Bitcoin fiyatı 30.000 doların altına geri döndü

Kripto para birimleri, hafta sonu elde ettikleri kazanımlardan vazgeçerek Pazartesi günü düşüşlerine devam etti.

Avrupalı ​​yetkililer, kripto para birimlerinin oluşturduğu risklere ilişkin uyarıları yinelediler

Bitcoin, Pazartesi günü Asya ticaretinde %5 düşüşle 29.700 dolara düşerek yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarıyla ilgili endişeler nedeniyle hisse senetlerinin yanında yer aldı.

Dünyanın en büyük kripto para birimi, bir stablecoin olan TerraUSD’nin muhteşem çöküşü, riskli yatırımların geniş satışları arasında zaten düşen kripto piyasalarını sarsarken, bu ay şimdiye kadar değerinin yaklaşık beşte birini kaybetti.

Geçen hafta dolar karşısında 1:1 sabitini kıran ve şu anda 14 sent civarında işlem gören TerraUSD (UST), özellikle stablecoinlere ve kripto sisteminde oynadıkları önemli role dikkat çekti.

Kripto çöküşü: Yatırımcıların Luna, Tether ve Bitcoin hakkında bilmesi gerekenler

Bu ilginin bir kısmı finansal düzenleyicilerden geldi. Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau Pazartesi günü bir konferansta yaptığı açıklamada, kripto varlıklarının düzenlenmediği ve yargı alanları arasında tutarlı ve uygun bir şekilde birlikte çalışabilir hale getirilmediği takdirde uluslararası finansal sistemi bozabileceğini söyledi.

Risk kaynakları arasında bir şekilde yanlış adlandırıldığını söylediği stablecoinlere dikkat çekti.

Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta da Pazartesi günü yaptığı açıklamada, stabilcoinlerin düşüşlere karşı savunmasız olduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük sabit parası olan Tether (USDT), toparlanmadan önce 1 dolarlık sabit fiyatını kısa bir süre kaybetti. İşletme şirketine göre, TerraUSD’nin aksine Tether, geleneksel varlıklardaki rezervlerle destekleniyor.

Aynı gün, Bitcoin Aralık 2020’den bu yana en düşük seviyesi olan 25.400 dolara kadar düştü, ancak Pazar günü 31.400 dolara kadar yükseldi. İkinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum, Pazartesi günü yüzde 5,6 düşüşle 2.000 dolara geriledi.

ABD Federal Rezervi geçen hafta, stablecoinlerin, piyasa stresi zamanlarında değer kaybedebilecek veya likiditesini kaybedebilecek varlıklar tarafından desteklendikleri için yatırımcı hamlelerine karşı savunmasız olduğu konusunda uyardı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz