Bitcoin ve Ethereum için zor bir hafta, neler olabilir?

15 Eylül’deki The Merge güncellemesinden bu yana, 2 amiral gemisi kripto zorluklar yaşıyor ve düşüşe devam ediyor. ABD Federal Rezervi faiz kararını bu hafta açıklayacak. Gelin bu kriptolar için piyasanın durumuna ve önümüzdeki günlerde olası gelişmelere birlikte bakalım.

Ethereum, The Merge’den sonra ayağa kalkmak için mücadele ediyor

Muhtemelen bildiğiniz gibi, Ethereum, kripto tarihindeki en önemli güncellemeyi temsil eden “Proof of Stake”e geçti. Birleşme teknik olarak çok iyi gittiyse de, varlığın değeri için aynı şey söylenemez. Gerçekten de, The Merge’den bu yana Ethereum (ETH) fiyatı %20’den fazla düştü.

Ethereum Merge sonrasında gerçek bir artış yaşamadıysa, yine de bazı iyimser işaretler bekleyebiliriz. Öncelikle varlığın deflasyonist hale gelmesi, kıtlığını artırıcı etki yapacaktır. Talep mevcutsa, Ethereum’un değerini artırabilir. Dikkate alınması gereken bir diğer ilginç faktör ise yükseltmenin ardından %99’dan fazla azaltılan enerji tüketimidir. Bu argüman birçok yatırımcıyı çekebilir.

10 soruda Ethereum hisse kanıtı (PoS) hakkında her şey başlıklı makalemizde Ethereum’un güncellemesinde avantajlı yönleri ve hisse kanıtı (PoS) hakkında tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Mevcut düşüş momentumu, enflasyon oranındaki patlama ile açıklanabilir. Ekonomistler, oranın son 40 yıldır bu kadar yüksek olmadığını kaydetti. NASDAQ100 bir haftada %2.7 ve CAC 40 için %5.34 düştüğü için geleneksel piyasalar da zor durumda.

Piyasaları güçlü bir şekilde etkileyen bir diğer faktör de kuşkusuz Avrupa’daki enerji krizidir. İkincisi, büyük ölçüde 20 Şubat’tan bu yana Ukrayna ve Rusya arasındaki çatışmadan kaynaklanıyor. İki hafta önce Rusya, Avrupa’ya yaptırımları kaldırması için baskı yapmak için Kuzey Akımı gaz boru hattını kapattı.

Bitcoin, Ethereum ile aynı modeli izliyor

Yazma sırasında, Bitcoin 18.600 dolar civarında mücadele ediyor ve son 24 saat içinde %4,54 düştü. Son 30 gündeki en düşük seviyesine geri döndüğü için son yükselişler sadece kısa ömürlü oldu. Varlık bu kritik eşiği bile aşıyor ve düşmeye devam ediyor.

The Merge’den kısa bir süre önce uzmanlar Ethereum’un değerinde bir artış öngörmüştü, ancak bu artış kısa sürdü ve ETH’nin fiyatı çok hızlı düştü.

Ağdaki yaklaşık 40.000 kişi tarafından takip edilen Twitter kullanıcısı “Doctor Profit”, tüm Ethereum tokenlerini sattığını duyurdu. Netizen, Bitcoin 60.000 dolara ulaştığında 18.000 dolara düşeceğini tahmin etmiş ve potansiyel Terra Luna kazası konusunda uyarmıştı.

Doctor Profit, Ethereum’a yeniden yatırım yapıp yapmayacağını öğrenmek için birkaç hafta, hatta birkaç ay beklemek istediğini açıkladı. Gerçekten de, mevcut piyasa, önümüzdeki günlerde varlığın evrimi konusunda çok fazla belirsizlik bırakıyor. Buna ek olarak, kripto para birimleri dünyasında tamamen yeni bir olay olmaya devam eden The Merge’in ardından insanlar kendilerini seyirci olarak konumlandırıyor gibi görünüyor.

Kripto para birimleri dünyasında uzun zamandır beklenen bir FED faiz kararı

Doctor Profit ayrıca 2013 ve 2016 yılları arasındaki eğrilere dayanarak önümüzdeki aylarda Bitcoin için tahminlerde bulundu. Kullanıcı bu tahmin hakkında uyarıda bulunur ve Amerikan Federal Rezervi’nin gelecekteki duyurusunu dikkate almanın gerekli olduğunu belirtiyor.

Kripto para birimleri bu faiz oranına duyarlıdır, bu yüzden kripto dünyası Fed’in açıklamasını sabırsızlıkla bekliyor. Faiz kararı 21 Eylül’de gerçekleşecek.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz