Livepeer (LPT) Nedir ?

Livepeer, Ethereum üzerinde oluşturulmuş, eşler arası, merkezi olmayan bir video akışı ve dağıtım alternatif yoludur.

Livepeer ağı, ağı güvende tutmak ve çeşitli katılımcılarının dürüst davranışlarını teşvik etmek için yerel Livepeer belirtecini (LPT) kullanır. Bunlar, küresel akış düzenlemesinden önce 3D sanal akış mantığını kodlamaktan görevli 3D sanal madencilerini havuzda toplar. Livepeer platformu, geliştirici ekibi, ağ katkıda bulunanlara, yayıncılara ve tüketicilere, LPT tokeni sayesinde mevcut merkezi akış çözümlerine daha ucuz ve daha efektif bir alternatif sunmak için bir pazar modeli kullanır.

Livepeer Çalışma Prensibi ve Özellikleri

Livepeer, en büyük akıllı sözleşmeler topluluk ağı olan Ethereum üzerinde oluşturulan merkezi olmayan bir video sunucusu protokolüdür. Tek platform hayat görüşüyle video, küresel internet bant genişliğinin hemen hemen %80’ini kapsar. Bu gelişmelerle birlikte Livepeer, merkezi akış sunucularına serpilmiş ve daha ucuz ekonomik durumlu alternatif meydana getirmekte.

Livepeer Inc. ve bodrum.studios tarafından geliştirilen Livepeer, ilgili tüm birimlere fayda sağlayan bir eşler arası video dağıtım alternatifi meydana getirir. Dahası, açık yazılımlı bir protokol olarak Livepeer, herkes tarafından kendi merkezi olmayan protokolüne (dApp) entegre edilebilir. Bununla birlikte, geleneksel video akışıyla bağlantılı maliyetler 50 kata kadar düşer. Bu, kocaman ölçekli, ağ video madencileri düzeninde yazılım dönüştürme ve yayın harcamalarındaki azalmaya esastır.

Livepeer platformunda birkaç temel rol vardır: yayıncılar, operatörler, temsilciler ve video madencileri. Bu kullanıcılar bir araya geldiğinde, kendi kendine istikrarlı ilerletilebilir ve devamlı çapını genişleten optimum kaliteli ve güvenli bir video dağıtım platformu meydana getirir.

Livepeer ağının doğrulanmasından görevli ana rol, bir operatör olarak adlandırılır. Herkes bir operatör olabilir ve ağa ilerleme konusunda yardımcı olabilir. Bunu doğrulayarak, katılımcılar bant genişliği ve CPU gibi yedek hesaplama verileri meydana getirir. Bu daha sonra geliştiriciler tarafından istenilen video topluluklarının yazılım devrimini ve iletimini basitleştirir.

Livepeer ağının bir diğer kritik rolü, temsilci rolüdür. Yetki verenler, en alt biçimde eforla platforma güvenliğini güvence altına almaya katkıda bulunmak isteyen LPT token geliştiricileridir.

Token olarak Livepeer Token (LPT)

Yerel Livepeer tokeni (LPT), tüm token seçeneklerinin Etherscan’da topluluklara açık olarak şeffaf olduğu çok yapılı bir ERC-20 tokenleridir. LPT tokeni, Livepeer ağının temel noktasıdır ve merkezi olmayan video iletimi zamanında yer bulan tüm topluluklara fayda gösteren sorunsuz bir yapı meydana getirir.

Livepeer Ağı Kazanımları

Kendi kendine istikrarlı ilerletilebilir bir eşler arası protokol tasarlamak için Livepeer, uzun zamana yayılmış konular süresince yeni Livepeer tokenleri (LPT) oluşturur. Yeni oluşturulan LPT tokenleri daha ileriki zamanlarda Livepeer platformundaki operatörlere ve bu yapıyı taşıyanlara toplam hisseleriyle doğru orantılı olarak iletilir.

Livepeer geliştiricilerine göre, proje şu anki durumunda optimum düzeyde 23.766.957 Livepeer token (LPT) arzına hakimdir. Toplama esnasında, Livepeer, platformu garanti altına almak için bu LPT tokenlerinin 12.309.419’una hakim olduğunu söylüyor. Bu da mevcut katılım oranını %51,79 yapıyor.

Video İletim Yayılımı Platformu için Livepeer

Livepeer, ara yüzü kolay, çok yönlü ve efektif bir video iletim platformu deneyimi yaşatmakta. Bununla birlikte platform, Livepeer düzleminin bütün kullanıcılara yarar sağlar. Buna, ağdan geçerli olmak üzere yazılımcı ekip, Livepeer tokenleri hakimleri, yayıncılar ve bu ağı kullanan kullanıcılar da içindedir.

Geliştiriciler için Livepeer Platformu

Livepeer, 100’den fazla Github yardımıyla 12 efektif yazılım dilinde geliştirilebilen açık kaynaklı bir platformdur. Yazılım, tamamiyle merkezi olmayan erişimle tecrübe ettirilmiş ve deneyim edilmiştir. Dahası geliştiriciler, video kaynaklarını çevirmek için kripto harcamalarının esnekliğiyle, rakip ağlardan kritik ölçüde daha düşük harcamalarla merkezi olmayan deneyimler (dApp’ler) meydana getirebilir.

Video Akış Madencileri için Livepeer Çalışma Ortamı

Kullanıcılardan içerik alma ve daha sonra çok sayıda tüketici donanım değişimlerine hitap etmesini kullanmak için verileri çevirim işlemi, video madenciliği olarak adlandırılır. Video madencileri, işlemleri yapan ancak video yazılım görevlerini de tamamlayabilen düğümler kontrol eder.

Livepeer düğümleri, grafik işleme birimlerinin (GPU) mevcut yapılarından faydalanılarak belirli kodlama durumlarını video madencilerine iletebilir. Video madencisi olmak için gereken diğer gereksinimler arasında uygun fiyatlı ve güvenilir bant genişliğine mutlak sahip olmak yer alır.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz