OpenSea, Akıllı Kontratında Oluşturulan NFT’lerin Kısıtlarını Kaldırıyor!

OpenSea, akıllı kontratlarını kullanarak yaratılan NFT ögelerine bir kısıtlama getirmişti. Protokol, kullanıcı grubunun tepkisinin sonrasında bu kararı yürürlükten kaldırdı.

Platform ek olarak, bir art niyetli bilgisayar kullanıcılarının eski listeleri temin etmesine olanak tanıyan yeni bir güvenlik problemi sebebi ile yargılanıyor.

Değişmez token ögeleri (NFT’ler) için en büyük ticaret merkezi olan OpenSea, katılımcıların akıllı kontratlarını işleterek oluşturabilecekleri NFT’leri ve sanal varlıkları kısıtlama konusundaki bir evvelki verdiği kararı geri çekiyor.

Daha önceki bir açıklamada platform, vitrin kontrat anlaşması ile koleksiyon birim noktasına elli adet içerik barındıran sadece beş NFT koleksiyonunun oluşturabileceğinin altını çizdi.

OpenSea’nin Kararı Negatif Geri Bildirimlere Sebep Oldu

27 Ocak 2022 tarihinde OpenSea, ürün geliştiricileri aracılığıyla kısıt koyma konusundaki negatif geri bildirimleri inceledi. Daha sonrasında ise belirli sayıda kısıtlar koyduğunu anlatan bir bilgilendirme metnini duyurdu. Kripto para birimi oluşumu ek olarak topluluktan “bunun kreatif faaliyetini nasıl ve hangi yönde etkilediğini yaymasını” istedi.

Yeni alınan karar sebebiyle geliştirici kuruluş, ticaret piyasasını etkin olarak kullanan NFT kullanıcılarından gelen sert eleştirilere maruz kaldı. Birtakım kişiler, dönüşümden sonra koleksiyonlarını bitireceklerini öne sürdü. Başka topluluklar, OpenSea tarafından konulan sınır çizgisini geçen koleksiyonlar tasarlamanın yarısında olduklarını iddia etti.

Bu sansür ve ambargolara karşın, katılımcılar kendi akıllı kontratlarını kullanarak yine de faaliyet gösterebilirler. Fakat, bu onlara gas tutarlarında bin ile iki bin dolar arasında gidip gelen bir maliyete mal olacağı için çok fahiş tutarlarda maddi zarar verecektir. Birtakım katılımcılar, alınan bu kararın neticesinde; kendilerini başka platformlarda yer alan NFT ticaret piyasalarına geçiş yapmaya mecbur bıraktığını belirtti.

Kullanıcı gruplarının yoğun eleştirilerine maruz kalan OpenSea platformu, alınan bu kararı tam zıddına dönüştürdüğünü sosyal medya aracılığı ile duyurdu. Ağ, akıllı kontratının art niyetli kişilerce kullanılması sebebi ile sınır koyduğunu iletti. “Kötü oyuncuları vazgeçirirken geliştiricilerimizi desteklediğimizden emin olmak için bir sıra alternatif yapı üstünde mesai harcıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

OpenSea’deki Güvenlik Zafiyetinden Faydalanıldı

Yakın tarihlerde, OpenSea ticaret piyasasındaki bir zafiyetten faydalanıldı ve bu da art niyetli bilgisayar kullanıcılarının NFT ögelerini eskiden düzenlenmiş ücretleri üstünden temin etmesine olanak tanıdı. OpenSea, “aktif durumda olmayan düzenlemeleri” olan katılımcılara eski listelerini geri çekmelerini isteyen bir elektronik bir mektup yolladı.

NFT platformu OpenSea saldırıya uğradı

Fakat bu iletilen yazı, ünlü bir kripto uzmanı olan “dingalingts” vasıtası ile sert bir biçimde eleştirildi. Bir bir sosyal medya mecrasında gönderi aracılığı ile influencer, OpenSea vasıtası ile iletilen yazının daha fazla olası sorunları etkinleştirebileceğini ve “işleri yüz kat daha berbat hale taşıyabileceğini” ifade etti. Dingalingts, bir saldırganın geri çekilmeden evvel bir siparişi yürütmek için fahiş gaz fiyatları karşılayabileceğini ve böylelikle NFT ögelerini daha ucuz bir tutara temin edebileceğini de sözlerine ekledi.

Dingalingts, siparişlerini iptal etmek isteyen katılımcıları, etkin düzenlemeleri iptal etmeden evvel aktif durumda olmayan dizilerini konumlarından iletmeleri mevzusunda uyardı. Dingalingts, “Sadece bütün diziler iptal edildikten sonra tekrar alım satım yapmak güvence altındadır” diye belirtti. OpenSea, bir dizi ayarlama için öngörülen zamanı altı aydan bir aya indirgeyerek problemi ortadan kaldırdığını açıkladı. Protokol ek olarak, daha evvel kişisel hesaplarından iletilen bir NFT ögesinin ilişkili bir etkin düzenlemesi olduğunda katılımcılara bildirim gönderen bir dizi işlev yapısı da tasarladı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here