POAP (Katılım İspatı Protokolü) Nedir ?

POAP’ler, daha bilindik adı ile Katılım İspatı Protokolleri; sanal dünyaya ve aynı zamanda reel dünyadaki aktivitelere katılım gösteren kullanıcılara verilen NFT sanal öge imgeleridir. Bu imgeler eşsiz bir yapıya sahiptir ve bir kullanıcı sadece belirli bir aktiviteye dahil olarak bir adet alabilir. Bu POAP’leri biriktirmeye başladığınızda, kripto endüstrisindeki birikim ve tecrübelerinizi tanıtabilir ve veri altyapısı altında saklı tutabilirsiniz.

Bu inceleme verisinde, tarihçesi, kullanım faaliyet, amaçları ve muhtemel etkileri içine almak üzere POAP’ler konusunda bilgi sahibi olacaksınız.

POAP’ler ilk olarak 2019 senesinde ETH Denver Etkinliği’nde lansmanı yapıldı. Aktivitenin yöneticileri ve başı çeken kişiler devasa ölçütlerde farklı oluşumlardan ve yaratıcılardan meydana gelen bağışlara sırtını yasladı. Bilgisayar kullanıcılarının dahil olduğu bir etkinlik olan hackathon’u düzenlediler. Her kişiye platforma dahil oldukları için hediye olarak bir POAP verildi.

Etkinliğin temel hedefi, Ethereum’un hünerlerini ve potansiyellerine rekabet içinde bulunulan kuruluşlara göre sergilemekti. POAP’ler türevi katılım imgeleri emsal teşkil etti. Kripto sektöründeki birtakım ileri seviye geliştiricilerden, yöneticilerden ve tertip eden gelen ek oluşumları ile etkinliği hala düzenliyorlar.

Ethereum blok zinciri ilk POAP’yi listeleme şerefine nail olsa da bir diğer ürünü xDai Ekim 2020 tarihinden bu yana POAP’ler geliştiriyor. xDai seri, az maliyetli faaliyetler için dizayn edildi, bu sebepten ötürü onu bir POAP oluşturmak için kullanmak çok düşük miktarlarda para gerektiriyor. POAP’lerin ücretsiz olarak dağıtılmasının sebebi ise; hangi katılımcının hak elde ettiğine ve dahil olunan etkinliğin çeşidine dayalı olarak değişmektedir.

POAP’lerin Kullanım Amaç ve Faaliyetleri

NFT’lerde tasavvur edildiği üzere ERC-721 normu da POAP’ler dizayn etmek için kullanılır. Bir POAP’ın NFT sanal ögesi olarak kategorisi için kayda alınması gereken etkenler ve birtakım ölçütler bulunmaktadır. Bu sebep ile, POAP’lerin bir POAP akıllı kontratlar vasıtası ile dizayn edilmesi, belirli bir zaman ve vakte dayalı meta bilgileri barındırması ve ek olarak yapı ile bağlı hale getirilmiş bir içeriğe vakıf olması gerekir.

Hangi sıfatla yapıda yer alırsanız alın, POAP’ı şahsi menfaatlerinize uygun kullanmanın birden fazla kanalı vardır. Bir aktivite düzenleyicisi ile anlatıma geçelim. Bir aktivite düzenlerken, gruba has bir şey servis etmek ve katılımı destekler durumda olmak istersiniz.

POAP’ler, gruba onların teşvik etmenine saygı duyduğunuzu belli etmenin muazzam bir tercihidir. Yalnızca aktiviteye dahil olmaktan farklı bir katılım biçimi servis ederler. Ek olarak kullanıcılara servis etmeyi hedeflediğiniz içerikleri göstererek, şahsa özgü dizaynlar ile POAP protokolünde aktivitenizi meydana getirebilirsiniz.

Şu anda, bir koleksiyoncu olarak, POAP’ınızı en büyük zamanlarınızdan bazılarının bir nüansı olarak sunabilir, bu arada bütün hali ile bir kişisel hazine tokenine sanallaştırılabilir. Bu, POAP kampanya yapısındaki aktivitelerde özel QR kodları ile olanaklı haline gelir. Bu yalnızca imgeleri biriktirmenize değil, aynı anda aktivite ve başka etkinliklere dahil olmanıza da olanak tanıyacaktır.

POAP’lerin Kullanım Çevreleri ve Olanakları Nelerdir ?

