılığı geldi.

Bugün, trend tekrar değişti ve giderek daha fazla kendi çevrimiçi mağazasını yaratmaya doğru ilerliyor. Bununla birlikte, kendi akıllı sözleşmenizi kodlamak herkesin ulaşabileceği bir şey gibi görünmüyor ve sizi bu işe girişmekten vazgeçirebilecek önemli detaylardan biri.

Bir NFT oluşturmak istiyorsanız iki gereksinim vardır: Ethereum cüzdanına (Metamask gibi) sahip olmak ve Ether’e sahip olmak. Bu, gas maliyetlerini ödemek için kullandığınız Ethereum tokenidir. Bir NFT oluşturmak, Ethereum ağına ödenen paraya mal olur. Ne de olsa, NFT’nizin blok zincirinde saklanmasını sağlayanlar onlar.

Bir NFT’yi basmak için hangi platformu kullanabilirsiniz ?

Kendi NFT’nizi oluşturmak istiyorsanız birkaç platform var. Bir NFT yapmak, jargonda ‘basma’ olarak adlandırılır. Bu yazıda size bir NFT basmak için en iyi olduğunu düşündüğümüz beş platformu göstereceğiz. Bunlar OpenSea, Binance , Foundation, Rarible ve SuperRare’dir.

OpenSea

OpenSea’nin platformu, NFT’ler için önemli bir pazar yeridir ve ayrıca kendi tokeninizi saklama seçeneği sunar. Bize göre, bu kullanabileceğiniz en iyi platformdur. Aynı fikirde olan sadece biz değiliz, çünkü genel olarak OpenSea, NFT’lerin basımı ve ticareti için en yaygın kullanılan platformdur.

OpenSea aylık satış hacminde 3.5 milyar dolara ulaştı

OpenSea’yi nasıl kullanabilirsiniz ?

Önce OpenSea platformuna bir cüzdan bağlamanız gerekecek, ardından bir NFT oluşturma seçeneğiniz olacak. OpenSea kullanarak herkes bir NFT oluşturabilir ve yayınlayabilir.

Dosyayı yükledikten sonra, verileri girme zamanı. NFT’nin ait olduğu bir başlık, açıklama ve dizi düşünün. NFT’nin satışı için farklı seçenekler de belirleyebilirsiniz. Bu şekilde, endişelenmenize gerek kalmadan tüm bunların otomatik olarak gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

OpenSea’nin büyük bir avantajı, NFT’leri burada ücretsiz olarak Ethereum’a yerleştirebilmenizdir. Bunun ne zamana kadar mümkün olacağı bilinmiyor. Bu nedenle, mümkün olan en kısa sürede OpenSea’ye bir NFT yerleştirmek en iyisidir!

Binance

Binance Akıllı Zincire bir NFT yerleştirmek de mümkündür. Bunu Binance üzerinden yapabilirsiniz. Avantajı, bunu zaten Binance ile sahip olduğunuz hesabınızdan yapabilmenizdir. Böylece Binance’e fazladan bir cüzdan bağlamanız gerekmez. NFT’nin basımı için zaten Binance hesabınızda bulunan kripto para birimiyle ödeme yaparsınız. Binance cüzdanındaki satıştan sonra para miktarını da alacaksınız.

Binance’i nasıl kullanabilirsiniz ?

Binance’de BNB coinleri içeren bir hesabınız olduğundan emin olun. Daha sonra arayüz üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde bir dosya yükleyebilir ve gerekli tüm verileri girebilirsiniz. Bir düğmeye basarak NFT’niz Binance pazarına yerleştirilir ve ardından alıcılar NFT’yi satın alma fırsatına sahip olur.

Foundation

Foundation, Ethereum blok zincirinde çalışan bir NFT platformudur. Burada bir NFT’yi kendiniz basabilir ve ardından diğer kullanıcılara satabilirsiniz. Bu şekilde kazanılacak çok para var. Geçmişte birçok sanatçının Vakıf aracılığıyla yaptığı bir şey.

Platform, Christies’e çok benzeyen bir açık artırma süreci kullanıyor. Bu, birçok büyük ve tanınmış sanat eserinin satıldığı çok tanınmış bir müzayede evidir.

Herkes kendisini Vakıf platformunda bir alıcı olarak kaydedebilir. Ancak, Foundation’a basitçe bir NFT yerleştirmek mümkün değildir. Zaten Foundation’da para basma yeteneğine sahip bir sanatçı tarafından davet edilmeniz gerekecek. Davet olmadan, Foundation’da NFT satma imkanı yoktur. Bu nedenle, Foundation’da bir sanatçıyla arkadaş olduğunuzdan emin olmanız önemlidir.

Mastercard Kart ile NFT Satın Alabileceksiniz!

Vakıf, özellikle büyük ve iyi sanatçıların Vakıf’tan yararlanabilmesini sağlamak için bunu seçmiştir. Herkes bir NFT yerleştirme fırsatına sahip olduğunda, Foundation’daki NFT’lerin kalitesi bozulur. Vakfın yapımcılarına göre, nitelik nicelikten daha önemlidir. Bir sanatçı olarak bu can sıkıcı olabilir, ancak bir alıcı olarak birçok avantajı vardır. Bir alıcı olarak temel olarak iyi kalitede NFT’leri Foundation’dan satın alabilmenizi sağlar.

Foundation nasıl kullanılır ?

Bir sanatçı tarafından davet edildiğinizde, Foundation’da bir NFT yayınlama seçeneğiniz vardır. İlk önce Ethereum cüzdanınızı Foundation’a bağlamanız gerekecek. Bir NFT’yi basmak paraya mal olduğundan, bunun içinde Ether’e sahip olduğunuzdan emin olun (Bunlar gas maliyetleri).

Foundation’daki platforma bir görüntü, ses dosyası, video veya 3D dosya yükleyebilir, ardından NFT ile ilgili tüm verileri girebilirsiniz. Bu nedenle bir sanatçı olarak birçok seçeneğiniz var ve sanatsal özgürlüğünüz sınırlı değil. Ayrıca NFT’yi hangi şekilde ve hangi fiyattan satmak istediğinizi de belirtirsiniz.

Bir alıcının her zaman %15 ücret ödediğini bilmek önemlidir. Bu, özellikle alıcıların Rarible veya OpenSea’da ödediği ücretle karşılaştırdığımızda oldukça yüksek bir ücret.

Rarible

Platform, genel kitle için hala nispeten bilinmeyen bir yer olmasına rağmen giderek büyüyor.

Rarible’ın platformu, insanların NFT’ler oluşturabileceği, satın alabileceği ve satabileceği bir yerdir. OpenSea’de aradığınızı bulamıyorsanız, Rarible’da hayalinizdeki NFT’yi bulma şansınız var.

OpenSea gibi, Rarible de Ethereum blok zincirinde çalışır. Bu, buradaki tüm NFT’lerin, bir NFT’nin oluşturulabileceği ERC721 token protokolüne göre çalıştığı anlamına gelir. Bu nedenle, NFT’leri saklayabilmek için bir Ethereum cüzdanına da ihtiyacınız olacak.

Bir dezavantajı, burada NFT’leri ücretsiz olarak basamazsınız. Bu, bazen çok yüksek olabilen gas maliyetlerini ödemeniz gerektiği anlamına gelir. Rarible kullanırken herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için bunu akılda tutmak önemlidir.

Rarible nasıl kullanılır ?

Daha önce de belirtildiği gibi, Rarible’ı kullanabilmek için bir Ethereum cüzdanına ihtiyacınız olacak. Kolaylık olması için bu örnekte Metamask’ı ele alacağız. Metamask gibi bir cüzdanı Rarible’a bağladıktan sonra, platformda bir NFT oluşturmak için ‘Koleksiyon oluştur’ seçeneğine tıklayın.

Ardından, NFT’yi temsil etmesi gereken bir resim yüklemeniz gerekecektir. Çeşitli ayarları değiştirebilir ve NFT’nize bağlamak istediğiniz verileri girebilirsiniz. Örneğin, NFT’yi nasıl satmak istediğinizi düşünün. Bir seriye NFT eklemek de mümkündür.

Bir sanatçı olarak, NFT satıldığında belirli bir yüzde almak istediğinizi de ayarlayabilirsiniz. Bu, gelecekte başka biri NFT’yi büyük miktarda satmayı başardığında para kazanmayı mümkün kılar. Bu yüzden pasif bir gelirle karşılaştırılabilir.

Gerekli verileri girdikten sonra NFT’yi basabilirsiniz. O sırada geçerli olan gas maliyetlerine dikkat edin. Bazı gün ve saatlerde bu ücretler diğerlerinden daha düşüktür. Bu nedenle, bu maliyetler düşene kadar bir NFT basımından önce bir süre beklemek bazen daha ucuzdur.

NFT çalışmalarımı nasıl sertifikalandırabilirim ?

Bir sanatçıysanız, insanların sanatınızı kopyalama riskinden endişe duyabilirsiniz. Eser belgelendirme sektöründeki ana aktörlerden biri Codex protokolüdür. Bu proje başlangıçta sanat eserlerini müzayedeler için sertifikalandırmak için kurulmuştu, ancak ekip, kullanımını çok daha geniş bir kitleye açtı.

Kayıt olmak için Codex Viewer sayfasına geldiğinizde, bir hesap oluşturmak için iki seçeneğiniz olacak:

  • Doğrudan cüzdanınızdan (örneğin Metamask gibi);
  • Bir e-posta ve şifre ile.

İlk seçeneği seçerseniz, oluşturduğunuz çalışma üzerinde tam kontrole sahipsiniz. Bir miktar Ether karşılığında oluşturma ve gas masraflarından siz sorumlu olacaksınız. Sahipliğinizi başka birine devretmek isterseniz, cüzdanının adresi istenecektir. Bu yöntemin avantajı, çalışmanızın doğrudan OpenSea’de satılabilmesidir.

İkinci seçeneği seçerseniz, hoş geldiniz hediyesi olarak ERC-20 tokenleri alacaksınız. ‘Koleksiyonlarım’ bölümünde gördüklerinizi oluşturmanıza izin verecekler. Aynı şekilde kaydolmuş başka bir kullanıcıya gönderi oluşturmanıza da olanak tanırlar. Ancak, bu cüzdanın özel anahtarlarına sahip olmadığınızdan emin olun.

Her iki durumda da NFT sertifikanızı oluşturmak için tek yapmanız gereken ‘Kayıt Oluştur’a tıklamak. Birkaç resim girin, yüksek çözünürlüklü dosya, başlık, açıklama ve ‘Devam’a basın. Daha sonra, değiştirilemez bir token şeklinde bir sertifikanız olur!

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here