Dogecoin (DOGE) nedir ve nasıl satın alınır?

Dogecoin, 6 Aralık 2013 tarihinde bir “şaka” olarak yaratıldı. Amacı, o zamanlar pek hoş karşılanmayan diğer kripto para birimleriyle dalga geçmekti. Ancak işler tam olarak yaratıcısı Billy Markus için planlandığı gibi gitmedi. Bir ay sonra bu para birimi etrafında büyük bir topluluk oluşmuş ve kapitalizasyonu 60 milyon dolara ulaşmıştı.

Bu kripto varlığın logosu, “Doge” adlı bir köpeğin kaynağı olan ünlü Japon köpek ırkı Shiba Inu’ya sahiptir. Bu köpeğin imajını, ona İngilizce olarak çok kısa cümleler vererek ve mutlaka akademik İngilizce ile yazılmadan kullanmaktan ibarettir.

İşte bu kripto para biriminin oluşturulmasından 2 ay sonra yayınlanan video:

Gördüğünüz gibi, Dogecoin’in ilk amacı gerçekten arkadaşlarla iyi bir kahkaha atmaktı. Bununla birlikte, DOGE’nin ekonomik açıdan gerçekten bir çıkarı olmasa bile, bunu esas olarak internetteki içerik oluşturuculara bahşiş vermek için bir ödeme aracı olarak kullanmak, örneğin Reddit’teki sodogetipbot aracılığıyla mümkündür.

Dogecoin nasıl çalışır?

Bir önceki noktada açıkladığımız gibi, Dogecoin’in başlangıçta herhangi bir gerçek kullanım amacı yoktu. Ancak her şey olduğu gibi ve kripto para piyasasının mantıksızlığı göz önüne alındığında, bu kripto varlığın birçok şey için faydalı olduğu kanıtlandı.

İnsanlara yardım etmek için para toplamak

DOGE, bağış toplamayı başlatarak insanlara yardım etmek için birçok kez kullanılmıştır. İşte bazı örnekler:

 • Soçi’deki Kış Olimpiyatları sırasında. Jamaika bobsled takımının 2014 Kış Olimpiyatları’nda yarışabilmesi için bir bağış etkinliği düzenlendi. Yarışmaya gitmek için uçak biletlerini karşılayamadılar.
 • DOGE hırsızlığı mağdurlarına tazminat ödeyerek. Dogecoin’in yaratılmasından 3 hafta sonra, bilgisayar korsanları ödemeleri cüzdanlarına yönlendirmeyi başardı. Kusur hızla düzeltildi ve bu dolandırıcılığın kurbanı olan DOGE sahiplerine tazminat ödemek için Dogecoin topluluğu içinde kitle fonlaması yapıldı.
 • İhtiyacı olan insanlara içme suyuna erişim sağlayın. Afrika’daki uzak bir köye içme suyu getiren bir kuyu oluşturulmasını sağlamak için fonlar toplandı.

İçerik oluşturuculara bahşiş vermek için

Dogecoin aynı zamanda içerik oluşturuculara bahşiş vermek için kullanılan bir araçtır.Bunu yapmak için, kreasyonlarını beğendiğiniz kişilere para göndermeyi kolaylaştıran farklı hizmetler vardır:

 • IRC’de Doger;
 • Reddit’te Sodogetip.

Dogecoin’in teknik özellikleri

DOGE oluşturulduğunda, toplam maksimum miktarın 100 milyar token ile sınırlandırılması kararlaştırıldı. Ancak daha sonra bu sayının nihayetinde sınırsız olacağına karar verildi. Dogecoin’in blok süresi 1 dakikadır.

Shiba Inu (SHIB) Coin Nedir? Geleceği ve Yorumları

Madencilere sunulan ödüller zamanla değişti ve şimdi blok başına 10.000 DOGE olarak belirlendi :

 • 1 ile 100.000 arası bloklar arasında: 0 ile 1 milyon DOGE arasında rastgele ödül.
 • 100.001 ile 145.000 blok arasında: 0 ile 500.000 arasında rastgele ödül.
 • 145.001 bloğundan 200.000 bloğuna: 250.000 Dogecoin sabit ödülü.
 • 200.001 ve 300.000 bloklar arasında: 125.000 token.
 • 300.001 ve 400.000 bloklar arasında: 62.500 DOGE.
 • 400.001 ve 500.000 bloktan itibaren: 31.250 Dogecoin sabit ödül.
 • 500.001 ve 600.000 blok arasında: 15.625 token.
 • 600.001 bloğundan itibaren: 10.000 DOGE sabit ödül.

Dogecoin (DOGE) nasıl satın alınır?

“ Yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırım yapın ” özdeyişini pek çok kez duymuşsunuzdur. Bunun Dogecoin için harika bir şekilde geçerli olduğunu bilin ve bu nedenle bilerek yatırım yapın.

Dogecoin’deki açıklamamızı okuduktan sonra hala DOGE satın almak istiyorsanız Binance, OKEx, Huobi, Kraken veya Bittrex gibi birçok kripto borsa sitesinden satın alabilirsiniz.

DOGE’de en fazla likiditeye sahip piyasa Binance olduğundan, bu platformu kullanmanız şiddetle tavsiye edilir.

Dogecoin’lerinizi nasıl saklayabilirsiniz?

Dogecoin paralarını saklamanın en güvenli yolu bir donanım cüzdanıdır. Bunlar USB anahtarları şeklindeki elektronik cüzdanlardır. En iyi bilinen ikisi Ledger Nano S ve Trezor’dur.

Ayrıca DOGE: Dogecoin Cüzdanınızı saklamak için özel olarak tasarlanmış bir cüzdan da bulunmaktadır. Bu yüzden DOGE’yi özel cüzdanında saklamak için tereddüt etmeyin.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here