Bir NFT sanal öge imgesi alabilirsiniz ve dahil oluşumun ispatı olarak verildiğinden sanal bir aktivite mi yoksa reel bir dünya hareketi mi olduğu kayda değer değildir. Bu sebeple, bu POAP’lardan birini temin etmenin tek kanalı saptanmış bir etkinliğe dahil olmaktır.

Bir POAP hazine biriktiricisi iseniz ya da bunu kafanızda tasavvur ediyorsanız, kripto sektöründeki ya da reel dünyadaki tecrübelerinizi hayata dönüştürmenin muazzam bir yolu. Elde edilebilen çeşitli imgeler, ERC-721 normu ele alınarak meydana getirdikleri için tahsil edilebilir. Bu, sözü geçen yapıları POAP protokolünde temin edebileceğiniz, ticarete dökebileceğiniz ya da değiş tokuş yolu ile kullanabileceğiniz manasına denk gelir.

Bu sanal öge imgeleri, kripto para sektöründeki başarılarınızı ve konumunuzu nasıl gösterebileceğiniz hakkında eşsiz bir yapıdır. Katılımcılar sanal öge imgelerini bütün kullanıcıların görmesi ve beğenisine sunulması için protokolde servis edebilir. Bu aynı vakitte onlara başka katılımcılar ile ticaret yapma olanağı tanıyacaktır.

Sanal öge imge geliştiricileri, yakın alaka betimlemelerine vakıf kullanıcılar ile ilişki kurarken hayat birikim ve tecrübelerini gösterme olanağını yakalar. Katılımcılar, mevzu bahis sohbet alternatif perspektifine girme verisine sahip olduklarını kabul etmenin bir kanalı olarak özel iletişim alternatif yollarına ulaşmak için POAP’leri de kullanabilirler.

Neden POAP Biriktirmeye Gayret Göstermelisiniz ?

Bu sanal öge imgelerini biriktirmek, hazinenizde barındırmak son derece keyiflidir. Aynı anda, daha büyük bir yetenek ihtimaline de vakıftır. Her bir kullanıcının koleksiyonu, bilhassa başlangıç tanıtımından bu yana koleksiyonu geliştiren ve biriktiren katılımcılar için eşsizdir.

Bu POAP’lerin faaliyete dökülmesi için dikkate alınması gereken devasa bir etken var. Geliştiriciler, her kullanıcının sadece bir POAP alacağını güvence altına almalıdır. Aktiviteye dahil olmayan bütün kullanıcılar bir tane dahi edinemez. Bütün kullanıcılar her daim kıt bir yapıyı izleyebileceklerdir.

Süreç ilerledikçe, her bir POAP, bilhassa kullanıcıları etkisi altına alan gelişmeler ile, sadece güç ve geçerlilik bakımında yükselecektir. POAP’ler ek olarak bir kıymet şekline çevirme muhtemel yeteneğine sahiptir.

Şu ana dek listelenen ilk POAP’ler çok kıymetli konumda olabilir, fakat bunu sadece süreç gösterecek. Meta bilgi saklama alanı hakikaten faaliyete geçtiğinde, bir evvel ki Ethereum gelişmelere üst düzey seviyede olma yeteneğine sahiptir.

POAP’lardan Neler Kazanabilir ve Ne Elde Edebilirsiniz ?

POAP’ların kullanımı son birkaç senede oldukça çok gelişim göstermiştir. Bu sanal öge imgeleri, kripto para sektöründe kimliği tekrardan tanımaya yardımcı olma yeteneğine sahiptir. NFT’lerin bütün evreni, sonsuz bir işlev rezervine ve önem meydana getirmek için taze fırsatlara sahiptir ve POAP’ler de birebir aynı biçimini yapar.

Birtakım NFT’lerin mali sarfiyatlarına ve kullanıcıların onlar için ne denli ödemeye ikna olduklarına bakıyorsanız, kati suretle bir NFT’ye sahip olamayacağınızı tasavvur edebilirsiniz. Fakat NFT sanal öge çerçevesinde başlamak istiyorsanız, POAP ele almak için muazzam bir alternatif kanaldır. Bunun sebebi, POAP’lerin karşılık tutarlarının uygun düzeyde olması ve birtakım çeşitlerinin ücretsiz olarak dağıtılma ve paylaştırılmasıdır. Yalnızca bir eksik tarafı, kişiselleşmeye özgü bir yapıda olmamasıdır. Bu anlatıya ek olarak, ne olursa olsun önem gösterebilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz