Başarılı Kripto Para Ticareti için 5 ipucu

Kripto para piyasası, küresel ekonomide giderek daha önemli bir yer işgal ediyor. Bazı finansal bağımsızlığı sevenler tarafından bir El Dorado olarak kabul edilen kriptolara, hem uzun vadeli yatırım (HODL) hem de kısa vadeli yatırım (ticaret) için aslında herkes erişebilir. Tüm finansal araçlarda olduğu gibi, yine de başarılı olmak istiyorsanız dikkatli olmanız gerekir, gelin detaylarına inelim.

Somut olarak, kripto para ticareti nedir?

Kripto para birimlerinden ziyade para birimleri (forex piyasası), hisse senetleri veya emtia ticareti hakkında daha sık duyduğumuz doğrudur. Bununla birlikte, bu dijital varlıklar da gerçekten ticarette bir yatırımın konusu olabilir.

Kripto para ticareti, yatırımcının kâr elde etmek için kendisini bir kripto para biriminin yükseliş veya düşüş hareketlerine göre konumlandırması içindir. Özel bir platform üzerinden işlem yaptığınızda, CFD ticareti yapma seçeneğiniz vardır; Hem yukarı hem de aşağı, türevler yoluyla kazançlar mümkündür. Tersine, bunun yerine bir kripto cüzdanı kullanırsanız, alım satım işlemleriniz yalnızca yukarı yönde karlı olur. O zaman bir tür kısa tutmadır.

Tüm ticaret biçimleri gibi, kripto ticareti de riskli bir iştir. Doğru bilgiye sahip olduğunuzdan ve piyasanın temellerini anladığınızdan emin olmanız gerekir. Kötü niyetli kişilerin tuzağına düşmemek için, kripto dolandırıcılığı arttıkça, güvenilir bir oyuncu aracılığıyla yatırım yaptığınızdan emin olun.

1. Güvenilir bir platformda yatırım yapın

İster büyük, ister küçük bir sermayeniz olsun, kripto para ticareti yapmaya karar verdiğinizde onu korumanız önemlidir. Sahip olmanız gereken ilk reflekslerden biri, ticaret yaptığınız platformun seçimiyle ilgilidir. Güvenilir bir platform ile muhatap olduğunuzdan emin olmak için yasal bildirimlerini kontrol edin, diğer kullanıcıların görüşlerini okuyun.

Kripto para biriminde güvenilir muhataptan bahsetmişken, örneğin Binance gibi global kripto para borsalarını tercih etmek her zaman daha iyi olacaktır. 

Binance aracılığıyla, Bitcoin, Ethereum, Dogecoin, Solana vb. dahil olmak üzere 100’den fazla kripto para birimi ticareti yapabilirsiniz.

2. Tüm sermayenizi tek bir pozisyona yatırmayın

Duygularınız ve bir kripto para birimine olan coşkunuz hiçbir şekilde tek varlık üzerine her şeyi bahse girmenize neden olmamalıdır. Hodling için geçerli olan bu tavsiye, piyasa tarafından kaydedilen çoklu hareketlere güvendiğiniz için ticarette daha da geçerlidir.

Bir çöküş veya trendde ani bir değişiklik riski asla göz ardı edilemez. Hem tüm sermayenizi tek bir pozisyona yatırmaktan kaçınarak hem de aynı kriptoyu arka arkaya birkaç kez ticaret yapmaktan kaçınarak yatırım seçeneklerinizi çeşitlendirmeyi düşünün.

Net bir portföy yönetimi stratejisi oluşturun: aynı anda açık olan pozisyon sayısı, her operasyona yatırım yapmak için sermayenizin yüzdesi vb.

3. Ani yükseliş veya sert düşüşler de satın almayın

Kripto para birimlerinin giderek daha fazla yatırımcı çektiği bilinmektedir. Hiç kimse Bitcoin’e yatırım yapmamış olmanın acısını yaşamak istemez (2010’da 5 Euro’dan azdı)

Bazı büyük yatırımcıların (balinalar olarak adlandırılır), özellikle büyük bir sosyo-ekonomik olayın ardından giriş veya çıkışları bazen ani yükselişlere veya düşüşlere yol açar. Kısa sürede yaşanan bu hızlı gelişmeler, popüler bir kripto paranın yeni bir değişim platformunda listelenmesinin ardından da gözlemleniyor.

Her şeyden önce, bu potansiyel cazip kazanımların cazibesine teslim olmayın. Çoğu durumda, piyasanın normalleşmesi uzun sürmez. Ticaret yaptığınız kriptonun fiyatı daha sonra daha ölçülü bir ilerlemeye devam edecek ve kendinizi sermayenizde önemli bir zayıflama ile karşı karşıya bulabilirsiniz. Daha gerçekçi düşüncelere dayalı olarak yatırım yapmak daha iyidir.

4. Grafikleri yardımcılarınız yapın

Hareketli ortalamalar, Bollinger bantları veya MACD göstergesi, bir kriptonun genel evrim eğilimi konusunda size rehberlik eden grafiklerdir. Geçmiş verileri kullanarak, bu grafikler size ETH, BTC, FTM veya diğer kriptoların fiyatının son birkaç gün, ay veya yıl içinde nasıl hareket ettiğini gösterir. Grafiklerin yorumlanması daha sonra bir kripto ticareti yapıp yapmama konusunda size rehberlik eder.

Kripto Paralarınızı Korumak için Temel Önlemler

Örneğin, hareketli ortalama söz konusu olduğunda, hareketli ortalamadaki (20 günde) toparlanma genellikle iyi bir satın alma sinyalidir.

5. Disiplinli olun

Yatırım söz konusu olduğunda ve dolayısıyla tasarruflarınızı devreye sokmak söz konusu olduğunda, disiplin anahtar kelime olarak kalmalıdır. Ne kadar riskli olursanız olun, net bir mantıkla kripto para ticareti yapın.

İki gün önce satın aldığınız kripto paranın 48 saat içerisinde %+200 büyüdüğünü görseniz bile bu büyümenin devam edeceğinden emin değilsiniz. Planladığınız şeye bağlı kalın, kârınızı elde eder etmez toplayın.

İyi bir yatırım ve her zaman dikkatli olun!

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz