Altın ABD istihdam raporu beklenirken 1.880 doların üzerinde sabit kaldı

Altın, ABD’den Nisan ayı istihdam raporu öncesinde 1.880 doların üzerinde mütevazı günlük toparlanma kazanımlarına tutundu. Gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirisi %3’ün üzerinde pozitif bölgede kalıyor ve XAU/USD’nin yükseliş ivmesi kazanmasına izin vermiyor.

Altın, mütevazı gün içi kayıplarını tersine çevirdi ve en son, Avrupa seansının erken saatlerinde gün için neredeyse değişmeden 1.974-1.975 dolar bölgesinde işlem görüyordu.

Wall Street’te bir gecede gerçekleşen geniş çaplı satıştan kaynaklanan yayılma etkisi, hisse senedi piyasalarındaki daha yumuşak bir tondan açıkça görülen yatırımcıların hissiyatına ağırlık verdi. Bu da, Fed’in daha fazla politika sıkılaştırması beklentileri arasında anlamlı bir yukarı yönlü hareketin anlaşılması güç olsa da, güvenli liman altına bir miktar destek veren önemli bir faktör olarak görüldü.

Fed Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü yaptığı açıklamada, 75 baz puanlık bir faiz artırımının aktif olarak değerlendirilmediğini, ancak politika yapıcıların gelecek toplantılarda 50 puanlık bir artışı onaylamaya hazır olduklarını belirtti. Ayrıca, piyasalar hala 2022’nin geri kalanı için 200 baz puanlık bir faiz artışı fiyatlıyor ve bu da artan ABD Hazine tahvil getirilerini desteklemeye devam ediyor.

Bunun dışında, yirmi yılın en yüksek seviyesi yakınında sabit kalan ABD dolarını çevreleyen temeldeki yükseliş hissi, dolar cinsinden altın için bir ters rüzgar olarak hareket etti. Bununla birlikte, yatırımcılar yakından izlenen ABD aylık istihdam verilerinin yayınlanmasından önce beklemeyi tercih ettikleri için olumsuzluk hafiflemiş görünüyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here