Sony, 3D NFT’ler oluşturmak için Theta Labs ile işbirliği yapıyor

Dijital dev Sony, Theta Labs ile ortaklık kurarak metaverse dünyasına büyük bir adım atıyor. Aslında, 2 kuruluş, Sony’nin çok yakında piyasaya sürülmesi beklenen Uzamsal Gerçeklik Ekranı kullanılarak 3D olarak görüntülenmek üzere özel olarak tasarlanmış, değiştirilemez tokenlar (NFT’ler) oluşturacak.

Sony, 3D NFT’leri piyasaya sürüyor

Blockchain teknolojisi üzerinde çalışan merkezi olmayan bir video akışı ağı olan Theta Network’ün arkasındaki şirket olan Theta Labs, dev Sony ile işbirliği içinde bir dizi değiştirilemez token (NFT) oluşturmak için seçildi.

Bu NFT’ler, gözlük veya özel bir cihaza ihtiyaç duymadan nesneleri 3D olarak görüntüleme yeteneği sunan tablet benzeri bir cihaz olan Sony’nin Uzamsal Gerçeklik Ekranı (SRD) kullanılarak gözlemlenmek ve manipüle edilmek üzere tasarlanacak.

Bu devrim niteliğindeki cihaz, kullanan kişinin gözlerinin hareketini takip ettiği ve böylece görüntüyü baş ve yüz hareketlerine göre döndürdüğü için sürükleyici bir deneyim sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bu da “sağlam” bir 3D görselleştirme izlenimi veriyor.

NFT Nedir ve Geleceği Nasıl Şekillendiriyor?

Bu yeni NFT kategorisinin lansmanı için, bir Tiki maskesini temsil eden “The Tiki Guy” adlı 10 ünitelik özel bir seri satışa sunulacak. Bu NFT’ler üç boyutlu bir deneyim için tasarlanmış olsalar da, klasik 2D tarzında da basılacaklar.

Ayrıca, bu 10 NFT’nin şanslı sahipleri, Sony’nin Uzamsal Gerçeklik Ekranının ücretsiz bir kopyasını alacaklar.

Bu cihazın genel satışı 10 Mayıs olarak planlanıyor ancak NFT’lerin satış tarihi hala bilinmiyor.

Gerçeklik ve metaverse arasındaki ilişki

NFT’ler, 2021’in sonunda Katy Perry’nin koleksiyonunun satışını da sağlayan Theta’nın takas edilemez tokenlerine ayrılmış pazar yeri olan ThetaDrop’ta satışa sunulacak.

Bu NFT serisinin lansmanı, özellikle, şirkette iş geliştirme başkan yardımcısı Nick Colsey, önemli bir fiyata satılmasına rağmen metaverse açısından tamamen özel bir deneyim sunan Sony’nin Uzamsal Gerçeklik Ekranını tanıtmayı amaçlıyor. :

“Sürükleyici, üç boyutlu NFT’ler, Sony’nin uzamsal gerçeklik ekranının potansiyelini metaverse meraklılarına ve koleksiyonculara sergilemenin harika bir yoludur. Theta’nın NFT’leri, metaverse dostu teknolojiyi hızla benimsememizi göstermenin en son yoludur.”

Tasarımcılar, sanatçılar ve mühendisler için 2020’nin sonunda piyasaya sürülen cihaz, artık hem NFT’lerin hem de metaverselerin yükselişiyle hedef kitlesini bulabilecek.

Bununla birlikte, şu anda mevcut durumda bu NFT’lerin yalnızca Sony’nin sanal gerçeklik cihazıyla uyumlu olacağını belirteceğiz. Yani 2D olarak NFT’ye sahip olabilmek için bu formda da satın almanız gerekecek.

NFT dünyasının sahip olduğu kesinlikle önemli ölçüde artan benimseme göz önüne alındığında, bu yeni teknolojinin özellikle satın almada bir fren oluşturabilecek fiyat açısından özellikle daha erişilebilir olacak şekilde yeniden tasarlanıp tasarlanmayacağı hala görülüyor.

Ayrıca bu NFT’leri görüntüleyebilmek için Unity motorunu çalıştırabilen bir bilgisayara ihtiyacınız olacak. Yani üreticinin belirttiği özelliklere göre en az RTX 2070 SUPER grafik kartı ve Intel Core i7-9700K işlemciye sahip bir makine gerektirir.

Bu nedenle, en azından benzer bir konfigürasyona sahip olmayanlar için sanal gerçeklik cihazına hatırı sayılır bir miktar eklemek gerekecektir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here